Ks. Kazimierz Lutosławski

Ksiądz Kazimierz Lutosławski, jeden z czołowych działaczy skautowych i jeden z założycieli harcerstwa w zaborze rosyjskim opracował projekt krzyża harcerskiego w 1912 r. . Krzyż przyjęła jako swoją odznakę działająca nielegalnie w Warszawie Naczelna Komenda Skautowa obejmująca swym zasięgiem byłe Królestwo Polskie.

Ks. Kazimierz Lutosławski

Urodził się 4 marca 1880 r. w Drozdowie, w powiecie łomżyńskim, w rodzinie ziemiańskiej. Ukończył szkołę średnią w Rydze, studia medyczne w Zurychu. Po studiach związał się z Narodową Demokracją i wkrótce stał się współpracownikiem Romana Dmowskiego. Od 1903 r. studiował fizykę w Londynie. W Anglii poznał idee ruchu skautowego tworzonego przez gen. Roberta Baden Powella, czego efektem było założenie po powrocie do kraju Czteroletniego Ogniska Wychowawczego Wiejskiego w Szymonowie i Starej Wsi. Po ukończeniu teologii we Fryburgu 23 czerwca 1912 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Mercier’a.

Należał do prekursorów ruchu harcerskiego. W rodzinnym Drozdowie założył pierwsze zastępy „Kruki” i „Czajki”. Był członkiem Naczelnej Komendy Harcerskiej na Królestwo (do 1914 r.).

Projekt Krzyża Harcerskiego wykonanego przez K. Lutosławskiego

Opracował projekt krzyża harcerskiego opartego na najwyższym polskim odznaczeniu wojskowym – Virtuti Militari, publikował liczne materiały; Czym jest skauting polski, Skauting polski jako system wychowania moralnego, Czuj duch. Szesnaście gawęd obozowych o idei skautingu, Śpiewnik polskiego skauta (te ostatnie pod pseudonimem ks. Jan Zawada).

W 1914 r. został doktorem teologii. Po rozpoczęciu działań zbrojnych w 1915 r. ewakuował się na Wschód. Tam początkowo zorganizował w Moskwie polską szkołę średnią, a następnie został kapelanem Brygady Strzelców Polskich. Równolegle współpracował z endecką „ Gazetą Polską”, „Sprawą Polską”, kierował komisją wojskową Rady Polskiej Zjednoczenia Międzypartyjnego, zajmującą się przerzucaniem polskich żołnierzy do Murmańska. Od jesieni 1917 r. redagował pisma „Polak-katolik” i „Wygnaniec”. Po powrocie do kraju został członkiem Zarządu Głównego Zjednoczenia Ludowo – Narodowego, publikował prace pedagogiczne, współpracował z „Gazetą Warszawską”, „Myślą Narodową”, „Harcerzem”. Był posłem Sejmu I kadencji, a w drugiej – przewodniczącym komisji konstytucyjnej i regulaminowej, oświatowej, spraw zagranicznych, Związany z ZLN zainaugurował w 1920 r. w Łomży cykl wykładów promujących orientację proendecką „Bankructwo socjalizmu”. W czasie wojny polsko-radzieckiej był kapelanem wojskowym. Był głównym autorem wstępu do konstytucji marcowej, roty przysięgi prezydenta i ślubowania poselskiego. W 1922 r. został odznaczony Krzyżem Walecznych. Redaktor tygodnika „Sprawa” (1919-20), wydawca pozycji: Hasła rewolucji w świetle nauki katolickiej, Stronnictwa w kraju i w świecie.

Z okazji 70 rocznicy śmierci ks. Kazimierza Lutosławskiego, w dniach 14 – 18 stycznia 1994 r. odbył się I Zlot Dh. Szarego, podczas którego, staraniem 36. Łomżyńskiej Harcerskiej Drużyny Pożarniczej „Wigilowie” im. Mariana Wojciecha Śmiarowskiego – Rawicz, wraz z działającej przy niej Poczcie Harcerskiej 101 Łomża, wmurowano na płycie grobowej księdza kopię Krzyża Harcerskiego, drugą zaś przekazano do Muzeum Przyrody w Drozdowie. W imprezie wzięło udział 14 drużyn harcerskich z Hufca Ziemi Łomżyńskiej i Hufca w Kolnie.

Od 1995 roku. w pierwszy weekend marca, odbywają się coroczne Zloty Druha Szarego dla uczczenia Jego kolejnych rocznic urodzin, a z każdym rokiem bierze w nich udział, oprócz Harcerstwa Łomżyńskiego, coraz więcej drużyn z różnych stron Polski; między innymi z Wrocławia, Otwocka, Łochowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Radomska, Skawiny, Stalowej Woli, Krakowa, Siemiatycz, Golubia-Dobrzynia, Mrągowa, Gdańska, Zambrowa, Kolna, Długoborza itd

Zmarł 5 stycznia 1924 r. po ciężkiej szkarlatynie. Został pochowany w podziemiach rodzinnego grobowca w Drozdowie.

2777 Ogólnie 2 Dziś
  
 

4 Komentarzy

 1. 2 listopada 2009  4:07 przez Jakub Milczarek Odpowiedz

  Ks. Kazimierz Lutosławski to bardzo ciekawa postać i warta wspomnienia, dlatego cieszę się, że o Nim napisaliście również na tym portalu. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na drobne błędy:
  - założyciel ruchu skautowego (raczej nie skautowskiego) nazywał się Robert Baden-Powell;
  - Ks. Lutosławski oparł swój projekt krzyża harcerskiego "na najwyższym polskim odznaczeniu wojskowym - Orderze Virtuti Militari", a nie jak napisano: "na wojskowym orderze waleczności Virtuti Military" - powinna być łac. zamiast ang., a "za waleczność" przyznawany był Krzyż Walecznych...

 2. 2 listopada 2009  20:27 przez pseudo-admin Odpowiedz

  @Jakubie: postać na tyle interesującą jak również pochodząca z naszych okolic :)
  - Nazewnictwo obu zwrotów - skautowego czy też skautowskiego, są raczej poprawne. Bynajmniej wynika też tak z materiału zamieszczonego na stronie ZHP. Tak jak wspominałem, sam byłem harcerzem ponad 12 lat i również często spotykałem się z tymi dwiema formami.
  - Co do orderu to słuszna uwaga. Zmieniłem już w tekście.

 3. 2 listopada 2009  22:41 przez Jakub Milczarek Odpowiedz

  @pseudo-admin - Mnie chodziło o błąd w nazwisku BP -> powinno być Robert Baden-Powell, a o zwrocie "skautowego" napisałem tylko przy okazji :) Co do strony 100lecie.zhp.pl to widziałem ją wcześniej i nadal wydaje mi się, że jednak bardziej prawidłowa forma to "skautowego". To trochę jak z krótkofalowcy i krótkofalarze - obie formy się stosuje ale bardziej elegancka jest ta pierwsza.
  Co do harcerstwa to ja moją przygodę rozpocząłem w 1992 ale od ZHP 1918(!) - z tym że to już nie jest w temacie wpisu...

 4. 3 listopada 2009  15:20 przez pseudo-admin Odpowiedz

  @Jakub: faktycznie zdecydowanie powinno być "o" a nie "a". I żeby było bardziej elegancko zmieniłem też na skautowego :)
  Dziękuje za zwrócenie uwagi.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Zagadka 103

Proszę podać, czemu służył tego typu krzyż? Krzyż ten miał swoją nazwę. Jaką? Gdzie stał krzyż widoczny na zdjęciu?  Dlaczego miał dwa ramiona? Może starczy już pytań. Czas [...]

Biskup Mikołaj SASINOWSKI

W gościnnych progach Muzeum Diecezjalnego w Łomży 17 października 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu: Gawęda historyczna, które od lat organizuje Polskie Towarzy[...]