My z Łomży …

II wojna światowa zostawiła po sobie w łomżyńskich rodzinach wiele nie gojących się ran. Dokonując kwerendy badawczej w zasobach internetu, natrafiłem przypadkowo w miejscowości  Dąbrówka Wielka k/Bytomia, na upamiętnienie kilku ofiar terroru hitlerowskiego. Jednym ze straconych tam Polaków okazał się być Bielawski Czesław – lat 28 z Łomży.
Redakcja portalu zamieszcza ten post dla symbolicznego upamiętnienia w naszej pamięci sylwetki łomżyniaka, który z daleka od swojego rodzinnego miasta w tragicznych wojennych czasach, poniósł dla Polski najwyższą ofiarę.

 


Pomnik upamiętniający straconych 18 września 1942 r., został odsłonięty w Dąbrówce Wielkiej przy stadionie Orkanu 18 lipca 1963 r. Uczczono w ten sposób wydarzenia czasu wojny, kiedy to doszło w tym miejscu do egzekucji przez powieszenie pięciu więźniów politycznych, przetransportowanych tutaj z Sosnowca. Niemcy jako świadków egzekucji ściągnęli na miejsce zbrodni mieszkańców Dąbrówki Wielkiej oraz okolicy.
Nazwiska zamordowanych:
1. Bielawski Czesław – lat 28 z Łomży
2. Ciuch Ireneusz – lat 22 z Gniazdowa
3. Magiera Henryk – lat 20 z Sosnowca
4. Miendzybrocki Adolf – lat 41 z Bystrej
5. Zubek Bolesław – lat 20 z Będzina

oprac. /kow/

 

 

506 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Ziemia i Groby część II

Ludzie więc chlubią się, że wielkich znali, K’temu jedynie, Iż nie poznają się na wielkim mali Pierwej, aż zginie. „Wielkość” 1861, C.K. Norwid. Nie udało się mi do[...]