Ogólnopolskie wyróżnienie dla historialomzy.pl

Redakcja Serwisu Historycznego Ziemi Łomżyńskiej chciałaby podzielić się informacją ze wszystkimi naszymi czytelnikami oraz miłośnikami historii, iż projekt historialomzy.pl, który wytrwale rozwijamy od 3 lat znalazł się w doborowym gronie laureatów V edycji Dorocznej Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej pod patronatem Narodowego Centrum Kultury i Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Kapituła V edycji Dorocznej Nagrody FRDL pod przewodnictwem prezesa fundacji prof. Jerzy Regulskiego oceniła w tym roku 156 zgłoszeń z terenu całego kraju. Celem Nagrody, która została ustanowiona w 2004r, jest promowanie przedsięwzięć kulturalnych przyczyniających się do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Przyznawana jest tym inicjatywom, które umocniły więzi i tradycje lokalne oraz zaktywizowały lokalne społeczności do wspólnych działań. Nagroda wręczana jest w czterech kategoriach: jednostek samorządu terytorialnego, samorządowych instytucji kultury, organizacji pozarządowych lub grup obywateli oraz osób indywidualnych.

Jako twórcy Serwisu otrzymaliśmy imienne zaproszenia do udziału 19 czerwca 2012 r. w uroczystej gali w Warszawie, gdzie odbyła się konferencja finałowa Dorocznej Nagrody FRDL pt. „Kultura – integracja społeczna – rozwój” oraz wręczenie nagród i wyróżnień laureatom konkursu. O prestiżu tejże imprezy świadczyć może chociażby fakt, że do uczestników konferencji wystosował list Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem wszystkich projektów, bo miałam okazję zapoznać się ze wszystkimi, które napłynęły. Jest tu masa fantastycznych, oryginalnych pomysłów – oceniła poziom tegorocznej edycji Jadwiga Czartoryska, prezes partnera konkursu Fundacji Orange.

Prezes fundacji prof. Jerzy Regulski podkreślał z kolei, że jedynie lokalne wspólnoty mogą stanowić siłę społeczną zdolną do wpływania na losy całego państwa.

 Kapituła wyróżniła zgłoszony w konkursie projekt www.historialomzy.pl, następującym uzasadnieniem:

„Serwis jest miejscem kultywowania pamięci o lokalnych i regionalnych wybitnych postaciach historycznych, dokumentowania zdarzeń i miejsc historycznych oraz przywracania pamięci o nich. Przyczynia się do edukacji społeczności w zakresie regionalnej wiedzy historycznej oraz kształtowania poczucia wspólnej przynależności kulturowej i wynikającej z niej potrzeby zachowania i ochrony wspólnego dziedzictwa kulturowego. Integruje wokół wspólnego dziedzictwa historycznego i kulturowego osoby związane z regionem.”

– Jesteśmy szczęśliwi, że nasz skromny wkład w propagowanie wiedzy o historii naszego regionu znalazł uznanie w tak szacownej instytucji w ogólnopolskim konkursie.

Wyrażamy podziękowanie Łomżyńskiemu Bractwu Historycznemu w osobie Starszego Bractwa Pana Czesława Rybickiego i sekretarza Pana Wojciecha Winko za wystąpienie do władz miasta Łomży i powiatu łomżyńskiego z inicjatywą zgłoszenia Serwisu Historycznego historialomzy.pl do Dorocznej Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za rok 2011.
Wyrażamy także wdzięczność Panu wicestaroście łomżyńskiemu Krzysztofowi Kozickiemu oraz Pani wiceprezydent Łomży Mirosławie Kluczek za ich rekomendacje dla naszego projektu historycznego. Mamy nadzieję, że w dalszym ciągu nasz serwis historyczny będzie inicjatywą łączącą wszystkich tych, którzy noszą w sercu wspaniałą historię Łomży i ziemi łomżyńskiej.

Na koniec chciałbym dodać tylko motto – „to ludzie tworzą historię” i tym samym podziękować serdecznie wszystkim Redaktorom Serwisu, dzięki którym ten nasz historyczny serwis ciągle się rozwija.

fot. Konrad Chojnowski
FDRL

4764 Ogólnie 6 Dziś
  
 

7 Komentarzy

 1. 27 czerwca 2012  11:30 przez Jerzy Smurzyński Odpowiedz

   
  Serwis jest miejscem kultywowania pamięci o lokalnych i regionalnych wybitnych postaciach historycznych, dokumentowania zdarzeń i miejsc historycznych oraz przywracania pamięci o nich. Przyczynia się do edukacji społeczności w zakresie regionalnej wiedzy historycznej oraz kształtowania poczucia wspólnej przynależności kulturowej i wynikającej z niej potrzeby zachowania i ochrony wspólnego dziedzictwa kulturowego. Integruje wokół wspólnego dziedzictwa historycznego i kulturowego osoby związane z regionem.                                                                                                                                                                                          Do  tego uzasadnienia można się tylko przyłączyć z bardzo serdecznymi gratulacjami dla Obu Panów. Bo to dzięki Wam Serwis powstał, dynamicznie się rozwija i spełnia swoją historyczna rolę.                                    Życzę dalszych osiągnięć - JS

 2. 27 czerwca 2012  13:08 przez Przemek Chełstowski Odpowiedz

  Gratulacje!
  Bardzo dobra decyzja kapituły :)

 3. maciek
  29 czerwca 2012  20:32 przez maciek Odpowiedz

  Zostaliśmy wyróżnieni tylko we dwóch, ale na to wyróżnienie pracowało wiele osób, dla których szanowny Admin złożył podziękowania. Jednak szczególne podziękowania należą się Panu Jerzemu Smurzyńskiemu. Zasłużył swoją pracą na Serwisie Historycznym NA szczególne podziękowania. Panie Jurku bardzo się cieszę, że moje ścieżki skrzyżowały się z Pańskimi. Współpraca z Panem to sama przyjemność.  Życzę Panu dużo, zdrowia.


  H.S

 4. maciek
  30 czerwca 2012  22:24 przez maciek Odpowiedz

  Wiadomość od o Jana Bońkowskiego przesłana za pośrednictwem mojej poczty.


  Szanownym Panom Henrykowi Sierzputowskiemu, Mariuszowi Patalanowi, twórcom Serwisu Historycznego Ziemi Łomżyńskiej oraz wszystkim współtworzącym Serwis, szczere i serdeczne gratulacje za zasłużone wyróżnienie w postaci nagrody w dziedzinie wskazywania na piękną historię naszego Miasta.
  To, co Hanka Bielicka wyśpiewała o "zdolnych, uczonych, cenionych,zasłużonych... Łomżyniakach...", Wy wydobywacie z bogatych zasobów historii naszego Miasta, aby udowodnić, że "Łomża jest perłą wśród miast, najpiękniejszą gwiazdeczką wśród gwiazd..."
  Dzięki Wam za to. Życzę wie;le łask i błogosławieństwa Bożego na dalsze ukazywanie światu pięknej historii naszego Miasta oraz wielu nowych zapaleńców w rozsławianiu nadnarwiańskiego Grodu z jeleniem w herbie.

  p.s.
  Nie udało mi się wysłać przez Serwis Historia Łomży, dlatego korzystam z poczty E-mailowej. Serdecznie pozdrawiam. o. Jan B.

 5. 2 lipca 2012  20:23 przez Renata Dyczek Odpowiedz

  gratulacje wybaczcie ze dopiero teraz to widze jestem zachwycona 
  wspaniale
  zycze dalszych sukcesow i nowych artykułów na stronie  

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Wygrać z przeznaczeniem

Łomżyńskie Bractwo Historyczne Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej "Domek Pastora" zapraszają 30 X 2015 r. o godzinie 17 "Domek Pastora" ul. Krzywe Koło w Łomży na p[...]