Zagadka 113

Urodził się w Jedwabnym 24 maja 1908 roku jako syn Romualda i Anny. Swoje życie związał z Łomżą, gdy zaczął uczęszczać do Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki, które ukończył w 1928 roku. Podczas nauki aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym oraz sportowym miasta. Reprezentował „Kościuszkowców” w drużynie piłkarskiej oraz wielu dyscyplinach lekkoatletycznych. Interesował się bardzo boksem oraz zapasami co przejawiał w swoich notatkach, rysując niesamowicie dokładnie pozycje i czynności związane z treningami. W 1927 roku zajął 6 miejsce w rankingu najlepszego sportowca Łomży, dając się wyprzedzić jedynie starszym i bardziej doświadczonym kolegom. Od kwietnia 1928 roku był wszechstronnym zawodnikiem Łomżyńskiego Klubu Sportowego. Uczęszczał do sekcji piłkarskiej, lekkoatletycznej oraz stawiającej pierwsze kroki – bokserskiej. Jako piłkarz zasłynął z nieugiętej postawy na boisku i wspaniałej kondycji. Nie był zawodnikiem nadzwyczaj bramkostrzelnym, jednak na boisku bardzo potrzebnym i aktywnie porządkującym grę. Niestety droga życiowa zmusiła go do tymczasowego odejścia z klubu gdyż dostał powołanie do wojska. W 1930 roku ukończył Szkołę Podoficerów Zawodowych w Grudziądzu gdzie zdobył stopień podporucznika mianowanego. W 1933 roku został przydzielony do kochanej Łomży jako podporucznik 33 Pułku Piechoty. Niestety nie mógł powrócić do gry w Łomżyńskim Klubie Sportowym ponieważ obowiązywał zakaz reprezentowania przez czynnych żołnierzy cywilnych klubów. Oczywiście w piłkę nożną grał ale już jako przeciwnik ŁKS, występując w barwach WKS Łomża gdzie strzelał sporo bramek.

W 1939 roku został wzięty do niewoli przez armię czerwoną i wywieziony wraz z innymi do obozu w Kozielsku. 13 kwietnia 1940 roku jako młody członek polskiej elity zginął w Katyniu z rąk NKWD strzałem w tył głowy.

9 listopada 2007 roku  został pośmiertnie mianowany przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na stopień Porucznika. We wrześniu 2010 roku w Łomżyńskiej Dolinie Pamięci przy ul.Wyszyńskiego posadzono dąb dla porucznika.

Proszę podać imię i nazwisko wielkiego łomżyniaka.

Opracował Henryk Sierzputowski na podstawie informacji z internetu.

 

 

1249 Ogólnie 1 Dziś
  
 

2 Komentarzy

 1. kolank0
  25 maja 2013  14:06 przez kolank0 Odpowiedz

  Powinienem dać szansę innym, ale nie mogłem się oprzeć.
  Chodzi o por. Franciszka Grochockiego
   
  http://elkaesiacy.net/2013/04/franciszek-grochocki-ofiara-katynia/

 2. maciek
  25 maja 2013  15:00 przez maciek Odpowiedz

  Dzięki. Rzeczywiście, siła wyższa. Link który został podany przez użytkownika kolank0, to właśnie na podstawie tego materiału została opracowana zagadka.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Zagadka 87

Jest to zdjęciu sklepu pewnej  znanej rodziny handlowców w Łomży przedwojennej i powojennej. Gdzie mieścił się ten sklep i co to za rodzina? Zdjęcie nadesłał Pan Adam Sobolew[...]

Zagadka 5

Ile wież i wieżyczek  (łącznie) miała wybudowana w 1877 roku cerkiew  na Placu Soborowym?  Obecnie kościół seminaryjny p/w NMP na Placu Jana Pawła II.

Zagadka 124

Schodząc Kamiennymi Schodkami i idąc w dół Krzywym Kołem, dochodzimy do skrzyżowania z ulicą Rybaki. Od tego miejsca w stronę rzeki prowadziła, krótka, wybrukowana i zarastająca ju[...]