Zagadka 121

zagadka_121

Jest rok 1931. Jeden z bardzo poczytnych wówczas ogólnopolskich tygodników poświęca rozkładówkę na artykuł o naszym mieście. Ilustracją do treści jest powyższa – zrobiona w Łomży – fotografia.

Pytanie brzmi: kim są  postacie konwojowane przez policję i jakie wydarzenia dokumentuje zdjęcie. Wszelkie informacje są mile widziane, również własne opinie i przemyślenia, zarówno co do wydarzeń, postaci pierwszego planu, ale i towarzyszących im strażników, czy ulicy którą kroczy ten smutny korowód.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

2433 Ogólnie 2 Dziś

9 Komentarzy

 1. 12 marca 2014  9:02 przez Jan Strzała Odpowiedz

  "Tajny detektyw" Nr 44, 1931 rok, " Na karę śmierci"

 2. 12 marca 2014  17:39 przez Krzysztof Kostrzewski Odpowiedz

  Świetnie! Nie spodziewałem się, że prawidłowa odpowiedź padnie tak szybko. Wszystkim Gratuluję! A czy ktoś rozpoznaje ulicę oraz miejsce w którym zrobiono fotografię, bo im dłużej się zastanawiam, tym większe mam wątpliwości. Z początku obstawiałem dzisiejszą Aleję Legionów, ale nie pasuje mi żadne z miejsc, do których pasowałaby architektura. Ale może wyobraźnia już nie ta ;)

 3. 13 marca 2014  14:49 przez Christo Moro Odpowiedz

  Słyszałem z przekazów rodzinnych o tej bandzie bez skrupułów grasujących na ziemi Łomżyńskiej i Wiskiej. Podobno wszyscy zostali zgładzeni przez rozstrzelanie przez zgodę  Prezydenta Polski.
  Obstawiam dzisiejszą ulicę Wojska Polskiego  dawnej Szosową  lub niedaleko  ulicy Polowej w kierunku  do nieistniejącego terenu więzienia (obecnie  budynek  Archiwum Państwowy), do których pasowałaby architektura.
   
   
   
   

 4. 27 marca 2014  8:01 przez Michał Kaczyński Odpowiedz

  Ul. Dworna. Banda prowadzona jest na rozprawę z więzienia na dzisiejszej Al. Legionów do sądu okręgowego, który znajdował się na ul. Dwornej właśnie.

 5. 27 marca 2014  17:32 przez Jan Strzała Odpowiedz

  Jest to ulica Dworna przed Kasą Przemysłowców Łomżyńskich

 6. 23 września 2014  9:07 przez crazy taxi city rush hack ios Odpowiedz

  Witam! Mógłbym przysiąc, że byłem w tym miejscu wcześniej, ale
  po przejściu przez kilku postów zdałem sobie sprawę, że to dla mnie nowe.

  Tak czy inaczej, z pewnością jestem zachwycony odkryłem to i będę
  tu często zaglądać!
  Przetłumaczone z angielskiego przez Google Translate

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Zagadka 54

Jest to fragment pewnego zdjęcia, które ukazuje maszerującą drużynę harcerską ze Szkoły Podstawowej nr. 7. Jaka to ulica?

Zagadka 100

W dniach 10-13 kwietnia 1798 roku Obywatele miasta Łomży i Zambrowa wybierali delegatów do złożenia homagium Fryderykowi Wilhelmowi III. Z każdego miasta wybrano po jednym delegaci[...]

Zagadka 80

Identyfikacja wsi Proszę pomocy u krajoznawców w identyfikacji miejscowości. W bazie danych Centralnego archiwum Ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej wskazano miejsce pogrze[...]