Zagadka 121

zagadka_121

Jest rok 1931. Jeden z bardzo poczytnych wówczas ogólnopolskich tygodników poświęca rozkładówkę na artykuł o naszym mieście. Ilustracją do treści jest powyższa – zrobiona w Łomży – fotografia.

Pytanie brzmi: kim są  postacie konwojowane przez policję i jakie wydarzenia dokumentuje zdjęcie. Wszelkie informacje są mile widziane, również własne opinie i przemyślenia, zarówno co do wydarzeń, postaci pierwszego planu, ale i towarzyszących im strażników, czy ulicy którą kroczy ten smutny korowód.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

2398 Ogólnie 1 Dziś

9 Komentarzy

 1. 12 marca 2014  9:02 przez Jan Strzała Odpowiedz

  "Tajny detektyw" Nr 44, 1931 rok, " Na karę śmierci"

 2. 12 marca 2014  17:39 przez Krzysztof Kostrzewski Odpowiedz

  Świetnie! Nie spodziewałem się, że prawidłowa odpowiedź padnie tak szybko. Wszystkim Gratuluję! A czy ktoś rozpoznaje ulicę oraz miejsce w którym zrobiono fotografię, bo im dłużej się zastanawiam, tym większe mam wątpliwości. Z początku obstawiałem dzisiejszą Aleję Legionów, ale nie pasuje mi żadne z miejsc, do których pasowałaby architektura. Ale może wyobraźnia już nie ta ;)

 3. 13 marca 2014  14:49 przez Christo Moro Odpowiedz

  Słyszałem z przekazów rodzinnych o tej bandzie bez skrupułów grasujących na ziemi Łomżyńskiej i Wiskiej. Podobno wszyscy zostali zgładzeni przez rozstrzelanie przez zgodę  Prezydenta Polski.
  Obstawiam dzisiejszą ulicę Wojska Polskiego  dawnej Szosową  lub niedaleko  ulicy Polowej w kierunku  do nieistniejącego terenu więzienia (obecnie  budynek  Archiwum Państwowy), do których pasowałaby architektura.
   
   
   
   

 4. 27 marca 2014  8:01 przez Michał Kaczyński Odpowiedz

  Ul. Dworna. Banda prowadzona jest na rozprawę z więzienia na dzisiejszej Al. Legionów do sądu okręgowego, który znajdował się na ul. Dwornej właśnie.

 5. 27 marca 2014  17:32 przez Jan Strzała Odpowiedz

  Jest to ulica Dworna przed Kasą Przemysłowców Łomżyńskich

 6. 23 września 2014  9:07 przez crazy taxi city rush hack ios Odpowiedz

  Witam! Mógłbym przysiąc, że byłem w tym miejscu wcześniej, ale
  po przejściu przez kilku postów zdałem sobie sprawę, że to dla mnie nowe.

  Tak czy inaczej, z pewnością jestem zachwycony odkryłem to i będę
  tu często zaglądać!
  Przetłumaczone z angielskiego przez Google Translate

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Zagadka 54

Jest to fragment pewnego zdjęcia, które ukazuje maszerującą drużynę harcerską ze Szkoły Podstawowej nr. 7. Jaka to ulica?

Zagadka 140

Tym razem zagadka będzie dużo trudniejsza niż wcześniejsza. Przeczytałem ją we wspomnieniach pewnego guwernera i tu ją przytaczam. W połowie XIX wieku ułożono w Łomży następując[...]

Zagadka 145

Szukając rozwiązania wcześniejszej zagadki proponuję zastanowić się również nad poniższą.   W 1942 roku w Treblince zamordowany został urodzony w Łomży ostatni i wielole[...]