Zagadka 125

 

Kontrowesyjny generał

Człowiek widoczny na zdjęciu był namiestnikiem  Królestwa Polskiego i  będąc na inspekcji w Łomży  wydał kontrowersyjne zarządzenie  które mogło zmienić oblicze Łomży na zawsze.   Na szczęście   dzięki szczęśliwym zbiegom okoliczności zarządzenie to zostało zmienione i Łomża zachowała swoje oblicze, które cieszy nasze oczy do dnia dzisiejszego.

Kto był tym człowiekiem,  jakie to było zarządzenie i czego właściwie dotyczyło

Redakcja Serwisu

 

 

 

1959 Ogólnie 1 Dziś

7 Komentarzy

 1. 21 kwietnia 2014  10:13 przez Zbigniew Czarniakowski Odpowiedz

  Czy tu chodzi o generała - Józefa Zajączka, który 7 września 1819 r. wydał decyzję o rozbiórce kościoła farnego. Przeznaczenie materiałów miało być na prace remontowe innych obiektów lub więzienie. Komisja Rządowa Wyznań Religijnych i Policji wydała opinię, że kościół nadaje się do remontu. Nie mając wyjścia, generał musiał cofnąć decyzję o rozbiórce kościoła farnego w dniu 31 marca 1820 r.

  • Henryk Sierzputowski
   21 kwietnia 2014  15:19 przez Henryk Sierzputowski

   Gratuluję Panie Zbigniewie, to pan pierwszy prawidłowo odpowiedział.

 2. 21 kwietnia 2014  14:52 przez Elizabeth Malinowski na Facebooku Odpowiedz

  To byl Jozef Zajaczek. Przybyl na inspekcje w 1819 roku miedzy innymi do lomzy I stwierdzil, ze kosciol farny I pojezuicki musza byc wyremontowane bo w innym przypadku kosciol sw. Michala Archaniola zagrozony jest rozbiorka bo by bardziej zniszczony. Jednak po wielu przejsciach I kolejnej ostatecznej opinii asesora o remoncie kosciola farnego, udalo sie go uratowac. Kosciol farny przeszedl kilka remontow I zmieniono go na katedre w 1925 roku. A teraz jest cennym zabytkiem w skali swiatowej.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

zagadka 119

Jeden z najsławniejszych dowódców Armii Czerwonej. W 1915 r. w walkach pod Łomżą dostał się do niemieckiej niewoli, gdzie miał okazję się zaprzyjaźnić z francuskim kapitanem Cha[...]

Zagadka 83

Jest to zdjęcie pewnej grupy ludzi, przed budynkiem w  jednej z łomżyńskich dzielnic. Zdjęcie to jest wykonane w 1950 roku. W której dzielnicy Łomży jest ten budynek, do czego on s[...]