< Przeglądasz > Start / Zagadki, Łomża / Blog article: Zagadka 92

| | RSS

Zagadka 92

Styczeń 27th, 2012 | 7 Komentarzy | Opublikowany w Zagadki, Łomża

Jak widzimy na zdjęciu jest to budynek mieszkalny już nieistniejący.
Gdzie znajdował się ten budynek? W jakiej części miasta?
Znajdował się w narożniku dwóch ulic. Jedną z nich widać na zdjęciu.

Zagadkę nadesłał Pan Adam Sobolewski łomżyniak  z Sieradza

Dodaj komentarz Przeczytano 556 razy, 1 razy dzisiaj |

Pokrewne Posty

Subskrybuj dyskusję za pomocą RSS

7 Odpowiedzi w “Zagadka 92”

  1. Krzysztof Staniórski pisze:

    Czy to nie jest przypadkiem róg ulic senatorska i sikorskiego ? lub dworna -sikorskiego

  2. kolank0 pisze:

    Mi to przypomina kamienicę między Dworną a Senatorską obok Jana z Kolna

  3. maciek pisze:

    Kolanko. Dobrze Tobie się przypomina. Tylko mnie się wydaje, że ta kamienica była bliżej Zielonej. Najlepiej jakby się wypowiedział pomysłodawca zagadki Pan Adam Sobolewski.

  4. kolank0 pisze:

    Pisałem z pamięci, gdyż aktualnie nie mam możliwości sprawdzenia topografii.
    Pamiętam tylko, że spacerując Dworną w kierunku Sikorskiego po lewej stronie w takim dołku stała kamienica podobna do zamieszczonej, tylko chyba już otynkowana. Czy nadal stoi nie powiem.

  5. Antoni pisze:

    Witam. Budynek przy ul. Dwornej Pomiędzy ul. Zieloną a Jana z Kolna. Jest niezamieszkały. Kiedyś po zawaleniu się lewego szczytu został odbudowany jak parterowy. Z prawej strony mieszkał szewc p. Mieszkowski lub Mieczkowski (nazwiska trochę mi się zatarły, po lewej stronie p. Chądzyńscy. Z  lewej strony (w podwórku) stoji jeszcze piętrowa oficyna, ale chyba już nie zamieszkała.

  6. maciek pisze:

    Oto jak odpowiedź nadesłał jakiś czas temu pomysłodawca tej zagadki Pan Adam Sobolewski.

    Ten budynek stał , a może jeszcze i stoi przy ul.Dwornej powyżej ul. Zielonej. Odpowiedzi w historii Łomży są błędne.Jedna jest bardzo bliska, która mówi, że stał między ul. Zieloną i Jana z Kolna. Budynek ten (oficyna był  najpierw piętrowy i nazywaliśmy go „budynek pod gwiazdą”. Gwiazda jest jeszcze na jednym zdjęciu widoczna. W budynku tym mieszkała rodzina Kleczyńskich. Z Tadkiem Kleczyńskim uczyłemsię w 1-ce. Było ich kilku braci. Po drugiej stronie ulicy Dwornej mieszkała moja Babka, która chowała kozy i pasła je na widocznym na zdjęciu placu. Jeśli chodzi  o tego kalekiego chłopaka to go dobrze pamiętam, ale nie wiem czy tak się nazywał i czy tam mieszkał- nie pamiętam. On się tak kiwał i często przychodził na żelazny most i chodził po tych żelazach bez trzymanki. Zawsze go podziwialiśmy. Nazwisko Ruchała kojarzy mi się z inną osobą. Mieszkał on prawdopodobnie z matką w kamienicy Państwa Brudzewskich.  Nie był kaleką. Potem zmienił nazwisko o ile pamię mnie nie myli na Jankowski. Spróbuję się dowiedzieć od Andrzeja Bronowicza, bo P. Bruszewscy to jego rodzina.

  7. maciek pisze:

    Dodałem zdjęcie budynku z zagadki 92, widok jak w podpisie zdjęcia 2012-03-03. Budynek pod gwiazdą jak pisze Pan Sobolewski. faktycznie była tam gwiazda, ale to była Gwiazda Dawida, bo był to budynek żydowski. Na zdjęciu widać co z tego budynku zostało. Budynek jest usytuowany między ulicami Dworna, Zielona i Senatorska, około 1/3 odległości między Dworną i Senatorską i szczyt budynku kilkanaście metrów od Zielonej, do ulicy Jana z Kolna od tego budynku kilkadziesiąt metrów.

      

Skomentuj

*

history movies