200 potraw z ziemniaków. Część 2

Nie jest to artykuł historyczny, ale nasza ziemia o d dawien dawna jest zagłębiem ziemniaczanym, chociaż ostatnio zanika tradycja ziemniaka. Chciałem tylko przypomnieć jakie potrawy można zrobić z ziemniaka.

Redakcja Serwisu.

Ziemniak (Solanum tuberosum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny psiankowatych. Nazwa „ziemniak” odnosi się tak do całej rośliny, jak i do jej jadalnych, bogatych w skrobię bulw pędowych[3], z powodu których ten gatunek uprawia się na skalę masową. Roślina wywodzi się z Ameryki Południowej, gdzie zaczęto ją uprawiać już tysiące lat temu. Ziemniak został przywieziony do Europy w końcu XVI wieku, a w ciągu następnych stuleci stał się jednym z podstawowych składników jadłospisu na całym świecie. W 2009 był czwartą pod względem wielkości produkcji rośliną uprawną (po kukurydzy, ryżu i pszenicy).

Poniżej przepisy na potrawy z ziemniaka.

Materiał został podzielony na 3 części ze względu na swoją wielkość. Dziś część II

71. Ziemniaki z estragonem lub koperkiem.

Łyżkę mąki przesmażyć z masłem, rozprowadzić rosołem lub smakiem z włoszczyzny, dodać soli, pieprzu i sporo usiekanego zielonego koperku lub estragonu, włożyć w ziemniaki ugotowane i pokrajane w ćwiartki lub talarki, zaparować i podać z jajami, ugotowanemu na twardo.

72. Ziemniaki książęce z serem szwajcarskim.

Dwie kwarty ziemniaków ugotować w łupinach, obrać i pokrajać szybko w plasterki, aby nie wystygły. Wysmarować formę masłem, ułożyć warstwę ziemniaków, warstwę tartego sera „szwajcarskiego i trochę „masła, potem znowu ziemniaki, ser i masło, na wierzchu powinny być ziemniaki i masło. Rozbić o jaja w 3-ch kwartach mleka, posolić, polać tern ziemniaki i wstawić w piec na godzinę. Zamiast jaj i mleka można polać ziemniaki śmietaną.

73. Ziemniaki z pomidorami.

Dwie kwarty ziemniaków surowych pokrajać, sparzyć wrzącą wodą, włożyć do rondla,, osolić, opieprzyć, następnie dodać „półtorej łyżki masła, 1—3 pomidory obrane z skórki, i pokrajane w ćwiartki, jeden ząbek czosnku i jedną cebulę pokrajaną w plasterki. Przykryć pokrywą i wstawić do piecyka na godzinę, często rondlem potrząsając. Można też dodać parę łyżek mocnego buljonu albo śmietany, stosownie do gustu.

74. Ziemniaki na sposób portugalski.

Ziemniaki średniej wielkości obrać i ułożyć na półmisku tak, aby był niemi do połowy napełniony, wstawić je w piec. Gdy są juz napół upieczone, wyjąć półmisek i dopełnić go pomidorami, oczyszczonymi z pestek; posolić, popieprzyć, posypać serem szwajcarskim i zapiec.

75. Ziemniaki zapiekane z jajami i ze śmietaną.

Ugotować nawpól kwartę obranych ziemniaków, gdy prze-stygną,°pokrajać w talarki, tak samo pokrajać 3—4 ugotowane na” twardo jaja. Wysmarować rondel masłem, wysypać mąką i układać warstwami ziemniaki i jaja, skropić je łyżką rozpuszczonego masła, zalać 5-ma lub 4-ma łyżkami kwaśnej śmietany i wstawić przykryte na pół godziny do bardzo górą cego pieca, by się zapiekły i z pod spodu przyrumieniły. Wy dając, wyrzucić na półmisek. Bardzo smaczna na post potrawa

76. Ziemniaki smażone z szynką.

Ostudzone ziemniaki pokrajać w plasterki i przysmażyć z masłem, nie rumieniąc. Jednocześnie na drugiej patelni przysmarzyć tłustą szynkę, pokrajaną w plasterki, włożyć szynkę z ziemniakami do rondelka, wymieszać, zaparować w piecu i podać na gorąco.

77. Ziemniaki z szynką.

Pozostałą szynkę usiekać, świeżo ugotowane ziemniaki pokrajać w kostkę, wymieszać z szynką, włożyć do formy, wysmarowanej masłem i zalać następującym sosem: 3 jaja całe, 3 łyżki mąki, 2 filiżanki mleka, trochę soli, poczem wstawić do szabasnika i upiec do zrumienienia.

78. Ziemniaki zapiekane ze śledziem.

jedną łyżkę masła zasnwzyć z jedną łyżką mąki, rozebrać buljonem lub wodą, dodając esencji grzybowej, albo kilka łyżek śmietany, wrzucić następnie usiekanej cebuli, pokrajanego śledzia i ziemniaki w talarki krajane, surowe a sparzone. Całą tę masę włożyć do rondla, grubo wysmarowanego masłem, posypać z wierzchu parrnezanem lub serem szwajcarskim, pokropić masłem i zapiec w piecu.

79. Ziemniaki z kiszką.

Kiszkę usmarzyć w maśle; wyjąwszy, zrobić zawiesisty sos z trochą mąki i rozprowadzić buijonem. Do tego sosu dać warstwę ziemniaków, świeżo ugotowanych i pokrajanych w talarki; na to kiszkę pokrajaną również w talarki, potem resztę ziemniaków, posypać z wierzchu tartą bułką, obłożyć kawałkiem masła i wstawić na pół godziny do szabasnika.

80. Ziemniaki z siekanem mięsem.

Ziemniaki pokrajane w talarki sparzyć i układać w ron dlu, dobrze wysmarowanym masłem, przekładając mięsem, przy gotowanem jak na pierożki. Położyć na wierzch kilka kawał ków surowego masła i zapiec w piecu.

81. Ziemniaki z makaronem.

Ugotowane ziemniaki pokrajać w plasterki, ułożyć warstwę na głęboki półmisek, posypując solą, pieprzem, parmezanem lub tartym serem zwyczajnym. Na ziemniaki położyć warstwę ugotowanego makaronu. Nakryć znów warstwą ziemniaków, postąpić jak z poprzednią, obłożyć kawałkami masła i zapiec w piecu
Makaron może być wioski, swojski lub łazanki, można też makaron wymieszać z sosem pomidorowym.

82. Ziemniaki duszone ze śmietaną.

Kwartę obranych ziemniaków pokrajać w talarki, sparzyć wrzącą, słoną woda, a odcedziwszy, włożyć w rondel, w którym wprzód trzeba udusić dwie poszatkowane cebule z łyżką masła, następnie wrzucić tam garść siekanego kopru, wlać parę łyżek kwaśnej śmietany, wymieszać ziemniaki i dusić pod pokrywą w piecu, potrząsając często rondlem, dopóki nie będą miękkie.

83. Ziemniaki,ze śmietaną.

Obrane ziemniaki ugotować, pokrajać w talarki i włożyć w sos, zrobiony ze śmietany, rozbitej z jedną łyżeczką mąki, 2-ma łyżkami smaku z włoszczyzny i jedną łyżką siekanego kopru. Wymieszać to wszystko, wsypać soli i pieprzu do smaku i wydać.
Dobra to potrawa na post, w połączeniu z ogórkami kwaszonymi, grzybkami marynowanymi lub i inną podobną marynatą.

84. Świetna kapusta z ziemniakami pó myśliwsku.

Czysto wypłókane i obrane ziemniaki włożyć do wysokiego garnka, posolić i nalać do połowy wodą; postawić następ!^ na ogniu, a gdy się zagotują, wsypać pełen talerz cienko szatkowanej kapusty i zalać następującym sosem: ćwierć funta topionej słoniny ze skwarkami, dwie łyżeczki mąki, dwie łyżki octu winnego i kilka ziarnek pieprzu rozprowadza się rosołem lub buljonem. Nalawszy tego sosu do kapusty z ziemniakami, przykryć garnek i gotować tak długo, dopóki ziemniaki nie będą miękkie. Poczem potrząsnąć kilka razy garnkiem, jeśli za rzadkie — odkryć, by wyparowało trochę i podać na stół.

85. Ziemniaki ze słodką kapustą i z mięsem.

Główki kapusty oczyścić z żółtych liści, poprzekrawać na cztery części, powycinać głąby i gotować przez 10 minut w gorącej wodzie, poczem wyjąwszy, położyć na durszlaku, aby ociekły z wody. Osobno w rondlu rozpuścić łyżkę masła, włożyć w ową kapustę kawałek baraniny lub mięsa wołowego, kilka ziarnek pieprzu, trochę soli, a zalawszy rosołem, gotować 20—25 minut. Gdy już mięso zmięknie, włożyć obrane z łupin i na pół rozkrajane ziemniaki, ugotować wszystko do miękkości i podać na stół.

86. Ziemniaki duszone w sosie, pozostałym od pieczeni.

Często pozostaje sos od pieczeni lub od pieczystego, można go więc doskonale zużytkować. Dodać do niego trochę wody, jeżeli zbyt gęsty (trochę masła, gdy chudy) pokrajać cienko kilkanaście ziemniaków, osolić do smaku i dusić w płaskim rondelku pod pokrywą.

87. Gulasz z ziemniaków.

Funt mięsa wołowego, najlepiej z biodrowej lub zrazowej, pokrajać w kawałki, a dodawszy papryki, soli, małych cebulek, przykryć i postawić na ogniu. Gdy już upieczone, wysmarować formę tłuszczem, włożyć pół funta surowych ziemniaków, pokrajanych w ćwiartki, na to położyć mięso, na wierzch drugie pół funta ziemniaków, posolić, dodać masła, wstawić do szabaśnika i piec tak długo, aż ziemniaki będą miękkie.

88. Ziemniaki smażone.

Do smażenia bierze się zwykle ziemniaki ugotowane, a nawet pozostałe z dnia poprzedniego; pokrajać je w cienkie plasterki i rzucić na gorące masło lub słoninę, aby się od-razu zrumieniły, następnie posolić.

89. Ziemniaki smażone w całości.

Obrać starannie duże ziemniaki, poczem z nich wydrążyć specyalną łyżeczką małe, sparzyć je gorącą wodą i wrzucić do rondelka, posolić i smażyć w dużej ilości sklarowanego masła lub słoniny. W ten sposób smażone młode ziemniaki są nader smaczne.

90. Ziemniaki smażone jak kasztany.

Wydrążone łyżeczką ziemniaki sparzyć wrzącą wodą, następnie utarzać w mące z cukrem, biorąc łyżkę mąki i łyżkę miałkiego cukru, wreszcie smażyć na klarowanem maśle, a będą rumiane jak kasztanki.

91. Ziemniaki smażone w całości na inny sposób.

Ugotować ziemniaki w słonej wodzie, uważając, aby się nie rozleciały, a potem obsmażyć je na rumiano na rozpalonem maśle.

92. Ziemniaki „frites“.

I. Na wszystkie przyprawiania ziemniaków na sposób francuski najlepszy jest gatunek wodnisty.
Duże ziemniaki, starannie obrane,- tak, aby były gładkie, jak jaja, pokrajać w równe ćwiartki, sparzyć ukropem, w którym raz tylko je zagotować, następnie wyjęte z wody dobrze wysuszyć w serwecie. Wziąć potem bardzo głęboką patelnię, rozpuścić dużo świeżej frytury i w rozpaloną fryturę włożyć ziemniaki. Gotować, póki się dtobrze nie zrumienią, potem wyjąć na durszlak, aby osiąkły z tłuszczu, posypać je solą i podać na serwecie, otoczone gałązkami zielonego.
II. Można też odrazu surowe ziemniaki wrzucić w gotującą się fryturę, ale wtenczas nie będą tak chrupiące.

93. Ziemniaki francuskie „souflees“.

Te ziemniaki najtrudniej przyrządzić, gdyż trzeba je smażyć w dwóch fryturach. Najpierw ziemniaki, gładko obrane, pokrajać trzeba w cienkie plasterki, które, wysuszywszy w serwecie i włożywszy w niezbyt gorącą fryturę, należy gotować, biorąc stopniowo na coraz mocniejszy ogień. Gdy który z ziemniaków dostawać już zacznie pryszczyków, kładzie się go w drugą—rozpaloną fryturę, w której napęcznieje. Po napęcz-nieniu wyjmuje się ziemniaki łyżką durszlakową na talerz, a przed samem wydaniem wrzuca na tę samą fryturę, by nabrały rumianego koloru. Podawać zaraz na stół dopóki pulchno 1 chrupiące.
Do przyrządzenia tego rodzaju ziemniaków najlepsze są ,amerykany” i „paluszki”.

94. Ziemniaki „paiłle”

Starannie obrane ziemniaki pokrajać trzeba w drobne, cienkie, jak słomki, plasterki, potem wrzucić je w rozpaloną fryturę, gotując do chwili, aż się zrumienią. W czasie gotowania potrząsać należy rondlem, aby się równo rumieniły. Wyjąć na sito łub durszlak, posolić, a gdy osiąkną, wydać na stół.

95. Ziemniaki po lugduńsku.

Ugotować niezbyt duże ziemniaki w łupinach, ściągnąwszy z nich skórkę, pokrajać je W cienkie plasterki i wrzucić na rozpalone masło, w Morem wprzód uduszono na biało jedną sparzoną i utartą na tarce cebulę, poczem to wszystko posolić, popieprzyć i smażyć na wolnym ogniu, aż się lekko ziemniaki zrumienią. Podając, wymieszać z usiekaną zieloną pietruszką.

96. Ziemniaki smażone w cieście.

Ćwierć funta mąki kartoflanej, dwa żółtka, pół łyżki masła, trochę soli rozprowadzić mlekiem i wymieszać z ubitą pianą z dwóch białek. Ziemniaki surowe, sparzone, pokrajać w plasterki, maczać w cieście, które powinno być dość gęste, i smażyć w słoninie.

97. Fricandeau z ziemniaków i szynki.

Kawałek szynki posiekać, zmieszać z utartymi ziemniakami, dodać trochę mąki, soli i pieprzu do smaku, poczem zastudzić. Krając później podłużne kluski, utarzać je w tartej bułce i smażyć.

98. Ziemniaki zapiekane.

Ugotować jedną kwartę ziemniaków i utłuc, potem rozrobić szklanką mleka, podprawionego dwoma łyżkami mąki ziemniaczanej, dodać łyżkę masła i pianę z dwóch białek i zapiec w piecu na wysmarowanym masłem półmisku ogniotrwałym.

99. Kasza puchowa z ziemniaków.

Przyrządzić dość gęste „puree, przetrzeć je przez durszlak lub maszynkę do tarcia ziemniaków na podstawiony półmisek, który umieszcza się na naczyniu z wrząca wodą. aby ziemniaki nie wystygły. Osobno podaje się do tego sklarowano masło.

1oo. „Puree”‘ z ziemniaków.

Ugotowane ziemniaki, póki są gorące, wyłożyć na durszlak lub sito, włożywszy w nie surowego masła; dobrze je potem przetrzeć, rozprowadzić gorącem mlekiem lub śmietanką i razem doskonale rozbić łyżką drewnianą, gdyż im się Więcej rozbija, tern delikatniejsze będzie „pureeu.

101. „Puree“ z ziemniaków z mięsem.

Przyrządzić „puree“ sposobem powyższym, tylko zamiast mlekiem, rozprowadzić je bułjonem; wziąć następnie okrągły półmisek platerowany, na spód półmiska ułożyć warstwę ziemniaków, na to położyć farsz z mięsa, przyrządzony jak na pierożki, przykryć go ziemniakami, na wierzch położyć kilka kawałków masła i wstawić do pieca na 10—15 minut, aż się zrumienią.

102. Suflet z ziemniaków.

Do zwykłego „pureeu, dobrze ubitego, dodać o żółtka, potem pianę z tych białek, lekko wymieszać, osolić do smaku, ułożyć na półmisku blaszanym, posypać bułeczką i zieloną pietruszką, polać masłem i zapiec.

103. Ziemniaki „au gratin“.

Ugotowane ziemniaki utrzeć i rozprowadzać mlekiem, dodać dwa żółtka, trochę masła, soli i dwa białka ubite na pianę. Półmisek wysmarować masłem, ułożyć ziemniaki, posypać bułeczką, polać masłem i wstawić do pieca.

104. Ziemniaki ,,a la Fulleru.

Przygotowane „puree“ z ziemniaków podzielić na cztery części: jedną część wymieszać ze szpinakiem, 2-gą z sosem pomidorowym, 5-cią z żółtkami, a 4-tą zostawić samą. Ułożyć na okrągłym półmisku w gwiazdę i ubrać sadzonemi jajami.

105. Ziemniaki „a la duchesse”.

Przyrządzić zwykłe „puree“ z ziemniaków, lecz dość gęste, wbić do niego cztery lub pięć żółtek, i wsypawszy trzy łyżki tartego parmezanu, wymieszać razem, następnie urobić i stolnicy, posypanej grubo mąką, wałek, który się spłaszcza, k na leniwe pierogi, i krajać go w niezbyt wielkie, ukośne,rónolegloboki. Potem otarzaćw mące i obsmażyć na fryturze.

1o0.  Ziemniaki z łososiem w kokilkach (muszlach).

Przyrządzić dobre „puree“ z ziemniaków, wymieszać drobno pokrajanym łososiem wędzonym (ćwierć funta na 4 ;oby), dodać pieprzu, kawaiek masie i kilka^kaparów, napeł-ć tern muszle, które, obsypane parniezanem i bułeczką, po-ć masłem i zrumienić w piecu.

107. Ziemniaki z sardelami w kokilkach.

Postępować, jak w poprzednim przepisie, biorąc tylko / imiast łososia sardele, dodawszy do nich siekankę z prze-nażonej cebulki.

108. Krokiety z ziemniaków.

Ugotowane ziemniaki przetrzeć przez sito, posolić i wy* ileszać z żółtkami, biorąc na kwartę ziemfiiaków cztery żółt-a, ukręcić podłużne wałeczki lub kulki, które, podsypawszy łąką, maczać w rozbitem jajku, potem w bułce i smażyć ’ gorącej fryturze lub w sklarowanem maśle, aż się dobrze rumienią. Można podać jako postną potrawę z sosem ostrym.

109. Krokiety kwiatowe.

Ziemniaki ugotowane na wodzie lub |parze, przetrzeć rzeba na gęste „puree”. Osobno ugotować podzielone na iałe cząsteczki kalafiory. Gdy są nawpótęugotowane, wyjąć ! z wody i wymieszać z owem „puree“. Robić następnie tej mieszaniny krokiety, uważając, aby w każdym znajdowała ię cząsteczka kalafiora; osmarować białkiem, osypać tartą ułką i smażyć na maśle. Podaje się z jakimś sosem lub do* ieczeni cielęcej.

110. Krokiety z ziemniaków z jarzynami.

Przyrządzić krokiety w kształcie kulek, paluszków lub rąbek; w środek włożyć łyżeczkę szpinaku, zielonego groszku ub innej jarzyny, ugotowanej i wymieszanej z masłem, zawinąć [rokiety i smażyć, jak zwykle.

111. Krokiety z ziemniaków i jaj.
Filiżankę gotowanych, tartych ziemniaków, filiżankę gotowanego ryżu, cztery jaja na twardo, przetarte przez sito t-druciane, łyżkę masła—wszystko to uwiercić, dodać soli, trochę soku z cytryny i kaparów siekanych. Robić z tego krokiety i smażyć w obfitym tłuszczu.

112. Krokiety z ziemniaków z pieczarkami lub grzybami.

Przyrządzone „pureeu z ziemniaków wymieszać z drobno pokrajanymi i uduszonymi w maśle z cebulą grzybami lub pieczarkami, formować następnie kuleczki, podsypując mąką, maczać w rozbiłem jajku, posypać tartą bułeczką i smażyć na gorącym smalcu lub maśle.

113. Krokiety z ziemniaków z mięsem.

Pół kwarty ugotowanych ziemniaków przetrzeć przez durszlak z kawałkiem masła, wymieszać z trzema surowemu jajkami, dodać soli, pieprzu i tyleż co ziemniaków mięsa siekanego (może być z rosołu lub pozostała pieczeń), a jeżeli masa za miękka, to dodać maki, uformować okrągłe gałki, które macza się w jajku i w bulce i smaży na gorącem maśle. Krokiety te mogą służyć jako potrawa w rodzaju pierożków.

114. Krokiety z ziemniaków z owocami.

Ziemniaki ugotowane utrzeć z mlekiem i żółtkiem, dodając trochę tartej skórki cytrynowej, gałki muszkatołowej i cukru. W środek każdego krokietu włożyć łyżeczkę słodkich jabłek lub gruszek ugotowanych i drobno pokrajanych, albo też borówek, galaretki czy marmelady owocowej.

113. Krokiety z ziemniaków z mięsem.

Pół kwarty ugotowanych ziemniaków przetrzeć przez durszlak z kawałkiem masła, wymieszać z trzema surowemu jajkami, dodać soli, pieprzu i tyleż co ziemniaków mięsa siekanego (może być z rosołu lub pozostała pieczeń), a jeżeli masa za miękka, to dodać maki, uformować okrągłe gałki, które macza się w jajku i w bulce i smaży na gorącem maśle. Krokiety te mogą służyć jako potrawa w rodzaju pierożków.

114. Krokiety z ziemniaków z owocami.

Ziemniaki ugotowane utrzeć z mlekiem i żółtkiem, dodając trochę tartej skórki cytrynowej, gałki muszkatołowej i cukru. W środek każdego krokietu włożyć łyżeczkę słodkich jabłek lub gruszek ugotowanych i drobno pokrajanych, albo też borówek, galaretki czy marmelady owocowej.

V. Kotlety.

115. Kotlety z ziemniaków.

Przygotować gęste „puree“ z ziemniaków, dodając na cztery kotlety dwa żółtka surowe, dobrze razem wymieszać, posolić i popieprzyć, formować małe kotleciki, które, otarzaw-szy w mące, maczać w jajku rozbitem, a obsypawszy bułeczką, smażyć na maśle lub smalcu. Podać z, sosem pomidorowym lub grzybowym.

116. Kotlety z ziemniaków z grzybami.

Ziemniaki, przyrządzone jak poprzednio, wymieszać z taką samą ilością pieczarek suszonych lub grzybów, które, opłókawszy starannie, trzeba pierwej posiekać drobniutką i przesmażyć z cebulką. Potem robić kotlety, a otarzawszy w mące, maczać w jajku, obsypać bułeczką i smażyć.

117. Kotlety z ryżem i fasolą.

Pól funta tartych ziemniaków gotowanych, ugotowanego ryżu pól funta i tyleż gotowanej fasoli utrzeć wszystko razem, dodać jedno jajko, trochę soli, wyrobić dobrze, poczem formować kotleciki, maczając w rozbitem jajku, osypać tartą bułeczką i smażyć na maśle lub smalcu. Podać z jakim ostrym sosem.

118. Kotlety z ziemniaków z grzankami.

Pół garnca obranych ziemniaków ugotować w osolonej wodzie, po ostudzeniu i wyparowaniu przetrzeć przez maszynkę, wbić trzy żółtka, włożyć jedną łyżkę masła, pianę z pozostałych białek, opieprzyć, wymieszać, dodać w końcu trzy bułeczki pokrajane w kostkę i obsuszone w maśle, następnie robić kotleciki, osypać mąką i smażyć.

119. Kotlety z ziemniaków w papilotach.

Przetrzeć ugotowane ziemniaki na gęste „puree“, dodać na sześć kotletów trzy żółtka surowe, posolić, popieprzyć i robić kotleciki; potem owinąć każdy oddzielnie w papier, wysmarowany masłem i wysypany siekaną zieleniną i upiec na ruszcie lub na patelni w piecu. Podaje się z sosem kaparowym, sardelowym lub szczypiorkowym.

VI. Ziemniaki nadziewane.

120. Ziemniaki faszerowane mięsem.

Ziemniaki obrane, sparzone i obgotowane, wydrążyć łyżeczką i nałożyć następującym farszem: kawałek mięsa wołowego gotowanego lub surowego usiekać z taką samą ilością słoniny, dodać jedną bułkę, namoczoną w rosole, cebulkę przesmażoną, soli, pieprzu i jedno całe jajko—wszystko debrze wymieszać i nadziewać ziemniaki. Ziemniaki trzeba trochę u dołu ściąć, by stać mogły i wstawić na patelni do pieca, polewając masłem lub roztopioną słoniną. Gdy się zrumienią, podać z masłem lub sosem pomidorowym czy też innym.

121. Ziemniaki faszerowane grzybami.

Ziemniaki przyrządzić jak wyżej i nałożyć farszem takim: 6—8 grzybów świeżych lub suszonych gotowanych, 2 cebule usiekane i przesmażone w maśle, 1 bulkę namoczoną, 2 żółtka, pieprzu i soli, wymieszać i nadziać ziemniaki, na każdy położyć kawałek masła i wstawić do gorącego pieca.

122. Ziemniaki z grzybami duszone.

Świeże lub suszone grzyby ugotować, usiekać drobno, usmażyć w maśle z tartą cebulą, dodać parę łyżek tartej bułki, soli, pieprzu, wbić dwa żółtka, jedno jajko wymieszać razem i następnie nadziewać tern oskrobane i wydrążone w środku ziemniaki. Po nadzianiu przykryć otwory zerżnięty-mi wierzchami, ułożyć w rondlu jeden przy drugim, podłożyć masła, podlać grzybowym sosem i dusić do miękkości, często potrząsając rondlem. Można sos zaprawić śmietaną.

123. Ziemniaki faszerowane serem.

Wybrać największe ziemniaki, obgotować je, ściąć wierzch i wydrążyć, potem ściąć.u dołu, by można było ustawić na brytwannie. Wierzchy skrajane zostawić, a kawałki wydrążone i resztę skrajanych utrzeć z kawałkiem masła, dodać soli, pieprzu, dwa żółtka, łyżkę tartego sera szwajcarskiego lub parmezanu. dwie łyżki śmietany. Wymieszawszy i o wszystko razem, nadziać ziemniaki, nakryć wierzchami, wstawić na patelni do pieca, polać gorącem masłem, poczem piec 10—15 minut.

124. Ziemniaki pieczone po hiszpańsku.

Obrane z łupin ziemniaki posolić i upiec w piecu. Gdy już są prawie miękkie, rozkrajać na połówki, położyć na każdej po jednym małym pomidorze, z którego ściąć czubek i wybrać pestki; posypać następnie solą, parmezanem i tartą bułeczką, polać rozpuszczonem masłem i zapiec w gorącym piecu przez kwadrans.

125. Ziemniaki nadziewane parmezanem lub bryndzą.

Przyrządzone ziemniaki, jak w poprzednich przepisach^ nadziać farszem z utartych ziemniaków z dodaniem trzech łyżek parmezanu lub bryndzy, dwóch łyżek kwaśnej śmietany, dwóch żółtek, łyżki masła, trochę soli i pieprzu. Tak przyrządzone upiec w piecu, polawszy masłem.

126. Ziemniaki nadziewane śledziem.

Ugotować kilka dużych ziemniaków w mundurach, uważając, by się nie rozsypały; po ugotowaniu ściąć wierzch, środek wydrążyć tak, aby tylko cienka warstwa ziemniaka została przy łupinie. Przyrządzić potem farsz następującym sposobem: wydrążone kawałki ziemniaków miesza się dokładnie z cebulką usiekaną i przesmażoną w maśle, jak również ze śledziem usiekanym, niezbyt przy tern wymoczonym. Farszem tym nadziewa się ziemniaki, dodaje po kawałku masła i wstawia na pięć minut” do pieca.

127. Ziemniaki nadziewane sardelami lub śledziem.

Duże ziemniaki, ugotowane w .mundurach i ostudzone obrać i przekrajać; wydrążywszy nieco każdą połowę, nałożyć sardelami lub śledziem, drobno usiekanym i wymieszanym z cebulką i pieprzem. Z wierzchu polewa się sosem musztardowym; można podać na przekąskę.

128. Ziemniaki ze szpinakiem lub szczawiem.

Wydrążone ziemniaki ułożyć na brytwannie, podłożyć łyżkę masła i, polewając niem, piec zwolna przez godzinę pod blachą, potem napełnić smacznie przyrządzonym szpinakiem lub szczawiem.

VII. Pasztet y.

129. Ciasto ziemniaczane do pasztecików.

Utrzeć jeden funt ziemniaków, dzień naprzód ugotowanych, dodać jedno jajko, trochę soli, ćwierć funta zimnego masła i tyle mąki pszennej, żeby ciasto można cienko rozwałkować. Postawić ciasto w zimnem miejscu na dwie godziny, potem rozwałkować i wyłożyć formę lub rondel.
Można też paszteciki piec w kruchem cieście, które się tak przyrządza.
Pół kwaterki słodkiej śmietany, trzy całe jaja, jeden funt mąki, pół funta zimnego masła, nieco soi;, wszystko to wymieszać, postawić na jedną godzinę w zimnem miejscu. Poczem rozwałkować i robić małe paszteciki, lepiąc brzegi białkiem.

130. Pasztet z ziemniaków z wątróbką.

Namoczyć pół wątroby cielęcej w mleku, udusić potem w maśle, z cebulą pokrajaną w plasterki, a po ostudzeniu usiekać lub przekręcić przez maszynkę. Następnie 8—10 ugotowanych ziemniaków utłuc, poczem razem z usiekaną wątróbką przetrzeć przez sito. Dodać cztery żółtka surowe, kilka łyżek dobrego rosołu lub tłuszczu wieprzowego, dodać soli, pieprzu, gałki muszkatołowej do smaku, dobrze wymieszać, dodać pianę z ubitych białek. Formę lub rondel wysmarować masłem lub słoniną, nałożyć trzy czwarte rondla, zostawiając miejsce na wyrośnięcie. Wstawia się po przyrządzeniu w średnio gorący piec na dobre dwie godziny.

131. Paszteciki z szynką.

Przetrzeć przez sito 8—10 ugotowanych jeszcze gorących ziemniaków, dodać trzy łyżki słodkiej śmietany, trzy łyżki mleka, trzy jaja, białka .ubić na pianę, a w końcu tyle surowej szynki drobno usiekanej, ile ta przygotowana masa waży. Wymieszać wszystko razem i robić paszteciki.

132. Paszteciki z szynką gotowaną.

Pół funta jeszcze gorących ziemniaków pokrajać w kostkę, tak samo pół funta gotowanej szynki, wziąć do tego kwaterkę kwaśnej śmietany, 5—4 jaja, soli, pieprzu i trochę cebuli, wymieszać wszystko i robić paszteciki kil) nakładać w foremki, wysmarowane masłem.

133. Paszteciki z mięsem woiowem.

Pół funta siekanego mięsa, jedną łyżkę masła, dwa żółtka, jedną filiżankę gęstej śmietany, tarte ziemniaki (w przeddzień ugotowane), trochę soli i trochę cebuli. Wymieszać dobrze i robić paszteciki.

134. Babka z ziemniaków.

Utrzeć 8—10 ugotowanych „ziemniaków, dodać ćwierć funta masła, ćwierć funta tartego sera, dwie łyżki śmietany, trzy żółtka, soli i pieprzu do smaku, poczerń dobrze rozetrzeć i dołączyć pianę z trzech jaj, Masę włożyć w formę wysmarowaną masłem i piec 10—15 minut. Można również masę nakładać w malutkie foremki.

135. Babki z ziemniaków.

Przetrzeć przez włosiane sito 10 gotowanych ziemniaków, dodać dużą łyżkę świeżego masła, utartego z trzema żółtkami, trzy łyżki tartego parmezanu lub ćwierć funta bryndzy liptawskiej, albo innej, dwie łyżki kwaśnej śmietany, trochę soli, pieprzu, wymieszać dobrze razem, a w końcu dodać pianę z pozostałych białek. Ponakładać tej masy do małych foremek, wysmarowanych masłem i wysypanych mąką, a posmarowawszy z wierzchu jajkiem, piec w piecu przez 15 minut. Potem wyrzucić z foremek i podać z sosem w sosierce. Sos wedle upodobania.
Eleganckie to i smaczne paszteciki*

136. Placki parzone.

Obrane i utarte ziemniaki dobrze odcisnąć przez mocną ścierkę i odciśnięte dać na miskę, posolić i sparzyć wrzącą wodą. Masa powinna być dość rzadka. Kłaść łyżką na roztopiony szmalec lub masło. Gdy usmażą się dobrze po jednej stronie, przewrócić i zrumienić po drugiej.

VIII. Racuszki i placki.

137. Placki z ziemniaków.

Utrzeć dwie kwarty surowych ziemniaków, dobrze je następnie wycisnąwszy, dodać trochę soli, dwie łyżki mąki, wymieszać na gęstą masę. Na gorący smalec lub masło kłaść łyżką tę masę i rozcierać na cienkie placki, a gdy się zrumienią z jednej strony, przewrócić na drugą. Podać z sosem pomidorowym, grzybowym lub innym.

138. Tanie racuszki.

Kwartę surowych ziemniaków utrzeć i wycisnąć przez serwetę nad miską, zalać wodą i powtarzać to kilkakrotnie. Potem do mąki, pozostałej na dnie, dodać jedno jajko, trochę soli i pół kwarty ugotowanych i ostudzonych ziemniaków, Po doskonałem wyrobieniu brać tę masę łyżką, kłaść na rozgrzany smalec łub masło i rozpłaszczać, gdy zrumienione z. jednej strony—smażyć z drugiej.

139. Pączki ziemniaczane.

Dwie kwarty ugotowanych i osolonych ziemniaków przetrzeć przez maszynkę, dodać dwie łyżki śmietany kwaśnej, łyżkę masła, trzy żółtka, jedną sparzoną i utartą na tarce cebulę i cztery łyżki mąki; masę tę doskonałe wymieszać i kłaść łyżką kupki na blachę, wysmarowaną masłem; nakoniec ułożone kupki posmarować rozbiłem jajkiem, posypać tartą bułką i wstawić w piec na 20 minut, aż się dobrze zrumienią. Można je również kłaść łyżką na gorące masło łub smalec i smażyć, aż nabiorą koloru rumianego. Doskonała potrawa na post.

140. Tanie placki z ziemniaków.

Utrzeć dwie kwarty surowych ziemniaków, dobrze masę wycisnąć, dodać troszkę soli, dwie łyżki mąki, poczem wymieszać na gęstą masę. Na gorący smalec lub masło kłaść masę łyżką i rozpłaszczać na cieniutkie placuszki. Gdy się zrumienią z jednej strony, odwrócić na drugą. Gorące posypywać cukrem i podać na leguminę lub do herbaty.

141. Racuszki z ziemniaków.

Dziesięć do dwunastu ugotowanych ziemniaków przetrzeć. dodać następnie pół żółtka, łyżkę masła, trzy łyżki miałkiego cukru, łyżeczkę tłuczonego cynamonu, troszkę soli i pianę z czterech białek. Wymieszać i kłaść łyżką na gorący smalec lub masło, robiąc placuszki. Rumiane już—posypać na półmisku cukrem z cynamonem. Można podać oddzielnie śmietanę bitą.

142. Placuszki z ziemniaków.

Utrzeć kilka surowych ziemniaków, wycisnąć przez płótno, dodać mniej niż połowę mąki, posolić, wymieszać wszystko razem i sparzyć kilkoma łyżkami mleka, uważając, by masa nie była za rzadka. Następnie dodać na 10 ziemniaków 2—5 J żółtka, dobrze rozbić i kłaść łyżką na gorące masło małe placuszki, które rozpłaszczać na patelni jaknajcieniej. Gorące posypywać cukrem.

placuszki, które rozpłaszczać na patelni jaknajcieniej. Gorące posypać cukrem.

143. Placki parzone słodkie.

Obrane ziemniaki utrzeć na tarce, następnie mocno odcisnąć przez grubą ściereczkę. Odcedzone położyć na misce, posolić i sparzyć gotującem się mlekiem. Po wyrobieniu kłaść łyżką na gorący smalec lub masło i dobrze rumienić po obydwóch stronach. Na półmisku posypać miałkim cukrem.

144. Placek z ziemniaków.

Utrzeć cztery surowe ziemniaki, osolić i zostawić na godzinę lub więcej, poczerń odlać wodę, jaka z nich spłynie. Ubić potem tę masę z dwoma całemi jajami. Na rozpuszczone na patelni masło lub smalec ułożyć ją na palec grubości i gdy się zrumieni z jednej strony, odwrócić na drugą. Smaży się pół godziny.

145. Racuszki z surowych ziemniaków.

Kwartę surowych ziemniaków obrać i utrzeć na tarce, pozostawić następnie przez pięć minut na durszlaku dla ob-siąknięcia, dodać potem sześć jaj, trzy łyżki gęstej śmietany, dwie utarte bułki albo dwie łyżki mąki i odrobinę soli. Wszystko doskonale wymieszać, a przed samem smażeniem wsypać jeden lut rostu (proszek, zastępujący drożdże), kłaść łyżką na patelnię z gorącym smalcem, fryturą lub masłem. Najlepiej jednak mieszać masło ze smalcem. Skoro się zrumienią na jednej stronie—odwrócić na drugą. Podaje się do herbaty lub na legominę z kompotem.

146. Racuszki z jabłkami.

Mąkę z surowych ziemniaków zmieszać ze świeżo ugotowanymi ziemniakami, dodać do tego pięć jabłek utartych, 2—3 żółtka, wyrobić wszystko dobrze i smażyć jak poprzednio lub formować kotleciki, posmarować je białkiem, obsypać bułeczką i smażyć na fryturze lub smalcu. Po usmażeniu posypać cukrem i cynamonem.

147. Ziemniaczane placki a la duchesse.

Ziemniaki ugotowane z banią przetrzeć przez durszlak, dodać do tego jedno lub dwa żółtka, trochę rosołu, ocukrzyć,  wymieszać starannie i robić placuszki, które, obsypane mąką, smażyć na maśle, aż nabiorą koloru.

IX. Kluski.

148. Pyzy.

Obrane ziemniaki utrzeć na tarce, odlać pozostałą z nich wodę, a następnie dodać mąki, soli, i robić kulki lub Wprost kłaść łyżką w gotującą się wodę. Polewa się masłem, słoniną lub podaje się z mlekiem.

149. Kluski „wojenne”.

Ugotowane w przeddzień ziemniaki przetrzeć przez maszynkę. Na trzy funty ugotowanych ziemniaków wziąć jeden iunt mąki pszennej lub żytniej i, dobrze wyrobiwszy, formować z tej masy małe kuleczki lub też robić kluseczki na sposób pierogów leniwych i gotować we wrzącej wodzie. Polać wreszcie przy wydawaniu do stołu słoniną.

150. Kluski z gotowanych ziemniaków.

Dwie kwarty ziemniaków ugotowanych utrzeć, dodać ćwierć funta surowego masła, jedną bułkę okrojoną ze skórki i namoczoną w mleku, trzy całe jaja i trochę soli; zmieszać wszystko dobrze, dodać trochę mąki i masę wyłożyć na stolnicę, posypać mąką, poczem robić okrągłe bułeczki wielkości orzecha i rzucać na gotującą się wodę. Gdy wypłyną na wierzch, powyjmować łyżką durszlakową; a kiedy już osiąkną z wody, podać na stół, polawszy słoniną lub zrumienionem masłem.

151. Kluski z gotowanych ziemniaków i mąki ziemniaczanej.

Ugotowane i ostudzone ziemniaki przegnieść przez maszynkę lub utrzeć na tarce. Na każde pół funta tartych ziemniaków brać dobrą łyżkę ziemniaczanej mąki, wyrobić ciasto dobrze i formować podłużne kluseczki — „paluszki”. Wrzucić je następnie na wrzącą wodę, a po wystudzeniu polać słoniną.

152. Kluski kładzione z ziemniaków surowych.

Pół garnca surowych ziemniaków utrzeć na tarce i dobrze wycisnąć w serwetce, dodać potem cztery łyżki mąki, I trochę soli, jedno surowe jajko i kłaść łyżką na wrzącą wodę małe kluseczki. Gdy wypłyną na wierzch, wyjmować łyżką durszlakową na półmisek i—o ile można—oblać suto słoniną.

153. Kluski „oszczędne” z gotowanych i surowych ziemniaków.

Utrzeć surowych obranych ziemniaków na tarce, odcisnąć dobrze przez ściereczkę, dodać taką ilość gotowanych ziemniaków, jaka jest odciśniętych surowych, wyrobić dobrze, posolić, formować kluski i rzucać na wrzącą wodę. Na wydaniu oblać słoniną.

154. Kluski z ziemniaków inaczej.

Kwartę ziemniaków surowych utrzeć, wycisnąć, zmieszać 2 kwartą ugotowanych i utłuczonych ziemniaków i dalej postępować jak w przepisie 150.

155. Kluseczki wyborne.

Filiżankę ziemniaków utartych, filiżankę mąki, filiżankę tartej bułki, przysmażonej w maśle, 4—5 jaj, trochę cukru i soli, wszystko razem wymieszać, a następnie zrobiwszy okrągłe kluseczki, posypać je mąką i gotować 5—10 minut

156. Kluseczki z surowych i gotowanych ziemniaków.

Wymieszać razem filiżankę tartych surowych ziemniaków, filiżankę tartych gotowanych ziemniaków, półtorej filiżanki mąki, łyżeczkę soli, jedno jaje i tyle słodkiej śmietanki, aby ciasto nie było zbyt gęste. Poczem, biorąc masę łyżeczką, formować zgrabne kluseczki i gotować w wodzie osolonej.

157. Gałki ziemniaczane na ciężkie czasy.

Niedogotowane ziemniaki w łupinach obrać i utrzeć, dodać trochę mąki i rozmieszać z wodą gorącą. Z tej masy robi się gałki Wielkości jajka; utarzawszy je w mące, gotuje się we wrzącej wodzie. Gdy spłyną, są ugotowane. Można do masy dołożyć wędzonego, siekanego śledzia.

158. Kluseczki ziemniaczane z gałką muszkatołową.

Talerz ugotowanych i ostudzonych ziemniaków przetrzeć, dodać trzy łyżki mąki, 2—5 jaja, łyżeczkę topionego masła, łyżeczkę soli, łyżkę cukru i trochę gałki muszkatołowej. Robić z tej masy małe, podłużne kluseczki, posypać je mąką i gotować 10 minut w osolonej wodzie.

159. Kluski z ziemniaków pulchne.

Ugotować pół garnca ziemniaków w łupinach, następnie je przetrzeć, wbić trzy żółtka, dolać łyżkę masła i mąki „tyle, aby ciasto było pulchne i wolne; do tego dodać pianę z białek, poczem brać ciasta małe kawałki, otaczać w mące i rzucać na wrzącą wodę. Na półmisku polać zrumienionem masłem.

160. Kluski pulchne z majerankiem.

Na 5—6 osób ugotować pół garnca obranych ziemniaków z solą, po odlaniu wody utrzeć wałkiem w donicy, dodać jedną bułkę tłuczoną i przesianą, cztery żółtka, kwaterkę mąki, soli, odrobinę tartego majeranku; mąkę razem z ubitą pianą z pozostałych białek brać na końcu. Dobrze to wszystko wymieszane wyłożyć na stolnicę* posypaną mąką,, otaczać w mące zrobione wałeczki i krajać jak leniwe pierożki. Gotować trzeba w obszernym rondlu we wrzącej wodzie, gdy wypłyną—wyjmować durszlakową łyżką i polać możliwie suto słoniną.

161. Kluski „zbójeckie” z surowych ziemniaków.

Wieczorem, w przeddzień użycia, obrać i utrzeć średniej wielkości surowe ziemniaki i nalać je zimną wodą. Następnego dnia zlać tę wodę, ziemniaczaną masę wymieszać drewnianą łyżką i zalać powtórnie świeżą zimną wodą; powtórzyć to jeszcze kilka razy. Po ostatniem odlaniu wody ziemniaki mocno wycisnąć rękami w worku lub serwecie, otrąbki wyrzucić, wodę zaś wyciśniętą zostawić w misce, a gdy się ustoi, zlać ją; pozostałą na spodzie mąkę dodać do ugotowanych świeżo i utartych ziemniaków, osolić i wrzucić bułkę, pokrajaną w kostkę i uduszoną z masłem. Robić z tego spore kluski i gotować W dużej ilości osolonej wody przez pół godziny.

162. Kluseczki z szynką lub pieczenią.

Filiżankę podrobionej szynki lub pozostałej pieczeni usiekać cienko i zmieszać z ciastem, które się tak robi: dwie bułki wymoczone w mleku wycisnąć i utrzeć w salaterce, dodać pół filiżanki mleka, półtora funta tartych, ugotowanych ziemniaków, trzy całe jaja, 1 — 2 łyżki tartej bułki, dwie łyżki topionego masła, trochę soli i, o ile kto lubi, majeranku. Z tego formować średniej wielkości kluseczki i gotować ; osolonej wodzie.

163. Kluski z ziemniaków z serem.

Osiem do dziesięciu ziemniaków ugotowanych utrzeć ; łyżką masła, dwoma surowemi jajami w dodaniem soli, zczypty pieprzu i gałki muszkatołowej. Masę tę rozetrzeć lobrze i wymieszać z 4-ma łyżkami utartego sera szwajcar-kiego lub suchego twarogu. Gdy masa będzie za gęsta — lodać trochę mleka. Masę należy rozetrzeć na stolnicy, po-ypanej mąką i robić pierożki tak jak leniwe, poczem kłaść ve wrzącą wodę i gotować 10 minut. Podaje się z masłem zrumienionem z bułeczką.

164. Kluseczki ziemniaczane z powidłami.

Pół garnca ugotowanych i przetartych ziemniaków po-ożyć na stolnicy, wbić dwa jaja, dodać tyle mąki, by ciasto >yło jak na pierogi i zagnieść. Gdy ciasto dobrze wyrobio-le — robić cienkie wałeczki i krajać kluski wielkości i grubości małego palca. Gdy zrobione — wrzucać we wrzącą, bosoloną Wodę, a kiedy spłyną i zagotują się kilka razy, wyjąć iursziakową łyżką, wreszcie polać masłem lub słoniną.

Osobno podać sos powidłowy, który robi się tak: Pół funta powideł rozgotowuje się ze szklanką wody i przeciera brzez durszlak.

165. Kluseczki „paluszki” na słodko.

Jeden funt ugotowanych ziemniaków przetrzeć przez maszynkę, dodać dwie dobre łyżki mąki ziemniaczanej, dwa żółtka, łyżkę masła topionego, pianę z pozostałych białek i formować cienkie paluszki. Po ugotowaniu polać zrumienionem masłem z bułeczką i podać do nich cukier z cynamonem.

166. Kluski ziemniaczane do zup.

Utrzeć w donicy ćwierć funta masła z dwoma jajami i dwoma żółtkami, dodać sześć dużych ziemniaków ugotowanych i utartych, trzy łyżki bułki tartej, trochę zielonej poszat-kowanej pietruszki, wreszcie soli, wszystko to razem dobrze wymieszać, jeżeli ciasto za wolne, trzeba dodać trochę mąki. Pół godziny ciasto musi postać, potem robić z niego średniej wielkości kluseczki i gotować w osobnej wodzie przez kwadrans.

167. Kluseczki ziemniaczane smażone.

Ugotowane ziemniaki obrać, a gdy ostygną, utrzeć przez maszynkę. Podług ilości ziemniaków wziąć jaj, licząc jedno jajko na jeden ziemniak. Utrzeć dobrze jaja z dodaniem kawałka masła, wsypać w nie ziemniaki, posolić do smaku, wyrobić, następnie dodać trochę pieprzu oraz gałki muszkatołowej i smażyć w maśle na żółto.

168. Knedle z ziemniaków.

Włożyć do donicy 20 surowych, utartych i 20 ugotowanych również utartych ziemniaków. Następnie wbić dwa jaja, dodać dwie utarte cebule, cztery czerstwe bułki, pokrajane w kostkę i ususzone — i wymieszać dobrze z masą, dodając jeszcze dwie łyżki mąki pszennej. Gdy dobrze wymieszane— robić w ręku knedle. Jak spłyną — popróbować czy gotowe, przekrawając jeden. Przy podawaniu na stół polewa się masłem lub słoniną.

169. Knedle z ziemniaków i grysiku.

Trzydzieści surowych, obranych ziemniaków utrzeć na tarce, następnie włożyć w czystą ścierkę, zawiązać i przycisnąć, by wilgoć odciekła. Masę ziemniaczaną wyłożyć na donicę i sparzyć wrzącą wodą. Potem kwaterkę grysiku (drobniutka kasza pszenna) zagotować na papkę i polać tern ziemniaki. Wreszcie masę wyrobić i formować z niej knedle, kładąc w środek do każdego kostkę przesmażonej bułki. Przy wyrabianiu trzeba ręce za każdym knedlem maczać w zimnej wodzie, by się masa nie czepiała rąk. Gotować pół godziny w osobnej wodzie. Na wydaniu polać masłem lub słoniną.

170. Knedle z ziemniaków po bawarsku.

Na dwa funty gotowanych, tartych ziemniaków wziąć jedno całe jaje surowe, dwa żółtka, łyżeczkę soli i czubatą łyżkę mąki. Dobrze wymieszawszy masę, robić kulki wielkości orzecha. Następnie jedne bułkę, pokrajaną w kostkę, przesmażyć na słoninie, też pokrajanej w kostkę. W każdej kulce ziemniaczanej zrobić palcem wgłębienie i włożyć w nie po kawałku bułki i słoniny. Knedle należy gotować w lekko osolonej wodzie 6—8 minut, uważając, aby luźno pływały. Pokrasić na podaniu słoniną.

171. Knedle z ciasta ziemniaczanego ze śliwkami.

Ugotować pół kwarty sypkich dobrych ziemniaków, od-cedzić i utrzeć je bardzo starannie w donicy. Potem wlać dwie łyżki słodkiej śmietanki, pół łyżki topionego masła, wbić trzy żółtka i jedno całe jaje i dobrze ucierać. Gdy już dobrze utarte, dodać mniej więcej funt pszennej mąki, zamiesić ciasto takiej gęstości, jak na kładzione kluski, gdyby było za gęste -— dodać trochę śmietanki i znów wyrobić doskonale. Potem brać po kawałeczku, rozciągać w ręku i zawijać w każdy kawałek dojrzałą śliwkę węgierską, nie wyjmując pestki. Ciasta brać jaknajcieńszą warstwę. Rzucać na wrzącą wodę, a po ugotowaniu wyjmować durszlakową łyżką. Na półmisku polać zrumienionem masłem, podając do nich tłuczony cukier i świeżą, kwaśną śmietanę.

Koniec części 2.

Materiał pobrano z Biblioteki Cyfrowej Polona

 

695 Ogólnie 4 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Nasz chleb powszedni

Chleb nasz powszedni Od najdawniejszych aż do dzisiejszych czasów chleb zawsze jako środek pożywienia najważniejszą odgrywał rolę.  Z początku robiono chleb z grubo utartych[...]