6. urodziny unikalnego portalu

6. urodziny unikalnego portalu

Gościnne wnętrza Muzeum Diecezjalnego w Łomży w niedzielne popołudnie 21. stycznia AD 2015, gościły sympatyków i przyjaciół łomżyńskiego serwisu historycznego historialomzy.pl. Okazją do spotkania była doroczna urodzinowa uroczystość 6. już rocznicy, funkcjonowania unikalnego w skali naszego kraju regionalnego serwisu historycznego.

         Urodzinowych gości w serdecznych słowach powitał wydawca portalu, a prywatnie znany fotografik łomżyński Mariusz Patalan. Wspólnie z redaktorem naczelnym serwisu Henrykiem Sierzputowskim podziękowali za trwające już od lat wsparcie wiernych czytelników i użytkowników serwisu historycznego. Podkreślił, że wspólnie z redaktorem naczelnym Henrykiem Sierzputowskim doznają na co dzień wielu wyrazów sympatii od licznych użytkowników historialomzy.pl, którzy bacznie obserwują, recenzują i komentują publikowane artykuły. Głos zabrał również w imieniu partnera serwisu, Starszy Łomżyńskiego Bractwa Historycznego Czesław Rybicki. Podziękował w imieniu Bractwa za kilkuletnią już i owocną współpracę w zakresie kultywowania tradycji i utrwalania tożsamości Ziemi Łomżyńskiej. Jako pierwszy złożył też na ręce jubilatów życzenia kontynuowania szlachetnej pasji rozbudzania pamięci i świadomości historycznej oraz zadowolenia i satysfakcji ze współpracy z czytelnikami serwisu oraz z Łomżyńskim Bractwem Historycznym.

Ponad granice
Zgodnie z tradycją wydawca portalu przedstawił zebranym imponujące statystyki obrazujące ubiegłoroczny rozwój inicjatywy historycznej. Według przedstawionych danych, zasięg serwisu już dawno przekroczył granice naszego regionu oraz kraju. Ogólna liczba czytelników w 2014 roku wyniosła 72 384, przy czym co 7. statystyczny użytkownik pochodził z zagranicy. I tak: Rosja – 2 902 os., Stany Zjednoczone – 2 123 os., Niemcy – 1 039 os., Wielka Brytania – 906 os., Hiszpania – 470 os., Kanada – 342 os.
W Polsce prym wiedli użytkownicy z miast: Warszawa – 17 649 os., Łomża – 15 023 os., Białystok – 7 853 os., Moskwa – 2 158 os., Kraków – 1 721 os. oraz Poznania, Gdańska, Wrocławia i innych. Zostały też przedstawione inne charakterystyczne wskaźniki obrazujące stan historycznej inicjatywy:
192 000 – odsłon strony w ciągu roku,
72 384 – osób odwiedzających w roku 2014,
28 105 – największa miesięczna liczba odsłon strony /w lutym 2014/
10 448 – liczba czytelników z zagranicy,
1830 – największa liczba odsłon w ciągu dnia,
1780 – fanów na facebooku,
1027 – artykułów na stronie serwisu /z czego 175 w ciągu roku/
Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Mariusz Patalan, zasięg oddziaływania portalu historialomzy.pl już dawno przekroczył granice Polski i Europy, stając się wśród tysięcy łomżan rozsianych po całym świecie historyczną marką promocyjną naszego miasta i regionu.

 

Mariusz Patalan. Wydawca Serwis Historycznego Ziemi Łomżyńskieu

Mariusz Patalan. Wydawca Serwisu Historycznego Ziemi Łomżyńskiej

Twórcy Historycznego Ziemi Łomżyńskiej Mariusz Patalan z lewej strony i Henryk Sierzputowski z prawej strony.

Twórcy Serwisu Historycznego Ziemi Łomżyńskiej,  od lewej: Mariusz Patalan, Henryk Sierzputowski.

Czas dla gości
W następnej części spotkania, gratulacje i podziękowania złożyli licznie przybyli na spotkanie honorowi goście.
„Doświadczenie i młodzieńczy zapał, rozwaga i wyobraźnia, pracowitość, bezinteresowność, planowość działania, a jednocześnie spontaniczność i nieokiełznana twórczość, niczym niespożyte siły i niepohamowana ciekawość poznawcza,  jeszcze – rozmiłowane spojrzenie na Łomżę, jej cudne okolice,  a do tego   szczypta romantyzmu i dawnej kindersztuby”.
Taki oto przepis na twórców portalu Serwis Historyczny Ziemi Łomżyńskiej przedstawiła społeczny opiekun Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku, Beata Sejnowska – Runo. Przeczytała również serdeczny gratulacyjny list od redaktora serwisu Jerzego Smurzyńskiego. Do życzeń i gratulacji dołączyli obecni na urodzinach przedstawiciele Prezydenta Miasta Łomży, Starosty Łomżyńskiego oraz Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej.

Przedstawicielka Starosty Łomżyńskiego Pani Elżbieta Gosk.

Przedstawicielka Starosty Łomżyńskiego Pani Elżbieta Gosk.

Przedstawiciel Prezydenta Łomży Pan Karol Cuch

Przedstawiciel Prezydenta Łomży Pan Karol Cuch

Pani Beta Sejnowska Runo. Redaktor Serwisu Historycznego Ziemi Łomżyńskiej

Pani Beta Sejnowska Runo. Redaktor Serwisu Historycznego Ziemi Łomżyńskiej

Damian Gietek szef Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej

Damian Gietek szef Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej

… i czas na historię oraz urodzinowy tort
Atrakcją urodzinowej gali stał się autorski pokaz filmu „Twierdza Łomża – militarna perła regionu” autorstwa TV Skorpion Aleksandra Plagi, a w historyczną podróż w czasie do końca XIX w. przeniósł zabranych w retrospektywie historycznej dotyczącej Fortów Piątnica – Twierdzy Łomża, prezes Stowarzyszenia „Klub Fort” oraz ekspert w dziedzinie wojskowości i historii obiektów militarnych Ziemi Łomżyńskiej – płk Ludwik Zalewski.  Zebrani mieli niepowtarzalną okazję usłyszeć mówioną żywym językiem, bogatą historię budowy fortalicji piątnickiej, jak również rolę, którą spełniła budowla przy wojnie obronnej z 1920r oraz w czasie II wojny światowej. Zajmująca prezentacja „okraszona” licznymi anegdotami pułkownika Zalewskiego, została nagrodzona burzą oklasków, a prelegent długo jeszcze odpowiadał na pytania zgromadzonych.
Ukoronowaniem urodzinowego spotkania było oczywiście „100 lat” twórcom unikatowej w skali regionu i kraju inicjatywy historycznej i degustacja pysznego tortu.

Pułkownik Ludwik Zalewski prezentuje Fortyfikacje Ziemi Łomżyńskiej

Pułkownik Ludwik Zalewski prezentuje Fortyfikacje Ziemi Łomżyńskiej

Pułkownik Ludwik Zalewski prezentuje Fortyfikacje Ziemi Łomżyńskiej 2

Pułkownik Ludwik Zalewski prezentuje Fortyfikacje Ziemi Łomżyńskiej 2

Słowo od autora relacji:
„Wspaniały wieczór i liczni goście. Ten portal to jedna z bardzo nielicznych, autentycznych i czysto społecznych łomżyńskich inicjatyw, która od lat idzie do przodu swoim rytmem. „100 lat dla Jego twórców”, którzy od lat bez oglądania się na pomoc władz, wspaniale promują w Polsce i na świecie Ziemię Łomżyńską i jej przebogatą historię.”

Zdjęcie zbiorowe z 6 urodzin portalu

Zdjęcie zbiorowe z 6 urodzin portalu

/kow/

1920 Ogólnie 8 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar