Manifestacja ku czci Żołnierzy Wyklętych

„Bruzda”, „Wiarus”, „Bąk”, „Ryba”, „Huzar”… stańcie do apelu

 1-IMG_2640

Pierwszy dzień marca 2014r zgromadził w Łomży kilkuset uczestników marszu pokoleniowego ku czci Żołnierzy Wyklętych. Wcześniej zgromadzeni wysłuchali wspomnieniowego wykładu wygłoszonego przez historyka Krzysztofa Sychowicza oraz wzięli udział w mszy świętej celebrowanej w Łomżyńskiej Katedrze.

Okazale wypadły czwarte już łomżyńskie obchody Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Inicjatorami uroczystości, jak również poprzedzającej ich akcji informacyjnej o specjalnie zapomnianych przez system komunistycznego zniewolenia, bohaterach Polski Podziemnej, byli działacze Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej oraz Rycerze Kolumba i Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

Chwała bohaterom

Wątpliwości co do fałszowania przez działaczy komunistycznych naszego regionu, prawdziwej historii o tragicznych bohaterach polskiego podziemia, nie ma – znawca tych czasów i badacz historii dr Krzysztof Sychowicz. Jak stwierdził on w swoim wystąpieniu w auli Szkół Katolickich, po wieloletnich badaniach naukowych i kwerendach źródłowych – nie ma wątpliwości, kto był zdrajcą, a kto bohaterem.

Pamięć o bohaterach tych trudnych czasów wielokrotnie w latach indoktrynacji komunistycznej była zniesławiana, a celowali w tym zwłaszcza przez lata w swoich publikacjach, pracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Bohaterowie Polski Podziemnej za swoje marzenia o wolnej Polsce, zapłacili w większości najwyższą cenę.

Patriotyczna manifestacja

Po uroczyście celebrowanej Mszy Św. kilkuset mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej wzięło udział w pokoleniowym łomżyńskim marszu pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prawdy historycznej  manifestacji przydały, posiadane przez uczestników narodowe flagi i opaski  z napisami AK i NSZ. Wśród wznoszonych patriotycznych okrzyków i pieśni, zebrani oraz delegacje władz miasta i jednostki wojskowej przeszli ulicami miasta pod pomnik Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939 – 1956, gdzie został odprawiony ceremoniał Apelu Pamięci.

Podniosłą uroczystość zakończono odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, po którym liczni uczestnicy marszu zapalili znicze na grobach łomżyńskiej nekropolii, w których spoczęły szczątki doczesne do końca wiernych Polsce – Żołnierzy Wyklętych.

/kow/

1-IMG_25871-IMG_25881-IMG_2591

1-IMG_25971-IMG_26011-IMG_2602

1-IMG_26091-IMG_26161-IMG_2617

 

 

 1-IMG_26241-IMG_26351-IMG_2636

1-IMG_2653

Zdjęcia z manifestacji ku czci żołnierzy wyklętych wstawiono dzięki uprzejmości Redakcji mylomza, za co serdecznie dziękuję.

Popkowski BolesławKozłowsko Antoni (Biały, Szczerbiec)Gromadzki Henryk (Pal)

Franciszek Skowronek, Heronim Łagoda, Sławomir Cieślewski, Jan TabortowskiAntoni Pax KonichłaTercjak Roman

Zdjęcia grobów żołnierzy wyklętych z łomżyńskiego cmentarza wykonał H.S.

Redakcja Serwisu

 

 

2561 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Stan Wojenny w Łomży.

Tacy byliśmy Wraz z kolejnymi latami zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, jak szybko płynie czas i oddalają się wydarzenia w których w różny sposób uczestniczyliśmy. Tak właś[...]