„Bruzda”, „Wiarus”, „Bąk”, „Ryba”, „Huzar”… stańcie do apelu
Pierwszy dzień marca 2014r zgromadził w Łomży kilkuset uczestników marszu pokoleniowego ku czci Żołnierzy Wyklętych. Wcześniej zgromadzeni wysłuchali wspomnieniowego wykładu wygłoszonego przez historyka Krzysztofa Sychowicza oraz wzięli udział w mszy świętej celebrowanej w Łomżyńskiej Katedrze.
Okazale wypadły czwarte już łomżyńskie obchody Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Inicjatorami uroczystości, jak również poprzedzającej ich akcji informacyjnej o specjalnie zapomnianych przez system komunistycznego zniewolenia, bohaterach Polski Podziemnej, byli działacze Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej oraz Rycerze Kolumba i Związku Strzeleckiego „Strzelec”.
Chwała bohaterom
Wątpliwości co do fałszowania przez działaczy komunistycznych naszego regionu, prawdziwej historii o tragicznych bohaterach polskiego podziemia, nie ma – znawca tych czasów i badacz historii dr Krzysztof Sychowicz. Jak stwierdził on w swoim wystąpieniu w auli Szkół Katolickich, po wieloletnich badaniach naukowych i kwerendach źródłowych – nie ma wątpliwości, kto był zdrajcą, a kto bohaterem.
Pamięć o bohaterach tych trudnych czasów wielokrotnie w latach indoktrynacji komunistycznej była zniesławiana, a celowali w tym zwłaszcza przez lata w swoich publikacjach, pracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Bohaterowie Polski Podziemnej za swoje marzenia o wolnej Polsce, zapłacili w większości najwyższą cenę.
Patriotyczna manifestacja
Po uroczyście celebrowanej Mszy Św. kilkuset mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej wzięło udział w pokoleniowym łomżyńskim marszu pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prawdy historycznej manifestacji przydały, posiadane przez uczestników narodowe flagi i opaski z napisami AK i NSZ. Wśród wznoszonych patriotycznych okrzyków i pieśni, zebrani oraz delegacje władz miasta i jednostki wojskowej przeszli ulicami miasta pod pomnik Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939 – 1956, gdzie został odprawiony ceremoniał Apelu Pamięci.
Podniosłą uroczystość zakończono odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, po którym liczni uczestnicy marszu zapalili znicze na grobach łomżyńskiej nekropolii, w których spoczęły szczątki doczesne do końca wiernych Polsce – Żołnierzy Wyklętych.
/kow/
Zdjęcia z manifestacji ku czci żołnierzy wyklętych wstawiono dzięki uprzejmości Redakcji mylomza, za co serdecznie dziękuję.
Zdjęcia grobów żołnierzy wyklętych z łomżyńskiego cmentarza wykonał H.S.
Redakcja Serwisu