Był taki dzień – 11 listopada 1918 roku

Od redakcji:
W ramach upamiętnienia 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości redakcja serwisu publikuje ciekawy źródłowy materiał z tamtego okresu,  ekscerpowany przez łomżyński oddział Archiwum Państwowego w Białymstoku.

 

102 lata temu Polska odzyskała niepodległość, po 123 latach niewoli.
11 listopada 1918 roku i w Łomży przystąpiono w rozbrajania Niemców. Najbardziej znanym uczestnikiem, a właściwie symbolem, tamtych wydarzeń jest Leon Kaliwoda, poległy w czasie akcji. Mimo usilnych starań nie udało nam się odnaleźć jego aktu zgonu. Czy jego nie sporządzono?

Akt zgonu Stanisława Gromek (Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Łomży)

Poszukiwania mają to do siebie, że czasami przynoszą inne, od zakładanych, efekty. I tak udało nam się odnaleźć akt zgonu Stanisława Gromka lat 19, pisarza Polskiej Organizacji Wojskowej, który zmarł 26 listopada 1918 roku w Łomży i jest to osoba raczej nieznana, i cieszymy się, że możemy przywrócić jego pamięć.

A tak dla przypomnienia parę dokumentów, mniej lub bardziej, związanych z rocznicą.

 

 

Nekrolog Leona Kaliwody (pochodzi z pisma „Czuwaj”)

Niemcy na ulicach Łomży (fotografia z 1916 r., ze zbiorów W. Chrostowskiego)

Kamienica Śledziewskich, na której obecnie znajduje się tablica upamiętniająca L. Kaliwodę. Zdjęcie pochodzi z 1913 r. (Ze zbiorów W. Chrostowskiego)


oprac.: Archiwum Państwowe w Białymstoku Oddział w Łomży

1663 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Krwawa niedziela w Łomży

„Krwawa niedziela w Łomży” - tak określił zajścia jakie miały miejsce w Łomży 7 listopada 1937 roku wybitny polski pisarz Józef Mackiewicz, autor słynnej dewizy „Jedynie prawda j[...]