Drozdowo /z cyklu: Ciekawe miejsca na ziemi łomżyńskiej/

Od redakcji:
Za zgodą autora redakcja portalu w cyklu: Ciekawe miejsca na ziemi łomżyńskiej, prezentuje materiał filmowy ukazujący walory kulturowe i krajobrazowe, lokowanej w średnich wiekach miejscowości Drozdowo.

 

Drozdowo jest malowniczo położone w otoczeniu Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Pierwsze wzmianki pochodzą z XV wieku, ale swój rozwój miejscowość zawdzięcza rodzinie Lutosławskich. Najciekawszym i za razem najstarszym obiektem jest zespół Dworsko – Pałacowy rodu Lutosławskich. Dwór w stylu wiejskiej rezydencji szlacheckiej wzniesiony około 1780 roku. Pałac dobudowany w 1895 roku, w stylu neoklasycystycznym, przebudowany po wojnie, odrestaurowany w 1982 roku. Obecnie znajduje się tu Muzeum Przyrody, z wystawą poświęconą faunie i florze doliny Narwi, salon dworski, a także sala pamięci Romana Dmowskiego, który spędził tu swoje ostatnie lata życia. Obiekt otoczony jest zabytkowym, zadbanym parkiem dworskim, z dwoma stawami oraz drzewostanem w wieku 100-150 lat. Na południe od parku znajduje się duża altana oraz kładka widokowo przyrodnicza, z tablicami informacyjnymi i ciekawostkami przyrodniczymi. W centralnej części Drozdowa przed wojną znajdował się Dwór Górny, po którym zostały jedynie szczątki fundamentów i część alejek parkowych. W południowo wschodniej części miejscowości zlokalizowany jest kościół parafialny pw. św. Jakuba wzniesiony w latach 1869-1879. Budynek na planie prostokątna z dobudowaną dzwonnicą górującą nad doliną. Plebania wzniesiona w 1895 roku, wielokrotnie remontowana. Budowla na planie prostokąta z gankiem i werandą. Na pobliskim cmentarzu założonym w 1809 roku znajduje się kaplica grobowa rodziny Lutosławskich z 1870 roku. W zachodniej części wsi usytuowany był niegdyś ceniony i nagradzany browar, po którym pozostało jedynie kilka obiektów. Drozdowo jest również ośrodkiem kulturalnym. To tu odbywa się corocznie festiwal „Muzyczne dni Drozdowo – Łomża”.

 

autor: Damian Getek
Przedsiębiorca, inżynier geodeta, operator bezzałogowych statków powietrznych. Miłośnik lokalnej historii i tradycji, od 2013 roku przewodniczący Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej. Laureat konkursu ogłoszonego przez Wójta Gminy Piątnica na opracowanie koncepcji zagospodarowania dla projektu nt. „Przywrócenie stanu pierwotnego carskich fortów z XIX wieku w Piątnicy Poduchownej” .

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu :)

Jeśli chcesz być informowana(-y) o nowych artykułach, to obserwuj naszą stronę na https://www.facebook.com/historialomzy
oraz
zgłoś swój akces do grupy na FB:
https://www.facebook.com/groups/historialomzy

660 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Było ich czterech

BYŁO ICH CZTERECH Czterech maturzystów z łomżyńskiego gimnazjum im T. Kościuszki. 13 maja 1938 roku dyrektor Józef Tajchert wręczył siedemnastu absolwentom dwóch klas matur[...]