Dukaty Zambrowskie

Od 3 lipca 2009 r. w Starostwie Powiatowym w Zambrowie odbyła się oficjalna prezentacja monety „Dukaty Zambrowskie” wydanej przez Powiat Zambrowski z okazji przypadającego w tym roku dziesięciolecia istnienia Powiatu.
Dukaty zostały wydane w 2 nominałach:

– Pierwsza moneta to „4 dukaty”. Jej wartość wynosi 4 zł. Wydana została w nakładzie 20 tys. sztuk.

– Druga moneta – „40 dukatów” jest gratką dla numizmatyków. Wykonana ze srebra moneta o średnicy 32 mm została wydana w nakładzie 500 sztuk. Wartość tej monety to 160 złotych.

Na awersie Dukata Zambrowskiego znajduje się popiersie wywodzącego się z Zambrowa Metropolity Przemyskiego JE Arcybiskupa Józefa Michalika – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i napisy: „Historia Magistra Vitae” (z łac. Historia Mistrzynią Życia) i „ABP Józef Michalik”.

Na rewersie znajduje się natomiast herb powiatu, nazwy wszystkich gmin wchodzących w skład powiatu (Kołaki Kościelne, Rutki, Szumowo i Zambrów), napis „10-lecie powiatu zambrowskiego”, nominał oraz napis „honorowane do 31.10.2009 r.”.

Projektantem monety jest artysta rzeźbiarz-medalier Piotr Andrzej Gorol.

Dukaty Zambrowskie, na zlecenie Powiatu Zambrowskiego, wybiła Mennica Polska S.A. Administratorem Emisji jest Bursa Szkolna Nr 1 w Zambrowie.

Józef Michalik (ur. 20 kwietnia 1941 w Zambrowie) – arcybiskup metropolita przemyski (od 1993) i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (od 18 marca 2004)

2146 Ogólnie 1 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Ppłk. Sawa- Sawicki.

Ppłk. Sawa- Sawicki. O Nim będę myślał 15 sierpnia. Zbliżająca się rocznica Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia 1920 roku, każe mi pomyśleć o jednym z jej bohaterów . Jerzy Sawicki [...]