Głos sprzeciwu wobec próby przekłamania historii

Głos sprzeciwu wobec próby przekłamania historii

Beata Sejnowska - Runo opowiada o masowych egzekucjach w lesie jeziorkowskim

Beata Sejnowska – Runo opowiada o masowych egzekucjach w lesie jeziorkowskim

Dnia 22 września 2013 roku w godz. 14.00  – 16.00  w Centrum Katolickim przy ul. Zawadzkiej 55 w Łomży odbyło się spotkanie, będące wyrazem sprzeciwu wobec prób przekłamywania roli, jaką okupanci hitlerowscy (Niemcy) odgrywali na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej.

Wyrazem tego przekłamania był  film pt. „Nasze matki, nasi ojcowie”, wyprodukowany przez niemiecką telewizję publiczną ZDF, w którym Polaków przedstawiono jako członków antysemickich band, a rolę Niemców umniejszono. Film ten zakupiła, a następnie w czerwcu tego roku wyemitowała Telewizja Polska, w swoim  programie pierwszym.

Odpowiedzią na te przekłamania jest akcja  „Wasi ojcowie, wasze matki”, która już  przekroczyła granice Polski. Polscy artyści – Jakub Szymczuk i Miłosz Lodowski zainicjowali przedsięwzięcie, które wykorzystując różne środki przekazu, ma  pokazać prawdziwy obraz drugiej wojny światowej i roli Niemców w konflikcie.  Przedsięwzięcie to w swoim zamierzeniu ma stanowić  również odpowiedź na zakupiony i pokazany w Polsce film.

W Łomży w  realizację projektu zaangażowały się następujące podmioty: Stowarzyszenie „Koliber”, Klub Republikański, Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej oraz oddział warszawski Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Historyczną prawdę o mordzie w Jeziorku przekazała łomżyniakom 22 września br.  Inicjatywa dla Łomży.

Wszystkich uczestników spotkania powitał  prezes oddziału warszawskiego Stowarzyszenia „Koliber” – Marcin Bagiński. Następnie wyemitowano dwunastominutowy film  autorstwa Bogdana Bazydło, upamiętniający trzy egzekucje dokonane przez Niemców na Polakach w latach 1942 – 1943 w lesie jeziorkowskim.

Film ten stanowił lapidarny, a jednak wystarczający skrót  wiedzy ma temat tragicznych wydarzeń na leśnej polanie w Jeziorku, wiedzy zgodnej z obowiązującą najnowszą decyzją  IPN w Białymstoku z dnia 12 września 2005 roku. Żandarmi niemieccy rozstrzelali wówczas pensjonariuszy domu starców w Pieńkach Borowych, więźniów politycznych z łomżyńskiego więzienia i  przedstawicieli łomżyńskiej inteligencji. Razem ponad 170 osób.

W czasie spotkania, na zaproszenie organizatorów, jako Społeczny Kustosz Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku i  współpracowniczka w dziele zachowania pamięci o zbrodniach i ofiarach ostatniego żyjącego świadka wydarzeń z 15 lipca 1943 roku, który w tej egzekucji stracił oboje rodziców – Jerzego Smurzyńskiego, wystąpiłam  z wykładem merytorycznym.

Jak zapewniają organizatorzy spotkania, podobne do łomżyńskiego projekty, dokumentujące zbrodnie niemieckie  na ziemiach polskich,   są realizowane w całej Polsce. Zostaną zebrane i pokazane w Parlamencie Europejskim.

Beata Sejnowska – Runo

2687 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Prawdy nie da się zabić

3 marca 2019 roku w piątnickiej świątyni, w samo południe, modlono się za żołnierzy wyklętych. Na uroczystości poświęcenia nowego pomnika upamiętniającego porucznika Stanisława Mar[...]