Głos sprzeciwu wobec próby przekłamania historii
Dnia 22 września 2013 roku w godz. 14.00 – 16.00 w Centrum Katolickim przy ul. Zawadzkiej 55 w Łomży odbyło się spotkanie, będące wyrazem sprzeciwu wobec prób przekłamywania roli, jaką okupanci hitlerowscy (Niemcy) odgrywali na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej.
Wyrazem tego przekłamania był film pt. “Nasze matki, nasi ojcowie”, wyprodukowany przez niemiecką telewizję publiczną ZDF, w którym Polaków przedstawiono jako członków antysemickich band, a rolę Niemców umniejszono. Film ten zakupiła, a następnie w czerwcu tego roku wyemitowała Telewizja Polska, w swoim programie pierwszym.
Odpowiedzią na te przekłamania jest akcja “Wasi ojcowie, wasze matki”, która już przekroczyła granice Polski. Polscy artyści – Jakub Szymczuk i Miłosz Lodowski zainicjowali przedsięwzięcie, które wykorzystując różne środki przekazu, ma pokazać prawdziwy obraz drugiej wojny światowej i roli Niemców w konflikcie. Przedsięwzięcie to w swoim zamierzeniu ma stanowić również odpowiedź na zakupiony i pokazany w Polsce film.
W Łomży w realizację projektu zaangażowały się następujące podmioty: Stowarzyszenie „Koliber”, Klub Republikański, Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej oraz oddział warszawski Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Historyczną prawdę o mordzie w Jeziorku przekazała łomżyniakom 22 września br. Inicjatywa dla Łomży.
Wszystkich uczestników spotkania powitał prezes oddziału warszawskiego Stowarzyszenia „Koliber” – Marcin Bagiński. Następnie wyemitowano dwunastominutowy film autorstwa Bogdana Bazydło, upamiętniający trzy egzekucje dokonane przez Niemców na Polakach w latach 1942 – 1943 w lesie jeziorkowskim.
Film ten stanowił lapidarny, a jednak wystarczający skrót wiedzy ma temat tragicznych wydarzeń na leśnej polanie w Jeziorku, wiedzy zgodnej z obowiązującą najnowszą decyzją IPN w Białymstoku z dnia 12 września 2005 roku. Żandarmi niemieccy rozstrzelali wówczas pensjonariuszy domu starców w Pieńkach Borowych, więźniów politycznych z łomżyńskiego więzienia i przedstawicieli łomżyńskiej inteligencji. Razem ponad 170 osób.
W czasie spotkania, na zaproszenie organizatorów, jako Społeczny Kustosz Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku i współpracowniczka w dziele zachowania pamięci o zbrodniach i ofiarach ostatniego żyjącego świadka wydarzeń z 15 lipca 1943 roku, który w tej egzekucji stracił oboje rodziców – Jerzego Smurzyńskiego, wystąpiłam z wykładem merytorycznym.
Jak zapewniają organizatorzy spotkania, podobne do łomżyńskiego projekty, dokumentujące zbrodnie niemieckie na ziemiach polskich, są realizowane w całej Polsce. Zostaną zebrane i pokazane w Parlamencie Europejskim.
Beata Sejnowska – Runo