Grodzisko w Małym Płocku /z cyklu: Ciekawe miejsca na ziemi łomżyńskiej/

od redakcji:
Za zgodą autora redakcja portalu w cyklu: Ciekawe miejsca na ziemi łomżyńskiej, prezentuje materiał filmowy ukazujący walory widokowe XI-wiecznej fortyfikacji obronnej książąt mazowieckich, malowniczo umiejscowionej na rubieży północnego Mazowsza w okolicach miejscowości Mały Płock.

 

 

Na zachód od zabudowań Małego Płocka, nad rzeczką Cetną znajduje się średniowieczne grodzisko z XIV wieku. Pierwsza osada funkcjonowała w tym miejscu prawdopodobnie od XII wieku do 1405 roku, kiedy to została zniszczona przez najazd Krzyżaków. Osada zwana była Płockiem Borowym, Puszczańskim lub Małym. Średnica zewnętrzna wałów wynosi 100-120 metrów, wysokość wałów do 10 metrów. Średnica wewnętrznego majdanu około 60 metrów. Legenda głosi, że miejsce to nawiedza zjawa. Jedzie konno od strony bagien i okrąża teren dawnego grodziska. Ma to być duch Krzyżaka pokutującego już ponad 500 lat za przelanie krwi niewinnych ludzi. 

autor: Damian Getek
Przedsiębiorca, inżynier geodeta, operator bezzałogowych statków powietrznych. Miłośnik lokalnej historii i tradycji, od 2013 roku przewodniczący Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej. Laureat konkursu ogłoszonego przez Wójta Gminy Piątnica na opracowanie koncepcji zagospodarowania dla projektu nt. „Przywrócenie stanu pierwotnego carskich fortów z XIX wieku w Piątnicy Poduchownej” .

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu :)

Jeśli chcesz być informowana(-y) o nowych artykułach, to obserwuj naszą stronę na https://www.facebook.com/historialomzy
oraz
zgłoś swój akces do grupy na FB:
https://www.facebook.com/groups/historialomzy

538 Ogólnie 4 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Fatum nad posesją

Fatum nad posesją (Trzecia „Rodzina Jeziorkowska” odnaleziona!) Pani Stanisława Zakrzewska córka Stanisława Walczuka przekonana jest o tym, że nad domem w którym mieszka ciąży kl[...]