HM. LUDWIK ŻELECHOWSKI
ROZDZIAŁ II
„Z DZIEJÓW HARCERSTWA ŁOMŻYŃSKIEGO”
hm. Ludwik Żelechowski
POCZĄTKI RUCHU SKAUTOWEGO NA ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ
Wiadomości o tworzonym w pierwszych latach naszego stulecia systemie wychowawczym zwanym skautingiem docierają do Polski w roku 1909. W kraju podzielonym przez trzech zaborców, działają tajne stowarzyszenia, których celem jest wolność Polski. Metody pracy skautowej, atrakcyjne formy organizacyjne, stopnie, musztra, obozowiska na łonie natury: w lasach, nad jeziorami, w górach, gry i zabawy, chęć osiągnięcia sukcesu trafiają na podatny grunt.
W 1911 roku we Lwowie tworzą się pierwsze drużyny skautowe. W dwa lata później, w 1913 roku, następują próby organizowania działalności skautowej w Łomży. Kilkuosobowe grupy zarówno chłopców, jak i dziewcząt, uczniów i uczennic Męskiej i Żeńskiej Szkoły Handlowej w Łomży, tworzą pierwsze tajne komórki skautowe. Organizatorami są Teodor Kleindienst i Julia Szczęsna.
W latach 1914 – 1915 ze względu na działania wojenne na naszych ziemiach nie było warunków do dalszego rozwoju ruchu skautowego.
W styczniu 1916 roku następuje odbudowa struktur organizacji skautowych. Teodor Kleindienst tworzy pierwszy zastęp (później – pluton skautowy), który dał początek I Drużynie Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. W marcu 1916 roku przy gimnazjum żeńskim powstaje także zastęp skautowy, który jest początkiem działalności I Żeńskiej Drużyny im. Emilii Platerówny, z Marylą Żbikowską na czele.
Fot. Maryla Żbikowska – pierwsza drużynowa I Żeńskiej Drużyny im. Emilii Platerówny. Urodzona w 1900 roku, uczennica pensji p. Ireny Korzeniowskiej w Łomży. Opiekunką drużyny była młodziutka nauczycielka jęz. polskiego – Zofia Grzymkowska.
Na zdjęciu Maryla ma 15 lat.
Zbiórki skautów najczęściej odbywają się w prywatnych mieszkaniach i ogrodach miejskich. W dni świąteczne organizowane są wycieczki do lasu Jednaczewskiego i pobliskich miejscowości. Wzrasta zainteresowanie organizacją, tworzone są nowe zastępy i plutony. Drużyny rozrastają się, młodzież coraz liczniej napływa do szeregów skautowych. W lipcu 1916 roku osiemnastu skautów przebywa na dziesięciodniowym obozie w lasach koło Sokół. 1 sierpnia skauting łomżyński przystępuje do Polskiej Organizacji Skautowej w Warszawie. Formalne nominacje na drużynowych otrzymują Teodor Kleindienst i Zofia Grzymkowska.
W dniach 1 i 2 listopada 1916 roku w Warszawie obraduje Zjazd Zjednoczeniowy Organizacji Skautowych, na którym Łomżę reprezentowali: Zofia Grzymkowska, Maryla Żbikowska i Teodor Kleindienst. Powstaje Związek Harcerstwa Polskiego.
I Męska Drużyna Harcerzy im. Tadeusza Kościuszki liczy już ponad 100 członków.
W roku 1917 w Łomży przy ul. Sienkiewicza tworzy się Izba Harcerska. Ukazują się pierwsze numery pisanego odręcznie pisma harcerskiego „Czuwaj”.
HARCERSTWO ŁOMŻYŃSKIE W WALKACH O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI
Początek roku 1917 przyniósł wzmocnienie organizacyjne łomżyńskiego harcerstwa. Zjazd Zjednoczeniowy Organizacji Skautowych w Kongresówce tworząc Związek Harcerstwa Polskiego uporządkował system organizacyjny z podziałem na hufce i drużyny, a w układzie terytorialnym podział na Okręgi Harcerskie.
Okręg Łomżyński obejmował wszystkie mniejsze ośrodki harcerskie organizujące się w Kolnie, Szczuczynie i Zambrowie. Komendantem Męskiego Okręgu XIV A został nauczyciel Juliusz Kleindienst (starszy brat Teodora), a Komendantką Żeńskiego Okręgu XIV B – Zofia Grzymkowska.
W kwietniu 1917 roku do Łomży przybywa z Warszawy Leon Kaliwoda, który obejmuje funkcję zastępcy Komendanta Obwodu Polskiej Organizacji Wojskowej w miejsce aresztowanego Jana Kraszewskiego. Aktywnie włącza się w działalność harcerską. Ze względów konspiracyjnych posługuje się pseudonimem Lewiński, później Luczyński. Jedynie starszyzna harcerska i najbliżsi wiedzą jakie nosił prawdziwe nazwisko i jaką pełnił funkcję.
W styczniu 1918 roku Teodor Kleindienst tworzy młodzieżową bojówkę harcerską, do której należy kilkunastu starszych harcerzy w wieku 15 – 20 lat. Młodzi chłopcy uczą się posługiwania bronią i przeciwstawiają się zarządzeniom władz niemieckich. Ich zadaniem było prowadzenie działalności wywiadowczej i zbieranie informacji o rozlokowaniu oddziałów niemieckich na terenie Łomży, o stanie ich uzbrojenia i możliwościach zablokowania dróg wyjazdowych z miasta, z uwzględnieniem uszkodzenia torów kolejowy, łączących Łomżę z Warszawą. Harcerze ci byli także łącznikami pomiędzy dowództwem POW w Łomży a jego oddziałami w pobliskich miejscowościach: przenosili meldunki, rozkazy, zbierali informacje etc.
W marcu 1918 roku bojówka ta otrzymała m.in. zadanie wybicia szyb w niemieckich urzędach na terenie miasta Łomży na znak protestu przeciwko postanowieniom Traktatu w Brześciu.
Po wakacjach 1918 roku na wyższe studia do Warszawy wyjeżdżają działacze harcerscy, którzy dotychczas prowadzili pracę w drużynach na terenie miasta Łomży: Teodor Kleindienst, Stanisław Dębowski, Jan Grzymkowski, Maryla Żbikowska i Zofia Grzymkowska. Harcerstwo miasta Łomży pozbawione zostaje kierownictwa.
Działający w harcerstwie pod pseudonimem „druh Grzmot”, Leon Kaliwoda obejmuje komendę I Męskiej Drużyny Harcerskiej w Łomży. Rozpoczyna się aktywna działalność, której przyświeca tylko jeden cel – wolność i niepodległość Polski. Młody i energiczny Leon Kaliwoda umiejętnie łączy działalność w harcerstwie z działalnością POW.
10 listopada 1918 roku w Warszawie, a następnego dnia w innych miastach na terenie Kongresówki, w tym i w Łomży, dochodzi do zatrzymywania patroli niemieckich i rozbrajania nie orientujących się dobrze w sytuacji Niemców.
W czasie takiej akcji w dniu 11 listopada 1918 roku na ulicy Sienkiewicza w Łomży ginie dziewiętnastoletni wówczas Kaliwoda.
Stanisław Dębowski ps. ,,Młot” tak napisze w 2 numerze „Czuwaj” z 1921 roku o jego śmierci: „padłeś o zmierzchu ostatniego dnia niewoli. Przed pierwszym wschodem słońca w wolnej Ojczyźnie. Hardym czynem buntu pchnąłeś żelazne wierzeje JUTRA – i zostałeś na progu. Pokazałeś jak się za Polskę umiera…”. Leon Kaliwoda pośmiertnie został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Zrywający się do lotu na jego pomniku orzeł jest symbolem zrywającej się do wolności Polski po 123 latach niewoli. Polski, za którą oddało swoje młode życic wielu Polaków, w tym wielu młodych ludzi z harcerskim krzyżem na piersi.
HARCERSTWO ŁOMŻYŃSKIE W LATACH 1918 – 1919
Po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 roku komendantem Męskiego Okręgu Harcerskiego zostaje Czesław Jankowski, adwokat z Warszawy. Dwie drużyny męskie działające na terenie Łomży zostają połączone, a prowadzenie ich obejmuje Stefan Wądołowski. Organizuje się także wspólna Rada Żeńskich Drużyn Harcerskich. Przewodniczącą Rady zostaje Maryla Żbikowska. W tym czasie na terenie Grajewa Maria Szarejko, nauczycielka Gimnazjum z Grodna organizuje pierwsze zastępy harcerskie.
Od grudnia 1918 roku działa Koło Patronackie Harcerstwa w Łomży, któremu przewodniczy ks. J. Roszkowski. Koło funduje sztandar I Męskiej Drużynie Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki, którego wręczenie i poświęcenie następuje w dniu 8 grudnia 1918 roku.
Pisane ręcznie od 1916 roku pismo „Czuwaj”, wg pomysłu Stanisława „Młota” Dębowskiego (pierwszym redaktorem był ponoć Tadeusz Antoni Schmidt), z początkiem 1919 roku wydawane jest drukiem jako miesięcznik w nakładzie około 250 egzemplarzy.
Wiosną 1919 roku drużyny z powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego, szczuczyńskiego i wysoko mazowieckiego zostają włączone do Okręgu Warszawskiego.
W dniach 2 – 4 maja 1919 roku harcerze I MDH w Łomży biorą udział w Ogólnopolskim Zlocie Harcerskim w Warszawie. Rozwija się turystyka, organizowane są wycieczki po kraju, obozy i kolonie.
We wrześniu 1919 roku Czesław Jankowski rezygnuje z funkcji Komendanta Okręgu z powodu wyjazdu do Warszawy.
Z inicjatywy plutonowych i zastępowych powstaje w Łomży Komenda Miejscowa. Następuje podział na trzy drużyny: 1 MDH im. T. Kościuszki – drużynowy Edward Kleindienst, II MDH im. F. Grudzińskiego – drużynowy Jerzy Jarnuszkiewicz, III MDH im. S Czarneckiego – drużynowy Zygmunt Selens. Na czele Komendy Miejscowej staje Edward Kleindienst.
W październiku 1919 roku w Łomży utworzony zostaje Harcerski Hufiec Żeński składający się z czterech drużyn: I ŻDH im. Wandy – drużynowa Halina Iwanicka, II ŻDH im. E. Platerówny – drużynowa Kazimiera Wąsowska, III ŻDH im. M. Konopnickiej – drużynowa Seweryna Chełchowska, IV ŻDH im. Królowej Jadwigi – drużynowa Jadwiga Ramotowska. Na czele Hufca Żeńskiego staje Janina Ramotowska.
Wszyscy drużynowi i zastępowi drużyn męskich i żeńskich tworzą tzw. Kierownictwo Ideowe zajmujące się szeroko pojętymi sprawami wychowania w drużynach.
Od grudnia 1919 roku w Łomży tworzą się dwa hufce: męski i żeński. Z nominacji komendy warszawskiej funkcje komendantów obejmują: Stanisława Dziewanowska w Hufcu Żeńskim i Hipolit Jankowski w Hufcu Męskim.
W tym czasie w Grajewie działają dwie drużyny: I DH im. H. Dąbrowskiego – drużynowy Zdzisław Dziekoński, II DH im. M. Konopnickiej (żeńska) – drużynowa Apolonia Zalewska. Drużyny skupiają 79 harcerek i harcerzy.
Rozpoczyna się intensywny okres działalności łomżyńskiego harcerstwa.
UDZIAŁ HARCERZY ŁOMŻYŃSKICH W OBRONIE OJCZYZNY W ROKU 1920
W pierwszych dniach lipca 1920 roku do Łomży napływają alarmujące wieści, że silne oddziały wojsk sowieckich przesuwają się bardzo szybko na zachód.
Harcerze łomżyńscy na zbiórce w Ogrodzie Ludowym w Łomży wyrażają chęć zbiorowego, ochotniczego wstąpienia do wojska. Za kilka dni w gmachu miejscowego gimnazjum odbyło się drugie zebranie, na którym powołano komitet przyjmujący zapisy ochotników. 63 starszych harcerzy z Łomży zgłosiło się do wojska. W szeregach ochotników są także nauczyciele szkół powszechnych miasta Łomży: Kurpiewski, Butler, Wiśniewski, Szepietowski i inni.
12 lipca przy kościele garnizonowym w Łomży odbyła się przysięga pierwszego zastępu ochotników, wśród których znajdowało się wielu z harcerskimi krzyżami na piersiach. W koszarach za miastem rozpoczęły się intensywne ćwiczenia.
27 lipca 1920 roku oddziały XV armii sowieckiej przeszły przez Białystok i w tym samym dniu III korpus kawalerii zajął czołowymi oddziałami Stawiski i Jedwabne i przygotowywał się do natarcia na Łomżę. Z ran otrzymanych w Białymstoku umiera 19-letni harcerz Władysław Śledziewski, maturzysta Państwowego Gimnazjum w Łomży, a w walkach pod Wilnem zginął Ludwik Kleindienst — 19-letni plutonowy I Męskiej Drużyny Harcerskiej im. T. Kościuszki w Łomży.
Dowódca baonu zapasowego 33 pułku piechoty w Łomży Stanisław Raganowicz postanawia zorganizować obronę przejść przez rzekę Narew w rejonie miasta. 28 lipca zajmuje forty znajdujące się na północnym brzegu rzeki, obsadzając je trzema kompaniami i kompanią karabinów maszynowych. Czwarta kompania pozostaje częściowo w Łomży, później nocą przechodzi do Piątnicy. Rozpoczyna się obrona Łomży. Podczas walk żołnierzom spieszy z pomocą całe społeczeństwo. Kobiety zaopatrują walczące oddziały w żywność i środki opatrunkowe, opatrują rannych, opiekują się rodzinami żołnierzy walczących z wrogiem, podtrzymują na duchu bliskich i znajomych. Kapitan Raganowicz w swoim szkicu wymienia nazwiska tych, które ze szczególnym poświęceniem śpieszyły żołnierzom podczas walk: Adela Jarnuszkiewicz – Surawska, Jadwiga Szczęsna, Wanda Hermanowska, Hipolita Stypułkowska, Zofia Dębowska, dr Peltynowa, Zofia Wnorowska, Cecylia Ostrowska, Maria Nowacka-Jakubowska, Janina Głowińska i wiele innych. Wśród nich jest wiele harcerek[i].
Po pięciodniowych zaciętych walkach w nocy z 1 na 2 sierpnia polskie oddziały zmuszone są do wycofania się z Łomży. Straty baonu zapasowego i 101 ochotniczego pułku piechoty wynoszą 33 zabitych i ponad 70 rannych. Na fortach koło Łomży giną śmiercią walecznych: 18-letni harcerz Franciszek Penkala i 15-letni Piotr Pokropowicz. Całą noc z 2 na 3 sierpnia trwają jeszcze walki w rejonie Mężenina. Polskie oddziały wycofują się w kierunku Zambrowa. 3 sierpnia we wsi Wróble k. Zambrowa ginie Kazimierz Burzyński, 18-letni harcerz I MDH im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. W bitwie pod Paprocią dostaje się do niewoli Jan Żbikowski, ochotnik, także harcerz I MDH. Umiera 20 sierpnia w Pęchratce.
W godzinach rannych 2 sierpnia wojska sowieckie wkraczają do Łomży. Wiele łomżyńskich harcerek pełni służbę w szpitalach, do których codziennie przywożą rannych żołnierzy. Tak wspomina te dni jedna z nich:
„Trzeba więc było teraz kraść chłopców. Przede wszystkim po każdej komisji lekarskiej (złożonej z bolszewickich doktorów), wiedziałyśmy, kogo przeznaczają na wywiezienie w głąb Rosji. Jeśli byli to bolszewicy — to szczęśliwej podróży, jeśli nasi żołnierze — to trzeba ich było zaraz następnej nocy usunąć poza obręb szpitala. Czekaliśmy aż „dyżurny” z bronią usnął lub zabawiał się z kolegami i wtedy uciekający wymykali się do drzwi, na podwórze i dalej, albo gramolili się przez okno, co było bezpieczniejsze, ale mniej wygodne albo z podwórza, omijając bolszewików, przekradali się już według instrukcji do jakiegoś domu, gdzie ich przyjmowano. Tu dostawali paszporty z fotografiami i ubrania cywilne. Tylko ostatnia partia, która pomaszerowała aż do Jednaczewa, przez cały dzień siedziała w stogu, póki ich nie zabrali dalej. My, pospolite pielęgniarki, nie miałyśmy ani czasu, ani możliwości wystarać się o to wszystko. My tylko spełniałyśmy, co nam kazano, prowadziłyśmy, gdzie było trzeba, odwracałyśmy uwagę dyżurnego, na opróżnione w nocy łóżka przenosiłyśmy kogoś z korytarza, z podłogi – jednym słowem spełniałyśmy wszelkie podrzędniejsze czynności przygotowawcze i ułatwiające. O dalsze ich losy zabiegał już kto inny.”[ii]
Wśród tych innych było także wielu harcerzy, którzy pozostali w Łomży. Tymczasem wycofujące się wojska polskie docierają do Różana. Tam chorzy i ranni żołnierze zostają odesłani do miejsc daleko położonych od linii frontu. Wycofując się dalej, w kierunku zachodnim, toczą ciągłe potyczki z oddziałami wroga. Pod Nasielskiem do pułku przyjeżdża generał Józef Haller. Kiedy dowiedział się, że wśród żołnierzy są ochotnicy-harcerze z Łomży, spotkał się z nimi, dał znaczek ochotniczy Antoniemu Śledziewskiemu, uczniowi VIII klasy gimnazjum w Łomży, harcerzowi I MDH.
W boju pod Nasielskiem 17 sierpnia 1920 roku giną śmiercią walecznych: Stefan Wądołowski — komendant I MDH im. T. Kościuszki w Łomży, Antoni Śledziewski i Tomasz Kulągowski — harcerze, ochotnicy I MDH. 19-letni Edward Pusz, przyboczny III Drużyny Harcerskiej im. Stefana Czarneckiego zostaje ciężko ranny i wkrótce także umiera.
Kompania Lidzkiego Pułku Piechoty, w której walczą harcerze łomżyńscy, po trzech tygodniach zostaje odesłana do Wołynia do 33 pułku piechoty. W obronie Lwowa, w bitwie pod Pasiekami, zostaje ranny plutonowy I MDH w Łomży Jan Grzymkowski. Umarł w Nowym Sączu w kwietniu 1919 roku.
Odeszli na wieczną wartę harcerze ochotnicy. Do końca życia wierni słowom harcerskiego przyrzeczenia. Krzyże harcerskie na ich grobach są świadectwem pamięci o ich bohaterstwie.
Taki właśnie krzyż jest także na grobie Reny Żyłko — organizatorki, przybocznej, a później drużynowej III Drużyny Harcerek w Łomży, do której należały dziewczęta z różnych szkół miasta w latach 1917 – 1918. Była żołnierzem Polskiej Organizacji Wojskowej i Legii Ochotniczej Kobiet. Jako kapral podchorąży brała udział w walkach na froncie w 1920 roku. Wróciła do Łomży z gruźlicą, której nabawiła się w okopach. Nie wyleczyła choroby — zmarła 13 stycznia 1921 roku, mając 25 lat. Jej imię nosiła później II Drużyna Harcerek działająca w Łomży w okresie międzywojennym.
Nie wszyscy harcerze – ochotnicy wrócili do Łomży 22 sierpnia 1920 roku, w dniu, w którym radośnie witano żołnierzy 59 Pułku Piechoty niosących tak upragnioną i krwawo okupioną wolność
[i] Stanisław Raganowicz: Krótki szkic historii obrony Łomży w roku 1920, maszynopis, 10 stron, w zbiorach Komisji Historycznej Łomżyńskiej Chorągwi ZHP im. SGO „Narew”.
[ii] Rd-a: Bolszewicy w Łomży. Ze wspomnień harcerki, „Czuwaj” z 1921 r., numer 2.
„…Pierwsze oddziały (nasi żołnierze) przebiegły jak huragan przez miasto! Jaki piękny, słoneczny dzień! Jak cudnie wyglądają wielkie, białe astry, lekko padając pod kopyta koni! Jakie drogie są te zniszczone mundury! Więc znów żyjemy!”[1]
„ Witaj Ojczyzno!
Pozdrawiają Ciebie, którzy polegną…
Walczyć idziem o nasze ojczyste chaty i pola
o zbóż naszych złoto…
Kochamy Ciebie – my którzy polegniem…”[2]
CI, KTÓRZY ODESZLI NA WIECZNĄ WARTĘ
Ś.P. KAZIMIERZ BURZYŃSKI
były uczeń klasy IV Gimnazjum Państwowego im. Tadeusza Kościuszki, były harcerz I Drużyny im. T. Kościuszki, marynarz 9 p. Morskiego Kadry Marynarki Wojennej. Ginie od kuli w piersi we wsi Wróble pod Zambrowem dnia 3 sierpnia 1920 roku i zostaje tam pochowany w bratniej mogile. Skończył 18 lat.
Ś.P. JAN GRZYMKOWSKI
plutonowy I Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki, student Uniwersytetu Warszawskiego, członek POW, ochotnik 5 p.p. Legionów. Zmarł przeżywszy lat 19 w Nowym Sączu dnia 1 kwietnia 1919 roku z ran otrzymanych w obronie Lwowa w bitwie pod Pasiekami.
Ś.P. LUDWIK KLEINDIENST
plutonowy I Drużyny Harcerskiej im. T. Kościuszki, członek POW, podporucznik, dowódca kompanii k.m. Białostockiego Pułku Strzelców. Zginął pod Wilnem w lipcu 1920 roku przeżywszy lal 19.
Ś.P. TOMASZ KULĄGOWSKI
uczeń klasy VIII Gimnazjum Państwowego, były harcerz I Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki, ochotnik 233 p.p. Został zabity dnia 17 sierpnia 1920 roku pod Nasielskiem koło wsi Głodowa. Pochowany w Nasielsku na cmentarzu. Skończył lat 19.
Ś.P PIOTR POKROPOWICZ
uczeń klasy IV Państwowego Gimnazjum ochotnik 233 p.p. Ginie na fortach pod Łomżą przeżywszy lat 15
Ś.P. PENKALA FRANCISZEK
harcerz z I MDH, uczeń VI klasy łomżyńskiego gimnazjum. Zginął na fortach pod Łomżą mając 18 lat.
ŚP. PUSZ EDWARD
przyboczny III MDH, ochotnik 233 pp. Zmarł 28 sierpnia 1920 r. w Kazaniu od rany w głowę odniesionej w bitwie pod Nasielskiem. Miał 19 lat.
ŚP. ŚLEDZIEWSKI ANTONI
z I MDH, uczeń VIII klasy łomżyńskiego gimnazjum. Zginał 17 sierpnia 1920 roku k/ wsi Głodowa pod Nasielskiem mając 20 lat.
ŚP. WĄDOŁOWSKI STEFAN
drużynowy I MDH, uczeń VIII klasy łomżyńskiego gimnazjum, ochotnik 233 pp. (potem Lidzkiego). Zginał k. wsi Głodowa pod Nasielskiem w wieku 20 lat.
ŚP. ŻBIKOWSKI JAN
z I MDH, maturzysta łomżyńskiego gimnazjum, ochotnik 201 pp. kompanii km. Dwukrotnie ranny w bitwie pod Paprocią Wielką. Zmarł w wieku 18 lat w niewoli bolszewickiej w obozie dla jeńców we wsi Pęchratka w dniu 9 sierpnia 1920 roku.
[1] W. Majewski: Ze wspomnień kompanii ochotniczej, „Czuwaj” z 1921 r., numer 2.
Hufiec Męski liczy ponad 300 członków. Działa przy nim Wydział Prowincjonalny mający na celu nawiązanie ścisłych kon¬taktów z drużynami poza Łomżą. Śle im instrukcje, rozkazy, orga¬nizuje inspekcje.
Powstaje także Koło Przyjaciół Harcerstwa liczące ponad 105 członków, z których każdy posiada przydział do drużyny, a miesięczna składka l zł, w poważnym stopniu zasila kasę hufca.
Rok 1926, to okres uroczystych obchodów dziesięcioletniej pracy łomżyńskich drużyn.
W Warszawie powstaje I Harcerskie Koło Łomżan.
W latach międzywojennych aktywnie działa Adam Chętnik – twórca junactwa, prekursor harcerstwa na wsi. Junactwo objęło swoimi wpływami przeważnie młodzież wiejską i robotniczą; wła¬śnie tej młodzieży Adam Chętnik niósł pomoc, jej poświęcił swą działalność. Był bacznym obserwatorem pracy harcerskiej w pobli-skiej Łomży. Dążył on do swoistego przekształcenia skautingu dla potrzeb wsi i przeciwstawiał się wiernemu kopiowaniu wzorców angielskich na polskiej ziemi. Swoją działalność i treść piśmien¬nictwa dla dzieci, młodzieży i junaków podporządkował dewizie: „Jaka młodzież-jakie wychowanie – taka będzie Polska”.
Pismem propagującym ideały junackie była „Drużyna”, któ¬ra zamieszczała wiele opracowań metodycznych ułatwiających pra¬cę w terenie. Sam Chętnik opublikował na łamach tego pisma po¬nad sto artykułów o różnorodnej tematyce, w tym przedstawił 10 punktów prawa harcerskiego (skautowego) i inne materiały o har¬cerstwie.
Harcerstwo Łomżyńskie do roku 1935 działa w Chorągwi Mazowieckiej, jednak rozkazem Naczelnika ZHP z dnia 15 listopada 1935 roku hufiec łomżyński przechodzi do Chorągwi Biało¬stockiej.
Przedstawiciele wszystkich środowisk harcerskich z Łomży biorą udział w Jubileuszowym Zlocie w Spale. Drużyny męskie i żeńskie organizują wycieczki po najbliższej oko¬licy i obozy wędrowne po kraju, obozy i biwaki oraz kolonie dla zuchów, a także różnorodne imprezy dla młodzieży i starszego społeczeństwa.
W Zambrowie przy Centralnej Szkole Podchorążych Piechoty powstaje drużyna harcerska podchorążych; organizowane są Zloty w Grajewie, „Tygodnie Harcerskie” w Łomży, przedstawienia dla mieszkańców Zambrowa. Uzyskane z tych imprez fundusze prze¬znaczane są przede wszystkim na organizację wakacyjnych obo¬zów.
Dzień 8 grudnia każdego roku staje się świętem łomżyń¬skiego Hufca.
Reprezentacje łomżyńskich harcerzy biorą udział w Zlocie w Poznaniu i Ogólnosłowiańskim Zlocie w Pradze czeskiej pre¬zentując tam historię, tradycje, zwyczaje i stroje regionu kurpiow¬skiego.
Do najbardziej prężnych drużyn harcerskich można zaliczyć druży¬ny z Jankowa Srebrowa, Rutek Kossak, Wygody, Bronowa, Nowogrodu, Stawisk.
Bezpośrednio przed wybuchem II wojny światowej harcerstwo łomżyńskie bierze udział w intensywnych szkoleniach z zakresu samarytanki i wyszkolenia wojskowego.
LATA WOJNY I OKUPACJI
Harcerstwo łomżyńskie do września 1939 roku podlegało strukturalnie pod Chorągiew Białostocką. Już kilka lat przed wojną wprowadzono w drużynach i hufcach przysposobienie do obrony kraju. Harcerze brali udział w obozach i kursach organizowanych przez Główną Kwaterę ZHP i Komendę Chorągwi w Białymstoku. W roku szkolnym 1938/1939 zwrócono szczególną uwagę na zdobywanie sprawności przydatnych społecznie: samarytańskich, opiekuńczych, kulturalno – oświatowych itp. Podczas wakacji letnich Komenda Chorągwi ZHP w Białymstoku zorganizowała w Augustowie obóz przysposobienia do obrony kraju, na którym sprawdzono stan przygotowania drużyn do służby na wypadek wojny. Wcześniej, w marcu 1938 roku grupa starszych harcerek brała udział w trzymiesięcznym kursie telegrafistek. Młodsi harcerze pilnie zdobywali odznaki sprawnościowe z terenoznawstwa.
Od pierwszego dnia wojny harcerki i harcerze oraz instruktorzy podjęli nowe obowiązki społeczne, przystępując do realizacji nie zawsze zaplanowanych zadań. Organizowane były dworcowe punkty żywnościowe i sanitarne dla przemieszczającego się wojska, dla uciekinierów i ewakuowanej ludności cywilnej. Podjęta została służba łącznościowa, w szpitalach i punktach opatrunkowych. Pomagano w gaszeniu pożarów po nalotach. Od pierwszych dni wojny, harcerki-telegrafistki pełniły całodobowe dyżury, przekazując informacje o zbliżających się nalotach. Harcerze pracowali w punktach informacji, które przejmowały grupy uciekinierów z terenów przygranicznych. Wszyscy potrzebowali leków, ciepłego posiłku i snu. Młodzieży zrzeszonej w harcerstwie zlecono przeprowadzanie poszczególnych grup do odpowiednich punktów oraz pełnienie służb w szpitalach. Na terenie szkół organizowano noclegownie i punkty wypoczynkowe. Grupy harcerzy dawały tam programy artystyczne będące powtórkami z niedawnych ognisk i wieczornic – wszystko to miało łagodzić atmosferę grozy i niepewności o jutro… Młodsze grupy harcerzy z wielką odpowiedzialnością pełniły funkcję gońców, listonoszy i porządkowych, pomagały rodzinom zmobilizowanych, pracowały przy ewakuacji urzędów i ludności cywilnej.
W dniu 17 września 1939 roku na Ziemię Łomżyńską wkroczyła armia sowiecka. W kraju rozpoczęły działalność Szare Szeregi i Organizacja Harcerek. Harcerstwo łomżyńskie organizacyjnie podlegało chorągwi białostockiej – „Ul Biały” i „Ul Żubr”. Jeszcze w maju i czerwcu 1939 roku do łomżyńskich hufców napływały instrukcje z chorągwi, jednak od sierpnia nie było już żadnych kontaktów – trzeba było wszystko organizować i wykonywać samodzielnie. Na czele łomżyńskiej młodzieży harcerskiej stanął hm. Jan Majewski. W grudniu 1939 roku udaje się nawiązać kontakty z harcerstwem warszawskim. Przez pilnie strzeżoną granicę wyruszyli pierwsi łącznicy z tajną korespondencją i pierwszymi egzemplarzami konspiracyjnej gazetki harcerskiej redagowanej i powielanej w mieszkaniach prywatnych.
Harcerze podjęli akcję rozklejania afiszy wzywających naród do bojkotu zarządzeń władz okupacyjnych, rozrzucając jednocześnie ulotki o tej samej treści. Na przełomie grudnia 1939 i stycznia 1940 harcerze byli organizatorami strajku szkolnego. W lutym 1940 roku NKWD aresztowało najaktywniejszych działaczy i po dwóch rozprawach skazało 6 osób na długoletnią pracę w obozach na terenie ZSRR. W dniu 22 czerwca 1941 roku wojska sowieckie wycofały się z Łomży. Skazana na wywózkę do sowieckich łagrów młodzież wyszła na wolność.
Rozpoczęła się okupacja hitlerowska. Nie udało się w pełni nawiązać kontaktów z chorągwią białostocką i warszawską. Nie odtworzono także sieci organizacyjnej. Wcale nie oznaczało to całkowitego zastoju służby harcerskiej – harcerze, jacy zostali na łomżyńskiej ziemi, pracowali w dalszym ciągu w małych grupach lub indywidualnie. Pomagali nauczycielom tajnego nauczania, sprawowali opiekę nad rodzinami więzionych i straconych. Wielu harcerzy i instruktorów podjęło służbę w Armii Krajowej, brało udział w Powstaniu Warszawskim i w akcjach zbrojnych przeciwko okupantom na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. Z harcerskim krzyżem na piersi ginęli w sowieckich łagrach, niemieckich obozach zagłady i innych zbiorowych miejscach straceń.
W metalowym pojemniku w kształcie kuli karabinowej wmurowanym w pomniku głazie ku czci Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej usytuowanym na Skwerze im. Leona Kaliwody przy ul. Polowej w Łomży znajduje się imienna lista harcerek, harcerzy i instruktorów zamordowanych, straconych w obozach i poległych w walkach w latach 1939-1945.
„…Pierwsze oddziały (nasi żołnierze) przebiegły jak huragan przez miasto! Jaki piękny, słoneczny dzień! Jak cudnie wyglądają wielkie, białe astry, lekko padając pod kopyta koni! Jakie drogie są te zniszczone mundury! Więc znów żyjemy!”[1]
„ Witaj Ojczyzno!
Pozdrawiają Ciebie, którzy polegną…
Walczyć idziem o nasze ojczyste chaty i pola
o zbóż naszych złoto…
Kochamy Ciebie – my którzy polegniem…”[2]
CI, KTÓRZY ODESZLI NA WIECZNĄ WARTĘ
Ś.P. KAZIMIERZ BURZYŃSKI
były uczeń klasy IV Gimnazjum Państwowego im. Tadeusza Kościuszki, były harcerz I Drużyny im. T. Kościuszki, marynarz 9 p. Morskiego Kadry Marynarki Wojennej. Ginie od kuli w piersi we wsi Wróble pod Zambrowem dnia 3 sierpnia 1920 roku i zostaje tam pochowany w bratniej mogile. Skończył 18 lat.
Ś.P. JAN GRZYMKOWSKI
plutonowy I Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki, student Uniwersytetu Warszawskiego, członek POW, ochotnik 5 p.p. Legionów. Zmarł przeżywszy lat 19 w Nowym Sączu dnia 1 kwietnia 1919 roku z ran otrzymanych w obronie Lwowa w bitwie pod Pasiekami.
Ś.P. LUDWIK KLEINDIENST
plutonowy I Drużyny Harcerskiej im. T. Kościuszki, członek POW, podporucznik, dowódca kompanii k.m. Białostockiego Pułku Strzelców. Zginął pod Wilnem w lipcu 1920 roku przeżywszy lal 19.
Ś.P. TOMASZ KULĄGOWSKI
uczeń klasy VIII Gimnazjum Państwowego, były harcerz I Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki, ochotnik 233 p.p. Został zabity dnia 17 sierpnia 1920 roku pod Nasielskiem koło wsi Głodowa. Pochowany w Nasielsku na cmentarzu. Skończył lat 19.
Ś.P PIOTR POKROPOWICZ
uczeń klasy IV Państwowego Gimnazjum ochotnik 233 p.p. Ginie na fortach pod Łomżą przeżywszy lat 15
Ś.P. PENKALA FRANCISZEK
harcerz z I MDH, uczeń VI klasy łomżyńskiego gimnazjum. Zginął na fortach pod Łomżą mając 18 lat.
ŚP. PUSZ EDWARD
przyboczny III MDH, ochotnik 233 pp. Zmarł 28 sierpnia 1920 r. w Kazaniu od rany w głowę odniesionej w bitwie pod Nasielskiem. Miał 19 lat.
ŚP. ŚLEDZIEWSKI ANTONI
z I MDH, uczeń VIII klasy łomżyńskiego gimnazjum. Zginał 17 sierpnia 1920 roku k/ wsi Głodowa pod Nasielskiem mając 20 lat.
ŚP. WĄDOŁOWSKI STEFAN
drużynowy I MDH, uczeń VIII klasy łomżyńskiego gimnazjum, ochotnik 233 pp. (potem Lidzkiego). Zginał k. wsi Głodowa pod Nasielskiem w wieku 20 lat.
ŚP. ŻBIKOWSKI JAN
z I MDH, maturzysta łomżyńskiego gimnazjum, ochotnik 201 pp. kompanii km. Dwukrotnie ranny w bitwie pod Paprocią Wielką. Zmarł w wieku 18 lat w niewoli bolszewickiej w obozie dla jeńców we wsi Pęchratka w dniu 9 sierpnia 1920 roku.
[1] W. Majewski: Ze wspomnień kompanii ochotniczej, „Czuwaj” z 1921 r., numer 2.
[2] Młot-Dębowski, „Czuwaj” nr 2 zmaja1921 roku.