Rozdział V. Działalność programowa drużyn oraz środowisk harcerskich
str.267-269
phm. Sandra Znoińska HR
sam. Michalina Jankowska
13 Łomżyńska Drużyna Harcerska „Agada”Teodora Kleindiensta – Klonowskiego
Harcerzy z 13 Łomżyńskiej Drużyny Harcerskiej „AGADA” bardzo łatwo rozpoznać: jesteśmy zawsze uśmiechnięci twarze i bez przerwy żartujemy, a od innych odróżniamy się brązowo – zielonymi chustami na mundurach.
28 marca 2003 roku naszą drużynę założyły cztery osoby: Sandra Znoińska, Daniel Gacioch, Piotr Marzęcki i Marcin Zera. Od tamtego czasu wszędzie nas pełno. Nasze motto to: „Drogę wyznacza się idąc” i przyświeca nam ono każdego dnia, a naszym bohaterem jest założyciel harcerstwa łomżyńskiego, druh Teodor Kleindienst- Klonowski. Skład drużyny zmieniał się przez 5 lat działalności, tak samo jak kadra. Pierwszym drużynowym był pwd. Daniel Gacioch, następnie drużynę prowadzili: pwd. Piotr Zera, pwd. Łukasz Kościuczuk, pwd. Anna Tomaszewska, sam. Małgorzata Ingielewicz, a teraz sam. Michalina Jankowska.
Na początku byliśmy znani z tego, że bez przerwy przesiadywaliśmy w Domu Harcerza, okupując korytarz i każde wolne krzesło; szybko jednak udało nam się nawiązać współpracę z Łomżyńską Spółdzielnią Mieszkaniową. Dzięki jej przychylności możemy spotykać się we własnej harcówce przy ulicy Prusa 8. Teraz słyniemy z najgłośniejszego śpiewu, ulubionych pląsów i bez wątpienia najpiękniejszej kroniki drużyny. Do niedawna wyróżnialiśmy się również proporcem, (jako jedyni w hufcu posiadaliśmy proporzec), który towarzyszy nam przez cały czas.
Od czasu rozpoczęcia współpracy z Łomżyńską Spółdzielnią Mieszkaniową nasza drużyna uczestniczyła między innymi w Obozach w Suchej Rzeczce oraz organizowała zimowiska, początkowo tylko w swoim gronie, a w latach 2009 – 2010 wraz z 11 SDS Exodus. W latach 2007- 2008 nasza drużyna należała do szczepu „Rubikon”, który działał wraz z 31 Łomżyńską Drużyną Wędrowniczą „Suma Wszystkich Strachów” oraz z 10 Gromadą Zuchową „Bractwo Tęczy”. Natomiast podczas kadencji Małgorzaty Ingielewicz nawiązaliśmy kontakt z sąsiednim Hufcem Kolno. Odwiedziliśmy ich podczas Biwaku Majowego i Biwaku Letniego 2009 oraz Biwaku Majowego 2010.
Czym się zajmujemy? Spotykamy się (co najmniej) raz w tygodniu na zbiórkach zastępu oraz raz w miesiącu na zbiórkach drużyny. Podczas zbiórek rozwijamy swoje zainteresowania i zgłębiamy tajniki nie tylko technik harcerskich. Uczymy się między innymi szyfrów, pierwszej pomocy, survivalu, terenoznawstwa oraz historii i tradycji nie tylko harcerstwa, ale również naszej drużyny. Staramy się pojawić na każdym możliwym rajdzie czy zlocie, ale także służymy pomocą przy ich organizacji. Do tradycji należą już liczne biwaki letnie i zimowiska, które odbywają się w Nowym Młynie i Stanisławowie oraz zaprzyjaźnionych szkołach: w Bożejewie, Jarnutach, Chludniach, Osowcu czy Olszynach. W drużynie organizujemy: Urodziny Drużyny, Wigilię, Andrzejki czy Sylwester. Nie opuszczamy Rajdu Pamięci Września’39, Zlotu Druha Szarego, Zlotu z okazji 11 Listopada, Dnia Myśli Braterskiej i Betlejemskiego Światła Pokoju. Zdarzało nam się wyjeżdżać gdzieś dalej, np. na Zlot ZHP w Kielcach, Zlot ZHP w Krakowie, obozy hufca (także, jako kadra), na Białą Służbę podczas wizyty Ojca Świętego w 2006 roku, 36 Rajd Arsenał. Organizujemy także wyjazdy nad Bałtyk, w Gorce i na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Co roku przygotowujemy programowo Zlot Na Powitanie Lata, który rozpoczyna wakacje. Działamy także na forum miasta np. podczas festynów Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i organizacji „Europa Donna”, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, Dnia Papieskiego, Banku Żywności czy Łomżyńskim Gościńcu.
Organizujemy zajęcia dla szkół z Łomży, Piątnicy i Jarnut, podczas których my także świetnie się bawimy! Nasi instruktorzy i harcerze ciągle się „kształcą”; zdobywamy stopnie harcerskie i instruktorskie, bierzemy udział w kursach i warsztatach (kursy zastępowych i drużynowych, na Ratownika ZHP, a nawet Kadry Kształcącej), a doświadczenia do pracy staramy się zbierać gdzie się da.
Urodziny drużyny
Co roku w ostatni weekend marca nasza drużyna spotyka się, aby uczcić kolejny rok działania naszej drużyny. Staramy się, by była to impreza dwudniowa. Jest to bardzo ważna uroczystość nie tylko ze względu na rocznicę powstania naszej drużyny, ale również na liczne tradycje, które nam wtedy towarzyszą. Wtedy wybieramy Agadka i Agadkę, czyli druha i druhnę, którzy zdaniem drużyny najbardziej zasłużyli się podczas minionego roku. Warto dodać, że jest to głosowanie demokratyczne i każdy głos jest sobie równy. Ponadto daniem wieczoru są placki ziemniaczane, które towarzyszą nam od dnia, kiedy zostały po raz pierwszy zrobione przez mamę Piotra Zero. Podczas każdych urodzin, nie może zabraknąć własnoręcznie zrobionego tortu.
Dzień Bohatera
Inną ważną imprezą drużyny jest Dzień Bohatera, który obchodzimy 10 lutego. Tego dnia świętujemy rocznicę urodzin naszego patrona – Teodora Kleindiensta – Klonowskiego. Zazwyczaj jest to jednodniowa zbiórka drużyny, podczas której przypominamy sobie życie i działalność naszego bohatera.
Zlot na Powitanie Lata
Niemalże tradycją naszej drużyny słało się organizowanie Zlotu Na Powitanie Lata, który rozpoczyna wakacje. Biorą w nim udział drużyny z Hufca oraz wszystkie inne, które pragną wyrazić chęć uczestnictwa w nim. Zlot rozpoczyna się w piątek po zakończeniu roku szkolnego. Wyjazd na Zlot pozwala poczuć smak wakacji i uwierzyć, że już się one rozpoczęły. Ponadto jest to dobry sposób na spędzenie weekendu z drużyną i innymi środowiskami z Hufca. Tradycją tego zlotu jest festiwal piosenki – Rykowisko, podczas którego drużyny prezentują swoje zdolności muzyczne. Oceniany jest śpiew, instrumenty (również te, które uczestnicy wykonają samodzielnie) oraz prezentacja drużyny na scenie. Często zlot pokrywa się ze Świętem Kupały, wówczas uczestnicy puszczają wianki i świętują noc świętojańską.
Każda chwila razem jest wielką przygodą i pomimo zawirowań ciągle mamy chęć do działania, „harcowania” i stawiania sobie nowych wyzwań. Jeszcze usłyszycie o AGADZIE!