Harcerstwo łomżyńskie wczoraj i dziś. Tom III. Rozdz. I

Rozdział I

HARCERSTWO W POLSKIEJ
RZECZPOSPOLITEJ LUDOWEJ

   Harcerskie wspomnienia

Str.  95 – 98

pwd. Alina Świerżewska (Majewska)

 

Okruchy wspomnień

Nasza drużyna przy Szkole Podstawowej Nr 1 powstała w 1957 roku. Pierwszą drużynową była nauczycielka z LO. Na patronkę drużyny wybraliśmy Renę Żyłko, która zginęła w wieku 24 lat za naszą ojczyznę. Jej grób znajduje się na naszym cmentarzu. Do dziś harcerze dbają o porządek.
Były to lata powojenne, więc było bardzo ciężko. Nie było telewizji, nawet radia, więc harcerstwo było dla nas czymś, co umilało nam życie. Garnęliśmy się do zabaw, pieśni. Nie wszyscy mieli mundurki harcerskie, ale na zbiórki przychodziliśmy systematycznie.
W naszym zastępie były: Irka Kozłowska, Jasia Modzelewska, Ela Lubiecka, Krysia Bobrowska, Ela Pulwin, Ola Janicka, Krysia Olszewska, Lila Zielińska, Ela Kozłowska.
Bardzo lubiliśmy zwiedzać okolice. Jeździliśmy do Nowogrodu i Morgownik, chodziliśmy do okolicznych lasów. Zdobyliśmy odznaki harcerskie. Organizowaliśmy ogniska. Zapraszaliśmy ciekawych ludzi, którzy opowiadali nam historię naszej ziemi. Przy ognisku śpiewaliśmy piosenki, były tańce i skecze.
Samą atrakcją była ciuchcia, która wiozła nas do Nowogrodu, czy Morgownik. Wyjeżdżaliśmy na obozy harcerskie do Augustowa i bliżej – nad jezioro Toczyłowskie do Bogusz. Wojsko przywoziło nam namioty 200-osobowe. Spaliśmy na pryczach po 20 osób. Uczyliśmy się pływać.
Miałyśmy dyżury w kuchni. W nocy staliśmy na warcie.
To były najpiękniejsze lata.

Czuwaj!
Lilka Majewska
Grudzień 2012 r.

Dh Alina Majewska (obecnie Świerżewska) w sierpniu 1957 roku na obozie w Boguszach pełniła funkcję zastępowej.
W roku harcerskim 1957/58 zorganizowała i prowadziła zuchową drużynę przy Szkole Podstawowej Nr 7 oraz pełniła funkcję przybocznej w Kręgu Pracy „Watra” (drużyna drużynowych i przybocznych drużyn zuchowych oraz kandydatów na te funkcje), założonym 11 stycznia 1958 roku.

                                  hm. Zbigniew Kamionowski                                               Grudzień 2012 r.

Zastęp z drużyny harcerek przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Łomży na terenie Stanicy wodnej PTTK w Morgownikach – 11 maja 1957 r

Łomża – wrzesień 1958 r. Dh Lilka Majewska – drużynowa zuchów z gromadką „swoich” zuchów

Łomża – 1 maja 1958 r.. Przed Szkołą Podstawową Nr 7. Dh Lilka Majewska (ostatni rząd), obok dh Andrzej Wąsek, dh Teresa Łuniewska. Za dh A. Majewską dh

Bogusze – sierpień 1957 r. Dh Lilka Majewska z innymi druhnami, w czasie wolnym

Materiał pobrano z Harcerstwo łomżyńskie wczoraj i dziś. Tom III. Rozdz. I

181 Ogólnie 1 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar