Harcerstwo łomżyńskie wczoraj i dziś. Tom III. Rozdz. I (strony 59-73) – hm. Zbigniew Kamionowski (część 2 – dokumenty i fotografie)

… Gros tomu wypełniły jednak materiały odnoszące się do lat późniejszych. To także bardzo ciekawa lektura. Redakcja zadbała o konkurs autorów, znalazłem wśród nich nazwiska osób mi znanych, ale bynajmniej nie z działalności harcerskiej, że wspomnę o prof. Henryce Sędziak, Stanisławie Ogrodniku, Eugeniuszu Mioduszewskim. Przewijają się nazwy drużyn, rocznice, święta, niezapomniane wizyty. Kto dziś pamięta o Domu Harcerskim, na wieczną wartę harcerską odeszli nasi poprzednicy w sztafecie pokoleń harcerzy Rzeczypospolitej. To zrozumiałe, że najwięcej miejsca zajmują wspomnienia z obozów wakacyjnych (poczynając od „kultowego” w Morgownikach w 1957 r.), wędrówek, rajdów, akcji, dalekich wyjazdów. Ważne, że można dowiedzieć się o reperkusjach w Łomży i w regionie wywołanych przez wydarzenia przełomowe dla całego Związku (lato 1950 r., zjazd łódzki w XII 1956 r., nadzwyczajny katowicki we IX 1990 r.). I harcerze łomżyńscy zachłysnęli się powstaniem województwa, zacisnęły się wówczas więzi z bardziej odległymi miastami, czego dowodem obecność w tomie III materiałów m.in. z Czyżewa, Miastkowa, Nowogrodu i Wysokiego Mazowieckiego. Mniej jest świadectw postaw druhen i druhów w latach przełomu solidarnościowego i stanu wojennego oraz w 1989 r.
Można snuć i inne jeszcze uwagi, rozważać, rozdzielać pochwały. Najważniejsze, że tom III „Harcerstwo łomżyńskie wczoraj i dziś” stał się faktem. Mocni historią świętujmy stulecie ruchu, który ubogacił Łomżę i region, przyczynił się walnie do wychowania kolejnych pokoleń, wpisał w legendę pięknej polskiej ziemi. To wielka satysfakcja dla będących wziąć na służbie harcerzy! Raz jeszcze gratuluję i pozdrawiam.
Adam Czesław Dobroński, prof., członek honorowy TPZŁ


Rozdział I

HARCERSTWO W POLSKIEJ
RZECZPOSPOLITEJ LUDOWEJ

   Harcerskie wspomnienia

Str. 59-73

hm. Zbigniew Kamionowski (część 2)

 

Rozkaz hufcowego Tadeusza Lindy z początku 1957r skierowany do druhów z łomżyńskiego hufca, o potrzebie większego zaangażowania się w pracę instruktorsko-szkoleniową. (w związku z reaktywowaniem 4. grudnia 1956 r. Związku Harcerstwa Polskiego wraz z tradycjami, mundurami i symbolami harcerskimi: krzyż i lilijka. – przypisek redakcji

 

Zdjęcia harcerskie

 

1.1 maja 1957 r. Maszeruje 1 MDH im. Leona Kaliwody przy LO. Na czele dh Zb. Kamionowski, obok druhowie Edward Jarmułowicz i Jerzy Wnorowski.

 

2 Jurki n. Pisą – czerwiec 1957 r. Przyrzeczenie harcerskie. Gawędę głosi Zb. Kamionowski. Chorąży – dh Ludwik Żelechowski – komendant hufca w Zambrowie (gościnnie na biwaku). Obok dh Urszula Parczewska. Dym robi swoje…

C.Z.A.S. kurs podharcmistrzowski w Górzyńcu – lipiec 1957 r. (Kotlina Jeleniogórska). Zastęp „Misiów Puchatków” ze swoim totemem. Totem wykonał dh Zb. Kamionowski (w przyklęku, w długich spodniach).

Górzyniec – lipiec 1957 r.. Naczelniczka harcerstwa dh Zofia Zakrzewska z kadrą C.Z.A.S i kadrą kursu podharcmistrzowskiego.

Bogusze – sierpień 1957 r. oboźni radzą, tj. dh Elżbieta Rudzewicz i dh Zb. Kamionowski.

Białowieża – zimowisko 1957/58 r. stoją od prawej dh Zb. Kamionowski, w środku dh Elwira Myślińska i dh Barbara Kuc.

1 maja 1958 r. Maszeruje szczep przy Szkole Podstawowej nr 7. Na czele dh Zbigniew Kamionowski.

5 DZ „Dzielne zuchy” jako strażacy na zbiórce rozpoczynającej rok harcerski 1958/59. Drużynowy dh Zb. Kamionowski

Sejny – lipiec 1958 r. – obóz – kurs drużynowych i przybocznych drużyn zuchowych. Pierwszy od prawej w czapce dh Zb. Kamionowski

1 maja 1959 r. Kolumnę harcerska prowadzą dh Antoni Bęćko – komendant hufca i dh Zb. Kamionowski – z-ca komendanta hufca, namiestnik zuchowy.

5 DZ „Dzielne zuchy” jako partyzanci. Drużynowy: dh Zb. Kamionowski, przyboczny: dh Wojciech Aszoff. Łomża, wiosna 1959 r.

Zlot Kręgów Pracy – Grunwald – Malbork 1959 r. Dh Marek Wardęcki (GKH) wręcza dh Zbigniewowi Kamionowskiemu odznakę ofensywy zuchowej.

1 MDH im. Leona Kaliwody wyrusza na wiosenną wycieczkę (kwiecień 1960 r.). Prowadzi dh Zb. Kamionowski, drużynowy 1 MDH i jednocześnie Komendant Hufca Łomża-miasto.

Szablak – czerwiec 1960 r. Złaz drużyn Hufca Łomża-miasto. Przyrzeczenie harcerskie o wschodzie słońca nad Narwią. Przyjmuje dh Zb. Kamionowski.

Zlot Młodzieży Polskiej w Mielnie nad jeziorem Mielno, w ramach akcji Grunwald 1960. Wypad do warmińsko-mazurskich wsi. Białostocką drużynę zlotową (z Łomży) prowadzi dh Zb. Kamionowski. Obok dh Celina Marchwicka.

Drużyna zlotowa Chorągwi Białostockiej (z Łomży) przy Pomniku Grunwaldzkim dłuta Xawerego Dunikowskiego (lipiec 1960 r.).


Materiał pobrano z Harcerstwo łomżyńskie wczoraj i dziś. Tom III. Rozdz. I

/red/

 

Poprzedni rozdział: https://historialomzy.pl/harcerstwo-lomzynskie-wczoraj-i-dzis-tom-iii-rozdz-i-4/

Następny rozdział: https://historialomzy.pl/harcerstwo-lomzynskie-wczoraj-i-dzis-tom-iii-rozdz-i-6/

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu :)

Jeśli chcesz być informowana(-y) o nowych artykułach, to polub naszą stronę na https://www.facebook.com/historialomzy
oraz
zgłoś swój akces do grupy na FB:
https://www.facebook.com/groups/historialomzy

 

1872 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.