W roku Jubileuszu 140-lecia szkoły w Jeziorku staramy się bliżej poznać historię tej szkoły, a trzeba wiedzieć, że ściśle splata się ona z historią wsi Jeziorko i także z perspektywy tych minionych wieków należy na nią spojrzeć.
W ideę uczczenia zacnego jubileuszu doskonale wpisało się spotkanie historyczne poświęcone ostatnim właścicielom majątku Jeziorko, państwu Stanisławie i Wacławowi Schirmerom, fundatorom pierwszego drewnianego budynku szkoły z 1910 roku. Gościem honorowym tegoż spotkania był pan Marcin Konrad Schirmer – Prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, autor wielu opracowań, w tym książek: „Dwory i majątki ziemskie w okolicach Łomży” oraz „Wybitni przedstawiciele ziemiaństwa łomżyńskiego XIX i XX wieku. W służbie dla regionu i kraju”, prywatnie – wnuk wspomnianej pary.
Pomysłodawczynią spotkania, do którego doszło w jeziorkowskiej szkole dnia 26 kwietnia 2017 r. była łomżyńska dziennikarka Gabriela Szczęsna, laureatka nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury i to ona je rozpoczęła merytorycznym wstępem. Zwróciła szczególną uwagę na bezprawne odebranie właścicielom majątków ziemskich powyżej 100-hektarowych w efekcie dekretu o reformie rolnej ogłoszonego 6 września 1944 roku przez Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Podkreśliła, że długoletnia indoktrynacja socjalistyczna w Polsce Ludowej zaowocowała szykanami pod adresem ziemian i deprecjonowaniem ich roli i zasług w procesie krzewienia kultury naszego kraju, gdy tymczasem to dwór ziemiański był ostoją myśli patriotycznej, wzorem działalności dobroczynnej i kagankiem oświaty. To ziemianie realizowali swój patriotyzm w walce, częstokroć przelewając krew dla Ojczyzny, prowadzili działalność kolatorską, fundowali szkoły, zakładali sierocińce, propagowali postęp w różnych dziedzinach wiedzy i gospodarowania. – Także z ziemian – podkreślała pani redaktor Szczęsna – wywodzą się wybitne postaci świata polityki, nauki, literatury, sztuki.
Marcin Schirmer opowiadając o przeszłości Jeziorka skupił się na opisie usytuowania dworu i zabudowań dworskich, przybliżył codzienność życia we dworze oraz opowiedział o jego mieszkańcach, kultywowanych zwyczajach, wyeksponował wkład swojej rodziny w krzewienie kultury i oświaty w lokalnej społeczności i zaangażowanie w działalność o charakterze charytatywnym. Zainteresowanych tematem odsyłam do artykułu wspomnieniowego autorstwa Jerzego Szyrmera (ojca Marcina Schirmera) pt. „Czas, który nie wróci” znajdującego się pod linkiem http://spjeziorko42.szkolnastrona.pl/container/szyrmerj.wspomienie.wz2.pdf
publikowanego w „Wiadomościach Ziemiańskich” nr 23, 20 sierpnia 2005 r.
Pan Schirmer w trakcie spotkania powiedział, że „ten świat minął i to minął bezpowrotnie, ale należy utrwalać pamięć o nim w duchu prawdy, bo tylko prawda się obroni” i gorąco zachęcał, zwłaszcza młode pokolenie, do poznania dziedzictwa narodowego zarówno w wymiarze ogólnym jak i lokalnym, podkreślając, że możliwe jest to wtedy, kiedy poznaje się historię własnego kraju, a historia ziemiaństwa wpisuje się w tę historię.
Licznie zgromadzeni uczestnicy spotkania, w końcowej jego części, zadawali gościowi pytania, na które wyczerpująco i ze znawstwem tematu, chętnie odpowiadał.
W historycznym spotkaniu w szkole w Jeziorku uczestniczyli goście w osobach: p. Marii Dziekońskiej – Sekretarza Gminy Piątnica, władz Bractwa Historycznego Ziemi Łomżyńskiej: Czesława Rybickiego i Wojciecha Winko, członkini Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Piątnica – p. Małgorzaty Tomczyk, p. Marzeny Magdziak – Dyrektora Szkoły Podstawowej w Drozdowie, p. Edyty Brzozowskiej – Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy, uczniów, nauczycieli i rodziców Szkoły Podstawowej w Rakowie – Boginiach, radnego Karola Śmiarowskiego oraz p. Tomasza Szymańskiego – pracownika Muzeum Przyrody w Drozdowie. Obecni byli uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi szkoły w Jeziorku oraz przedstawiciele społeczności lokalnej.
Na zakończenie obojgu prelegentom pięknie podziękowano i wręczono zaproszenie do szkoły w Jeziorku na główne obchody jubileuszowe planowane na dzień 1 czerwca 2017 r.
Beata Sejnowska-Runo