Zagadka 80

Identyfikacja wsi

Proszę pomocy u krajoznawców w identyfikacji miejscowości. W bazie danych Centralnego archiwum Ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej wskazano miejsce pogrzebu grupy radzieckich żołnierzy w końcu sierpnia 1944 roku na wschodniej okolicy w. Żachi-Mileń (cyrylica – д. Жахи-Милень) pow. łomżyński, woj. białostockie (wg. dokumentów rosyjskich). Na mapach nic podobnego nie udało się znaleźć .

Pozdrawiam.

 

2517 Ogólnie 4 Dziś
  
 

14 Komentarzy

 1. Avatar
  20 marca 2011  1:06 przez marek Odpowiedz

  A może to wieś Pieńki-Żaki, koło Czyżewa?
  na podstawie:

  http://forum.vgd.ru/111/11544/4170.htm?IB2XPnewforum_=4516d1a3e37cbb7459d92be7ac5b9a0d

 2. Avatar
  20 marca 2011  7:23 przez Janek Odpowiedz

  Może chodzi o Żochy i Mień?
  Rosjanie często przekrecali nazwy wsi,np w dokumentach piszą o Łojach Awissa-Łojeawisa

 3. Avatar
  20 marca 2011  9:05 przez autochton Odpowiedz

  Obok wsi Łoje Awissa (przy ujściu Wissy do Biebrzy) jest wieś Czachy. Z tym , że jest to na północny wschód od Łomży. Myślę , że innej opcji nie ma. Należy tam jechać i sprawdzić , a może zadzwonić do parafii tejże wsi. Sprawdźcie lokalizację na Targeo.

 4. maciek
  20 marca 2011  17:05 przez maciek Odpowiedz

  Co do tego pytania o "Żachi" (z przydomkiem) to być może,że jest to przekręcona nazwa "Żochy" bo takie wsie z różnymi przydomkami ( Stare, Nowe, być może, że i jakieś Miłe) są w rejonie Piekut i Jabłoni Kościelnej. A tam były walki chyba w sierpniu 1944 roku.
  Jak by się tam ten ktoś spytał to może ktoś wie czy były tam mogiły rosyjskich żołnierzy ( bo nie wykluczone,że przeniesiono ich gdzieś na duży cmentarz zbiorowy).
  Tekst autorstwa Pana Jerzego Smurzyńskiego.

 5. Avatar
  21 marca 2011  10:17 przez lowczy Odpowiedz

  Bardzo dzękuję, Panowie, za współpracę!
  Z waszą pomocą udało się wyznaczyć wieś. To jest Żochy gm. Czerwin pow. ostrołęcki woj. mazowieckie (byłe terytorium powiata łomżyńskiego czy błąd w dokumentach rosyjskich?)! Na mapie WIG r.1935 ona jest oznaczona jako Żochy-Mileń. Po wojnie zwłoki żołnierzów radzieckich (nie rosyjan, Pan Smurzyński, - wśród nich jak najmniej jeden Białorus! :) ) zostały przeniesione do Ostrołęki.
  Pozdrawiam. Jury Łyczkowski z Mińsku.

 6. maciek
  21 marca 2011  21:15 przez maciek Odpowiedz

  Bardzo się cieszę, że udało się nam pomóc Panu Łyczkowskiemu. A jeśli chodzi o ten cmentarz to w czasach kiedy jeszcze byłem na tyle silny fizycznie, że jeździłem samochodem do Łomży przez Ostrołękę - mijałem ten cmentarz w Wojciechowicach. Teraz jest to dzielnica, a kiedyś było to przedmieście Ostrołęki gdzie przed wojną stacjonował 5 Pułk Ułanów.
  Był to i mam nadzieję, że jest nadal, ładny, dość duży, zadbany cmentarz wojenny. I istotnie na ten cmentarz były przenoszone zwłoki żołnierzy radzieckich poległych w walkach w rejonie Ostrołęki i przyległych gmin. Myślę, że gdyby Pan Łyczkowski podał nazwisko żołnierza, względnie inne dane, to kto wie, czy nie moglibyśmy sprawdzić, czy taki imienny grób istnieje w Wojciechowicach.
  Nie mam dokładnych map z tamtego okresu, ale ustalona w 1939 roku granica pomiędzy Niemcami i ZSRR przebiegała między Ostrołęką ( po stronie niemieckiej) i Łomżą ( po stronie ZSRR). Według wspomnień ówczesnych mieszkańców tych rejonów - Żochy najprawdopodobniej w latach 1940 – 1941 leżały po stronie ZSRR i wówczas był to obszar powiatu ( obłaści) łomżyńskiego, bo Ostrołęka była już "w Niemczech".
  I dlatego, jeśli ktoś posłużył się na przykład mapą z roku 1940 - zlokalizował Żochy w powiecie łomżyńskim.

  Pod tym linkiem powinien otworzyć się Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Ostrołęce.

  http://rowerowaostroleka.pl/printview.php?t=131&start=0&sid=d453c277802d844fe2df85c948fbe8de

 7. Avatar
  23 marca 2011  23:38 przez lowczy Odpowiedz

  Myślę, że gdyby Pan Łyczkowski podał nazwisko żołnierza, względnie inne dane, to kto wie, czy nie moglibyśmy sprawdzić, czy taki imienny grób istnieje w Wojciechowicach.


  Dziękuje za propozycję, maciek!
  Nazwisko?!... :) Oczewiście - Łyczkowski! Hrehory s. Symona. (Cyr. - Лычковский Григорий Семёнович).
  Jednak, najprawdopodobniej, zwłoki są przeniesione jak żołnierzów niewiadomych. To teraz w archiwum jest wiarygodność odszukać miejsce pogrzebu... A w 1944 i nazwisk, przewiduję, nie na wszystkich grobach pisały... Dlatego jestem pewny, że leży on w grobie braterskim. Będę przyjemnie zdziwiony, jeśli pomylę się.
  Pozdrawiam.

 8. maciek
  25 marca 2011  1:27 przez maciek Odpowiedz

  Pan Smurzyński już przez swojego znajomego rozpoczął poszukiwania. Musi to jednak trochę czasu potrwać.Bądźmy dobrej myśli.

 9. Avatar
  26 marca 2011  22:15 przez Dominika Odpowiedz

  Tak, poszukiwania się juz rozpoczęły. Pierwszym krokiem bedzie sprawdzenie przez archiwum czy może nazwisko to nie znajduje się tam, ale niekoniecznie. Pod koniec sprawdzimy wraz z mała pomocą czy ten grób się tam znajduje.

 10. Avatar
  31 marca 2011  17:46 przez Dominika Odpowiedz

  Już jest wiadome, owy Pan Łyczkowski się tam znajduje. Dziadziuś już to sprawdził. W sobotę odwiedzimy ten cmentarz i odnajdziemy tą mogiłę.

 11. Avatar
  4 kwietnia 2011  7:25 przez Dominika Rakoczy Odpowiedz

  Już sprawdzone, znaleźliśmy grób, oczyściliśmy, a więc zapraszam do galerii gdzie można się więcej dowiedzieć

  https://picasaweb.google.com/hestiafx/CmentarzSowieckiWWojciechowicach#

 12. Avatar
  6 kwietnia 2011  12:23 przez lowczy Odpowiedz

  Dzięki Pani i Panu Smurzyńskim i wszyscy inni, którzy wzięli udział w dyskusji na ten temat. Przyjemnie uświadamiać, że jest czujni ludzie, które mogą odbierać odczucia i przeżycia innych - całkiem nim nie znajomych!
  Pozdrawiam, Łyczkowski Jury.

 13. Avatar
  31 stycznia 2013  12:22 przez Jerzy Cichosz Odpowiedz

  Chodzi tu o wieś Żochy- Milan parafia Piski obecnie pow. ostrołęcki. Na lini Troszyn - Czerwin  3 września 1944 r. ruszyła ofensywa Armii Czerwonej I i II Frontu Białoruskiego po intensywnym ostrzale artyleryjskim, łącznie ze słynnymi ,,katiuszami" ze wsparciem lotniczym. Akcją na tym odcinku dowodzili gen. lejtnant. Griszyn i gen. pułkownik Gorbatow. Niemcy jednak stawili bardzo silny opór. We wsi Radgoszcz  par. Kleczkowo był sowiecki szpital polowy gdzie przywożono rannych sowieckich żołnierzy jak również ranną ludność cywilną z okolicznych wsi gm. Śniadowo, Piski,Troszyn. Było bardzo dużo zabitych i rannych. Część pochowano tam gdzie polegli w zbiorowych mogiłach. W latach 50-tych część żołnierzy z tych mogił exchumowano i przewieziono na cmentarz wojenny w Ostrołęce - Wojciechowicach. Część pozostała w mogiłach gdzie ich pochowano pierwotnie i spoczywają do dzisiaj. Ja piszący ten tekst tam się urodziłem.

 14. Avatar
  4 maja 2020  16:17 przez Betsafe Odpowiedz

  Kasyno online zostało założone dopiero rok później.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Zagadka 75

Użytkownik Tomek napisał do nas z takim zapytaniem: Witam, pomożecie mi zlokalizować miejsce na zdjęciu (znalazłem je dzisiaj na ebay.de) myślałem,że to stare kolegium sugerowałem[...]

Zagadka 13

Tym razem zagadka będzie opisowa. Jak nazywał się szlachcic pochodzący z ziemi łomżyńskiej pełniący funkcję sekretarza kancelarii królewskiej za panowania trzech królów. dop[...]

Zagadka 123

Poprzednia zagadka została bardzo szybko rozwiązana, wiec mam następną. Zdjęcie znalezione na ebay. Grupa mieszkańców Łomży  w czasie przemarszu wojsk niemieckich na front wscho[...]