Identyfikacja wsi
Proszę pomocy u krajoznawców w identyfikacji miejscowości. W bazie danych Centralnego archiwum Ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej wskazano miejsce pogrzebu grupy radzieckich żołnierzy w końcu sierpnia 1944 roku na wschodniej okolicy w. Żachi-Mileń (cyrylica – д. Жахи-Милень) pow. łomżyński, woj. białostockie (wg. dokumentów rosyjskich). Na mapach nic podobnego nie udało się znaleźć .
Pozdrawiam.
14 comments
A może to wieś Pieńki-Żaki, koło Czyżewa?
na podstawie:
http://forum.vgd.ru/111/11544/4170.htm?IB2XPnewforum_=4516d1a3e37cbb7459d92be7ac5b9a0d
Może chodzi o Żochy i Mień?
Rosjanie często przekrecali nazwy wsi,np w dokumentach piszą o Łojach Awissa-Łojeawisa
Obok wsi Łoje Awissa (przy ujściu Wissy do Biebrzy) jest wieś Czachy. Z tym , że jest to na północny wschód od Łomży. Myślę , że innej opcji nie ma. Należy tam jechać i sprawdzić , a może zadzwonić do parafii tejże wsi. Sprawdźcie lokalizację na Targeo.
Co do tego pytania o “Żachi” (z przydomkiem) to być może,że jest to przekręcona nazwa “Żochy” bo takie wsie z różnymi przydomkami ( Stare, Nowe, być może, że i jakieś Miłe) są w rejonie Piekut i Jabłoni Kościelnej. A tam były walki chyba w sierpniu 1944 roku.
Jak by się tam ten ktoś spytał to może ktoś wie czy były tam mogiły rosyjskich żołnierzy ( bo nie wykluczone,że przeniesiono ich gdzieś na duży cmentarz zbiorowy).
Tekst autorstwa Pana Jerzego Smurzyńskiego.
Bardzo dzękuję, Panowie, za współpracę!
Z waszą pomocą udało się wyznaczyć wieś. To jest Żochy gm. Czerwin pow. ostrołęcki woj. mazowieckie (byłe terytorium powiata łomżyńskiego czy błąd w dokumentach rosyjskich?)! Na mapie WIG r.1935 ona jest oznaczona jako Żochy-Mileń. Po wojnie zwłoki żołnierzów radzieckich (nie rosyjan, Pan Smurzyński, – wśród nich jak najmniej jeden Białorus! :) ) zostały przeniesione do Ostrołęki.
Pozdrawiam. Jury Łyczkowski z Mińsku.
Bardzo się cieszę, że udało się nam pomóc Panu Łyczkowskiemu. A jeśli chodzi o ten cmentarz to w czasach kiedy jeszcze byłem na tyle silny fizycznie, że jeździłem samochodem do Łomży przez Ostrołękę – mijałem ten cmentarz w Wojciechowicach. Teraz jest to dzielnica, a kiedyś było to przedmieście Ostrołęki gdzie przed wojną stacjonował 5 Pułk Ułanów.
Był to i mam nadzieję, że jest nadal, ładny, dość duży, zadbany cmentarz wojenny. I istotnie na ten cmentarz były przenoszone zwłoki żołnierzy radzieckich poległych w walkach w rejonie Ostrołęki i przyległych gmin. Myślę, że gdyby Pan Łyczkowski podał nazwisko żołnierza, względnie inne dane, to kto wie, czy nie moglibyśmy sprawdzić, czy taki imienny grób istnieje w Wojciechowicach.
Nie mam dokładnych map z tamtego okresu, ale ustalona w 1939 roku granica pomiędzy Niemcami i ZSRR przebiegała między Ostrołęką ( po stronie niemieckiej) i Łomżą ( po stronie ZSRR). Według wspomnień ówczesnych mieszkańców tych rejonów – Żochy najprawdopodobniej w latach 1940 – 1941 leżały po stronie ZSRR i wówczas był to obszar powiatu ( obłaści) łomżyńskiego, bo Ostrołęka była już “w Niemczech”.
I dlatego, jeśli ktoś posłużył się na przykład mapą z roku 1940 – zlokalizował Żochy w powiecie łomżyńskim.
Pod tym linkiem powinien otworzyć się Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Ostrołęce.
http://rowerowaostroleka.pl/printview.php?t=131&start=0&sid=d453c277802d844fe2df85c948fbe8de
Dziękuje za propozycję, maciek!
Nazwisko?!… :) Oczewiście – Łyczkowski! Hrehory s. Symona. (Cyr. – Лычковский Григорий Семёнович).
Jednak, najprawdopodobniej, zwłoki są przeniesione jak żołnierzów niewiadomych. To teraz w archiwum jest wiarygodność odszukać miejsce pogrzebu… A w 1944 i nazwisk, przewiduję, nie na wszystkich grobach pisały… Dlatego jestem pewny, że leży on w grobie braterskim. Będę przyjemnie zdziwiony, jeśli pomylę się.
Pozdrawiam.
Pan Smurzyński już przez swojego znajomego rozpoczął poszukiwania. Musi to jednak trochę czasu potrwać.Bądźmy dobrej myśli.
Tak, poszukiwania się juz rozpoczęły. Pierwszym krokiem bedzie sprawdzenie przez archiwum czy może nazwisko to nie znajduje się tam, ale niekoniecznie. Pod koniec sprawdzimy wraz z mała pomocą czy ten grób się tam znajduje.
Już jest wiadome, owy Pan Łyczkowski się tam znajduje. Dziadziuś już to sprawdził. W sobotę odwiedzimy ten cmentarz i odnajdziemy tą mogiłę.
Już sprawdzone, znaleźliśmy grób, oczyściliśmy, a więc zapraszam do galerii gdzie można się więcej dowiedzieć
https://picasaweb.google.com/hestiafx/CmentarzSowieckiWWojciechowicach#
Dzięki Pani i Panu Smurzyńskim i wszyscy inni, którzy wzięli udział w dyskusji na ten temat. Przyjemnie uświadamiać, że jest czujni ludzie, które mogą odbierać odczucia i przeżycia innych – całkiem nim nie znajomych!
Pozdrawiam, Łyczkowski Jury.
Chodzi tu o wieś Żochy- Milan parafia Piski obecnie pow. ostrołęcki. Na lini Troszyn – Czerwin 3 września 1944 r. ruszyła ofensywa Armii Czerwonej I i II Frontu Białoruskiego po intensywnym ostrzale artyleryjskim, łącznie ze słynnymi ,,katiuszami” ze wsparciem lotniczym. Akcją na tym odcinku dowodzili gen. lejtnant. Griszyn i gen. pułkownik Gorbatow. Niemcy jednak stawili bardzo silny opór. We wsi Radgoszcz par. Kleczkowo był sowiecki szpital polowy gdzie przywożono rannych sowieckich żołnierzy jak również ranną ludność cywilną z okolicznych wsi gm. Śniadowo, Piski,Troszyn. Było bardzo dużo zabitych i rannych. Część pochowano tam gdzie polegli w zbiorowych mogiłach. W latach 50-tych część żołnierzy z tych mogił exchumowano i przewieziono na cmentarz wojenny w Ostrołęce – Wojciechowicach. Część pozostała w mogiłach gdzie ich pochowano pierwotnie i spoczywają do dzisiaj. Ja piszący ten tekst tam się urodziłem.
Kasyno online zostało założone dopiero rok później.