Jeszcze o żetonach Ł.T.W

JESZCZE O ŻETONACH ŁOMŻYŃSKIEGO TOWARZYSTWA WIOŚLARSKIEGO

W październiku 1993 roku wszedłem w posiadanie odznaki w kształcie wiosełka-broszki, odznaczenia przyznanego za I miejsce w „I Regatach Kobiecych” w Warszawie 16 września 1923 roku. Ofiarował mi ją pan Janusz Dziarski z Warszawy. Odznaka była ongiś własnością jego kuzynki, Stefanii Świgońskiej (z domu Lichomskiej) z Łomży, wioślarki Łomżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego, uczestniczki wspomnianych regat”czwórek” w Warszawie.

Grupa wioślarek ŁTW- czwórka klepkowa – po biegu z. roku 1923: H. Roszkowska, H. Słowikowska, J. Szranżpnka, S. Swigońska, S. Wejmerowa – sternik, J. Wejmer – trener. Zbiory: Muzeum Okręgowe w Łomży.

Jak to się stało, że łomżyńskie wioślarki otrzymały owe nagrody ? Otóż na warszawskich regatach faworytkami była załoga kobieca z Warszawy. Pewny ich wygranej, mąż jednej z zawodniczek – sterniczki Dziewulskiej, zlecił wykonanie pięciu „Złotych Wiosełck” i jednego „Złotego Steru”. Ale jak to w sporcie bywa, nic zawsze wygrywają faworyci. Cała pula nagród trafiła do Łomży!

„ZŁOTE WIOSŁO”, znane jako jedyny egzemplarz, wykonane jest ze srebra pozłacanego o wymiarach: 53 x 4 mm, waga: 1,900 g. Na piórku wiosełka wygrawerowana jest cyfra „4”, z czego należy wnioskować, że był to kolejny numer miejsca na łodzi.

W poprzednim odcinku https://historialomzy.pl/zetony-lomzynskiego-towarzystwa-wioslarskiego/  prezentowane są żetony ŁTW z lat 1901-39. Powyższy opis odznaki jest jego sprostowaniem i uzupełnieniem.

Autor opracowania: Sylwester Banaśkiewicz

Opracowano na podstawie:
Kolekcjoner Łomżyński nr4/94. PTN Oddział w Łomży.

Redakcja Serwisu.

1523 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.