J e r z y S m u r z y ń s k i
J E Z I O R K O
H i s t o r i a l e ś n e j p o l a n y
( Wydanie drugie – poprawione i uzupełnione)
WSTĘ P
Od Redakcji
„Jeziorko – historia leśnej polany” jest zapisem sześćdziesięcioletnich działań, mających na celu ujawnienie prawdy o zbrodniach popełnionych przez hitlerowskich okupantów w jeziorkowskim lesie. Działań rozpoczętych pracami ziemnymi na leśnym cmentarzu w 1945 roku, a zakończonych w roku 2005 prawomocną decyzją IPN w Białymstoku.
Jest do drugie wydanie tej książki. Poprawione i uzupełnione.
Pierwsze, przygotowane w 2005 roku, zostało wydane dopiero po dwóch latach staraniem ówczesnego starosty łomżyńskiego, pana Krzysztofa Kozickiego i wraz z drugą książeczką autorstwa Pani Beaty Sejnowskiej – Runo (Społecznego Kustosza tego Miejsca Pamięci Narodowej )– „Jeziorko – cmentarz na leśnej polanie”, rozdane w dniu 14 czerwca 2007 roku uczestnikom uroczystego poświęcenia odrestaurowanego cmentarza w lesie jeziorkowskim,
To drugie wydanie, przygotowane w 2010 roku, uzupełnione opisem wydarzeń jakie miały miejsce na leśnej polanie od czasu zakończenia remontu cmentarza w 2006 roku do polowy roku 2010, nie znalazło również wydawcy i dlatego ukazuje się w formie internetowej.
Jest to druga po „Czarnych Latach” książka pana Smurzyńskiego ukazująca się na naszych łamach. Wszystkie zamieszczone w niej materiały, jak i w tej poprzedniej, są chronione prawami autorskimi. Kopiowanie i powielanie zamieszczonych materiałów jest zabronione i wymaga zgody Autora.
Jak pisze Pan Smurzyński po opublikowaniu w internecie nazwisk ofiar z jeziorkowskiego lasu, na grobie więźniów politycznych znalazła się tabliczka podające bliższe dane jednego ze straconych. Niestety, autor, lub autorzy tej dodatkowej, a cennej informacji, nie skontaktowali się ani z opiekującą się cmentarzem Szkołą w Jeziorku, ani ze starostwem łomżyńskim, na stronach którego umieszczona jest imienna lista ofiar masowych egzekucji popełnionych przez okupantów hitlerowskich na terenie powiatu łomżyńskiego.
W związku z tym prosimy wszystkich, którzy posiadają dodatkowe informacje, dokumenty, zdjęcia itp., nie uwzględnione w niniejszym opracowaniu, o listy jak również wiadomości na adres redakcyjny: historialomzy.pl@wp.pl Serwis Historyczny Ziemi Łomżyńskiej z dopiskiem: „Historia leśnej polany”
Spis treści książki można znaleźć tutaj
Redakcja
2 comments
W nawiązaniu do porpzedniego listu wysłanego do Państwa dzisiaj, chcieliśmy pilnie kupic obie książki z przesłaniem ekspresem do kanady
Proszę podać tytuł drugiej książki, bo nie wiem o jaką książkę chodzi. Postaram się pomóc. Mój adres mailow sierzputowski@op.pl. Proszę się ze mną skontaktować. Na wasz adres mailowy nie mogę wysłać żadnej wiadomości.