W łomżyńskiej katedrze zakończyła się renowacja jednego z najstarszych zabytkowych nagrobków znajdującego się na ścianie po lewej stronie od wejścia do świątyni.
– To renesansowy nagrobek Anny i Hieronima Modliszowskich. W naszej katedrze znajdują się trzy nagrobki należące do rodziny Modliszowskich. Oprócz nagrobków Anny i Hieronima Modliszowskich znajdują się tutaj epitafia ich dzieci Andrzeja i Elżbiety oraz nagrobek dziecięcy. Odnowiony nagrobek Anny i Hieronima składa się z dwóch części, które pierwotnie były oddzielone. Zostały połączone przez ich syna, który jeszcze za swojego życia ufundował nagrobki sobie i żonie. Wówczas oba nagrobki zostały skompilowane w jedno i tak pozostało do dzisiaj. Renowację udało się przeprowadzić w tak trudnym czasie, kiedy szczególnie trudno jest zgromadzić potrzebne fundusze. Jednak umowy na wykonawstwo zostały podpisane wcześniej i dzięki pomocy naszych wiernych oraz wsparciu z góry, pomocy boskiej, prace zostały wykonane i efekty cieszą oczy. Jest to o tyle ciekawy nagrobek, że opisuje historię tego małżeństwa. Znajdujące się na nagrobku rzeźby dokumentują historię i zasługi rodziny dla naszego kraju. Na nagrobku umieszczone zostały także postacie dzieci, których doczekali się małżonkowie – wyjaśnia ksiądz kanonik Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej w Łomży.
Renowacja nagrobków została wykonana pod wnikliwym nadzorem konserwatora zabytków.
– Wykonawcy renowacji zadbali o odtworzenie najdrobniejszych szczegółów. Na nagrobku znalazły się symboliczne wazy z płomieniami ognia. Poszerzona została część dolna górnego nagrobka przypominająca o tym, że kiedyś oba epitafia stanowiły oddzielne części. Renowacja nagrobka została wykonana dzięki ofiarności parafian, za którą chciałbym serdecznie podziękować – przyznaje ksiądz kanonik Marian Mieczkowski proboszcz parafii katedralnej.
Do finału zbliża się renowacja sąsiedniego nagrobka Nikodema Kossakowskiego. Zostanie on odsłonięty po wykonaniu jednego z brakujących elementów.
Wywiad i tekst pobrano z Tygodnika Narew nr 587 z 1 grudnia 2020 r. Zdjęcie nagrobku przed remontem wykonał Henryk Sierzputowski, a zdjęcie nagrobku po remoncie wykonał Pan Wojciech Winko.