Kolędowanie 2014 – Sławiec

„CHOCHLIKI” KOLĘDUJĄC

KULTYWUJĄ DZIEDZICTWO NIEMATERIALNE

 Kolędowanie to zwyczaj odwiedzania bliskich i sąsiadów, śpiewania kolęd i pastorałek, składania życzeń. Wędrujący kolędnicy przebrani za pasterzy, śmierć, diabłów, aniołów i inne postaci odgrywali jasełka, czyli przedstawienia o narodzeniu Chrystusa, śpiewali kolędy i robili psikusy.

Odwiedziny kolędników były wielką atrakcją i rozrywką dla mieszkańców. Ominięcie domostwa źle wróżyło gospodarstwu w nadchodzącym roku. Po złożeniu życzeń kolędników obdarowywano jadłem i drobnymi datkami pieniężnymi. Jednak popularny niegdyś bożonarodzeniowy zwyczaj kolędowania z gwiazdą, szopką lub turoniem należy już do rzadkości i spotykany jest głównie na wsiach.

W miejscowościach położonych w gminie Nowogród tacy kolędnicy chodzą do dzisiaj. Można ich spotkać w okresie stycznia i początków lutego.

Kilkunastoosobowa, barwna grupa kolędników z gwiazdą i kozą od jedenastu już lat niesie radość i dobre noworoczne życzenia tym, którzy przyjmują ich w swoje progi.

Najważniejsze, to wpuścić takich świątecznych gości do domu. Powodzenie i dobrobyt na cały nowy rok – murowane!!!

Tradycję kolędowania przywróciła do życia i kultywuje grupa młodych aktorów ze Szkolnego Koła Teatralnego „CHOCHLIKI” działającego w Szkole Podstawowej im. Hanki Bielickiej w Sławcu pod kierunkiem pani Jadwigi Sosnowskiej i pana Jacka Sokołowskiego.

„CHOCHLIKI” w ubiegłym roku właśnie za takie tradycyjne kolędowanie zajęły I MIEJSCE na XXVIIWojewódzkich Spotkaniach Zespołów Kolędniczych – Hajnówka 2013.

Tym pielęgnowanym, tradycyjnym, żywym i angażującym społeczność, a w szczególności młode pokoleniekolędowaniem zainteresował się Narodowy Instytut Dziedzictwa. Zespół ds. Ochrony Tradycji Kultury NID umieścił kolędowanie „CHOCHLIKÓW” jako dziedzictwo niematerialne na portalu „Niematerialne”.

Z tym tradycyjnym kolędowaniem „CHOCHLIKI” odwiedziły 2 stycznia 2014 roku miejscowości Jankowo Skarbowo, Jankowo Młodzianowooraz Sulimy, a 3 stycznia Mątwicę. Miejscowości Sławiec, Grzymały oraz Grądy odwiedzą tradycyjnie w ferie zimowe.

….Na szczęście na zdrowie, na ten święty Szczepan,
żeby wam się rodziła kapusta i rzepa.
Żyto jak koryto, pszenica jak rękawica,
owiesek jak pański piesek.
Na szczęście na zdrowie, na to Boże Narodzenie,
żeby wam się kopiło, darzyło, wodziło w oborze.
Co daj Panie Boże!…

Koło Teatralne „CHOCHLIKI”
Jadwiga Sosnowska
Jacek Sokołowski

Redakcja Serwisu

2087 Ogólnie 1 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar