1. Leon Kaliwoda.
2. Leon Kaliwoda z narzeczoną Hanką Jarnuszkiewicz.
3. Grób Leona Kaliwody na łomżyńskim cmentarzu parafialnym.
4. Grób jego narzeczonej, tuż obok jego grobu.
5. Tablica wmurowana lu jego pamięci.
6. Miejsce w którym zginął Leon Kaliwoda. Obecnie odbywają się tutaj manifestacje w każde Święto Niepodległości 11 listopada każdego roku.
7. Kamienica Śledziewskich obok której zginął Leon Kaliwoda.
Opracował:Henryk Sierzputowski na podstawie:Maria Kaczyńska, Romeo i Julia z Łomży.Leon Kaliwoda : śmierć u progu wolności. Informacja pochodzi z link poniżej:
2 comments
Uzupełnienie do tematu “Leon Kaliwoda” nadesłał Pan Adam Sobolewski
Trumna Leona stała w domu Kraszewskich. Pogrzeb odbył się w piątek. Były tłumy, wszystkie organizacje, wszystkie szkoły, duchowieństwo, seminarium duchowne, zakonnice ze świecami – słowem cała Łomża żegnała Leona. Trumna była niesiona na ramionach chłopców z lokalu POW do kościoła. Ksiądz biskup w mowie pożegnalnej powiedział do obecnej na pogrzebie matki: „Matko! ,Jak pięknie wychowałaś Syna swojego…”
Z kościoła kondukt posuwał się po ciemku na cmentarz. Leon został pochowany na miejscowym cmentarzu koło grobu adwokata Chrystowskiego. Postawiono krzyż z białej brzozy, ogrodzono także białą brzozą miejsce jego ostatniego spoczynku. Tak jak żołnierzowi.
Ludność Łomży zaczęła jednak wkrótce organizować zbiórkę pieniędzy na pomnik. W roku 1933 pomnik był gotowy. 11 listopada, w XV rocznicę śmierci Leona, nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika. W tym samym dniu odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru 33 Pułku Piechoty im. Legionów stacjonującego w Łomży. Matka chrzestną, była matka Leona Kaliwody. Wtedy nastąpiło także odsłonięcie i poświęcenie tablicy wmurowanej przy ulicy Sienkiewicza 8, w miejscu, gdzie przed 15 laty zginął Leon.
Jego śmierć w 1918 roku pociągnęła za sobą drugą ofiarę – tragiczna śmierć Halinki Jarnuszkiewiczówny, która „odeszła z tego świata w dniu 21 stycznia 1921 roku, w 16 roku życia” nie mogąc przeżyć śmierci ukochanego Leona. Na łomżyńskim cmentarzu u stóp pomnika i grobu Leona znajduje się maleńki grób Halinki. Byli razem blisko siebie za życia, są razem, blisko po śmierci.
Leon Kaliwoda pośmiertnie został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Zrywający się do lotu orzeł na jego pomniku jest symbolem zrywającej się do lotu Polski po 123 latach niewoli. Polski, za którą oddało swoje młode życie wielu Polaków, w tym jakże wielu młodych ludzi z harcerskim krzyżem na piersi.
W roku 1941 zdjęto tablicę z domu przy ulicy Sienkiewicza, była ona przechowywana przez okres okupacji hitlerowskiej i przez wiele, wiele lat po wojnie. 11 listopada 1981 roku została powtórnie wmurowana na tym samym budynku, w tym samym miejscu.
W opracowaniu Harcerstwo Łomżyńskie Wczoraj i Dziś R.IV. 1-8 podano jako datę urodzin Leona Kaliwody rok 1899. Jest też informacja, że umarł mając 19 lat. W powyższym artykule mamy informację, że Leon Kaliwoda urodził się w 1987 roku. Czy jest możliwość jednoznacznego ustalenia daty jego urodzin?