Leśna lekcja dla młodzieży z Bursy Szkolnej Nr 1 w Łomży

Od 2002 roku w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku prowadzę lekcje pamięci dla dzieci i młodzieży okolicznych szkół z terenu gminy Piątnica. W 2014 roku po raz pierwszy  w takiej lekcji uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży. Jeszcze wcześniej, bo w czerwcu 2013 roku, poprowadziłam leśną lekcję historii dla młodzieży niemieckiej. Informacja o tym wydarzeniu jest dostępna na tym portalu pod linkiem  https://historialomzy.pl/niemcy-w-miejscu-pamieci-narodowej-w-jeziorku/

27 maja 2015 roku taka lekcja odbyła się z udziałem młodzieży szkół średnich  z Bursy Szkolnej nr 1 w Łomży, która tego dnia, wraz z opiekunkami – panią Urszulą Przesław, panią Barbarą Szrajber oraz panią Jolantą Lubak –  nawiedzała miejsca  martyrologii narodu polskiego z okresu II wojny światowej, leżące niedaleko Łomży: w Jedwabnem, Przytułach i Jeziorku.

młodzież z Bursy Szkolnej Nr 1 w Łomży

Młodzież z Bursy Szkolnej Nr 1 w Łomży

Młodzież ta od marca 2015 roku realizuje projekt pn. „Szlakiem Powstania Warszawskiego” i podejmuje szereg inicjatyw związanych z upowszechnianiem wiedzy na temat Powstania Warszawskiego i jego bohaterów.  Projekt  został współfinansowany ze środków publicznych na realizację zadań w sferze Kultura 2015, środków Społeczno – Oświatowego Stowarzyszenia „Horyzonty” i wpłat wychowanków Bursy Szkolnej Nr 1 w Łomży. Autorem  i koordynatorem projektu jest Urszula Przesław, wychowawca i opiekun koła historycznego w Bursie Szkolnej Nr 1 w Łomży. W ramach wspomnianego projektu młodzi ludzie m. in. zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, obejrzeli film pt.  „Miasto ruin” oraz odwiedzili Kwatery Bohaterów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz  Cmentarz Wojenny w Palmirach.

Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała historii leśnego cmentarza w Jeziorku. Zaintrygował ich zwłaszcza długotrwały proces poszukiwania prawdy historycznej na temat ofiar  niemieckich egzekucji.

Społeczny kustosz prezentuje zdjęcia ofiar egzekucji z 15 lipca 1943 roku

Społeczny kustosz prezentuje zdjęcia ofiar egzekucji z 15 lipca 1943 roku

Uczestnicy wyprawy, Michał Kisiel i Zbigniew Siwik, z należytym szacunkiem i wdzięcznością zwrócili się do mnie o przekazanie serdecznych pozdrowień ostatniemu żyjącemu świadkowi wydarzeń z 15 lipca 1945 roku, cudem ocalałemu skazańcowi, panu Jerzemu Smurzyńskiemu. Chłopcy zapewnili, że podziwiają jego determinację w poszukiwaniu informacji o Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku. Sami także chcą się w taką działalność czynnie zaangażować, bo w ich rodzinnych miejscowościach również są miejsca pamięci, których historię trzeba odkryć , aby ocalić od zapomnienia i przekazać wiedzę  następnym pokoleniom. Chłopcy traktują to zadanie bardzo serio i zamierzają je  stopniowo realizować, poczynając od najbliższych wakacji, co im się bardzo chwali.

Michał Kisiel z koleżanką zapala znicz na grobie zakładników miasta Łomży

Michał Kisiel z koleżanką zapala znicz na grobie zakładników miasta Łomży

Pan Smurzyński, który znaczną część swojego życia jako nauczyciel poświęcił kształtowaniu umysłów i wychowywaniu młodych pokoleń Polaków, tym razem także ofiarował im „cząstkę siebie” – płytę z zapisem wspomnień z okresu konspiracji i ukrywania się w czasie wojny.

Przekazanie pani Urszuli Przesław pamiątki od pana Jerzego Smurzyńskiego

Przekazanie pani Urszuli Przesław pamiątki od pana Jerzego Smurzyńskiego

Młodzi ludzie nie tylko wysłuchali w skupieniu opowieści o masowych mordach w jeziorkowskim lesie dokonanych przez Niemców  na Polakach w latach 1942 – 1943, ale także obiecali, że będą wiedzę o tym miejscu przekazywać dalej, że nie raz tu wrócą, by zapalić znicz i pomodlić się na grobach ofiar niemieckich egzekucji. Bardzo im dziękuję za udział w leśnej lekcji i pełne szacunku zaangażowanie.

Beata Sejnowska-Runo, społeczny kustosz Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku

1241 Ogólnie 1 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar