Leśna lekcja dla uczniów ze szkoły w Kisielnicy

Złapali  bakcyla

Nie wiedzieliśmy, że tak można. Od tej pory będziemy tu przyjeżdżać co roku. Złapaliśmy bakcyla. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kisielnicy zachwycone były inicjatywą swoich nauczycieli, którzy zorganizowali im wypad rowerowy na Miejsce Pamięci Narodowej w Jeziorku, w dniu 25 września 2014 roku. Dwa dni wcześniej zadzwoniła do mnie pani Mariola Prostek i  poprosiła o leśną lekcję historii.  Lekcja się odbyła.  Uczniowie z kisielickiej szkoły poznali historię leśnego cmentarza i dowiedzieli się, że wśród ofiar egzekucji z 15 lipca 1943 roku jest rodzina związana z Kisielnicą.

DSC04478

W kwietniu ubiegłego roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Piątnicy, z pomocą pani kierownik Marii Dziekońskiej, udało się odnaleźć informację z 1946 roku zawierającą akty zgonów, sporządzone przez Ignacego Borawskiego (ojca Józefa) oraz Pawła Borawskiego (stryja Józefa i Tadeusza), następujących osób:

Borawski Józef, ur. 29 IV 1917 r. w Cydzynie, syn Ignacego i Józefy z d. Zielińskiej. Organista – uczeń prof. Bulaka  –  organisty  w łomżyńskiej katedrze. Czasowo zamieszkiwał w Łomży, a na stałe w Kisielnicy Nowinach.

Borawska Marianna  z d. Burenkow, lat ok. 24, żona Józefa (w ciąży). Urodzona 14.12.1919 roku w Dobrzyjałowie. Córka Tymoteusza Burenkowa i Stanisławy z domu Golińskiej.

Borawska Róża – 1 rok i 11 miesięcy  – córka  Józefa i Marianny. Urodzona 11.08.1941 roku w Dobrzyjałowie.

Borawski Tadeusz, ur. 15 V 1925 r., syn Ignacego i Józefy z d. Zielińskiej – brat Józefa. Urodzony i zamieszkały w Kisielnicy Nowinach.

Taka informacja wywołała u uczniów prawdziwe poruszenie, a nawet obiecali, że spróbują się czegoś więcej  dowiedzieć o tej rodzinie.

Zgodnie z utartym zwyczajem, pan Jerzy Smurzyński skierował krótki list do społeczności szkoły w Kisielnicy, który dzieciaki zabrały ze sobą na pamiątkę. – Oprawimy i powiesimy na honorowym miejscu – gorliwie  zapewniły. W liście czytamy m.in.:

Moi Drodzy Uczniowie i Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kisielnicy!

Może trudno będzie Wam, wyobrazić to sobie, ale kiedy zostałem skazany na śmierć w tym miejscu, byłem niewiele straszy od Was. W ciągu kilku godzin straciłem Rodziców i dom rodzinny. Moje beztroskie życie zostało bezpowrotnie przerwane. A za to, aby Wam to nie groziło, moje pokolenie zapłaciło ogromną cenę. Tak jak Ci, którzy tu spoczywają – cenę życia(…). Dlatego jestem wdzięczny Waszym  Nauczycielom, że zorganizowali dzisiejszą lekcję, w czasie której poznaliście w opowiadaniu to wszystko, co ja przeżywałem  w rzeczywistości wojennej w 1943 roku (71 lat temu).  Dziękuję Wam za odwiedzenie tej polany, która, jakby się to komuś mogło wydawać, nie jest zwykłym cmentarzem, ale Miejscem Pamięci Narodowej , miejscem zadumy i modlitwy za tych, którzy zapłacili swoim życiem, abyście Wy mogli dzisiaj uczyć się w polskiej szkole i żyć takim beztroskim życiem, jakim żyłem ja, kiedy  równe 75 lat temu, też byłem uczniem VI. klasy szkoły powszechnej w Łomży.

DSC04502

 

Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali najnowsze opracowanie na temat Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku autorstwa Jerzego Smurzyńskiego do umieszczenia w szkolnej bibliotece.

Nie wszystkie historie życia ludzi – ofiar leśnej polany udało mi się  opowiedzieć w trakcie tej godzinnej lekcji pamięci, ale to wcale nie szkodzi, przecież dzieciaki ze Szkoły Podstawowej w Kisielnicy „złapały bakcyla”, więc  na pewno tu wrócą i mam nadzieję, że swoją wiedzą na temat  leśnego cmentarza w Jeziorku podzielą się  z innymi. I jeszcze jedno – wcale nie musiałam im przypominać o obowiązku sprzątnięcia zużytych wkładów. Zanim o tym pomyślałam, one już to zrobiły. Pomogły mi też dźwigać „czarną skrzynkę” zawierającą najważniejsze opracowania na temat tego miejsca oraz zdjęcia ofiar i członków Rodziny Jeziorkowskiej. A na mogiłach zapłonęły przywiezione przez nich nowe znicze… .

DSC04497

Beata Sejnowska – Runo, społeczny kustosz Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku

1902 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Pożegnanie Przyjaciela

W pierwszą sobotę kwietnia o godz.12 rodzina, licznie zgromadzona społeczność łomżyńska oraz przyjaciele z organizacji społecznych z kraju i zza granicy, pożegnali osobę znamienite[...]

ŻYCZENIA NA NOWY 2017 ROK

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, DO SIEGO 2017 ROKU ŻYCZY MIESZKAŃCOM ŁOMŻY I ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ oraz ROZSIANYM PO CAŁYM ŚWIECIE ŁOMŻYNIAKOM i WSZYSTKIM SWOIM CZYTELNIKOM redakcj[...]