Łomża będzie gościła Cesarza Napoleona

Rankiem 2 maja mieszkańcy naszego miasta będą mieli niepowtarzalną okazję na Starym Rynku spotkać się „oko w oko” z historyczną osobą i świtą Napoleona Bonapartego. Okazją do tego niecodziennego spotkania, którego współorganizatorem będzie Łomżyńskie Bractwo Historyczne oraz CIT Narwia.pl będzie 200 rocznica odwrotu Napoleona i jego Wielkiej Armii spod Moskwy.

Prezydent Łomży objął swoim patronatem historyczną ekspedycję kilkunastoosobowej grupy pasjonatów – miłośników Cesarza Napoleona z Holandii, która z okazji uczczenia 200-lecia odwrotu Napoleona spod Moskwy, zaplanowała odbycie tą trasą międzynarodowej podróży. W okrągłą rocznicę tego wydarzenia mieszkańcy Łomży będą mieli okazję powrócić do tej historii oraz przypomnienia sobie okoliczności jedynego udokumentowanego pobytu w Łomży Cesarza Napoleona. Wszystko za sprawą historyka – Holendra Joost van Hovell tot Westervellier i jego kilkunastoosobowej wyprawy. Ekspedycja podróżników w historycznych strojach podróżująca konnymi zaprzęgami przemierzy ponad 2200 km z Wilna do Francji – za pośrednictwem Polski, Niemiec i Holandii, zatrzymując się po drodze w miejscach historycznych postojów Cesarza.

Mieszkańcy Łomży będą mogli poznać samego Cesarza, w którego wcieli się kierownik wyprawy – historyk Joost van Hovell tot Wastervellier. Celem podróży, poza wymiarem historycznym, będzie także zebranie pieniędzy na budowę Domu Pokoju na Białorusi i pomoc dzieciom mieszkającym w Czarnobylu.

Do Łomży wyprawa poprzez Augustów przybędzie popołudniem 1 maja i po krótkim rannym pobycie w godz.9 – 9’30 wyruszy z Łomży do Pułtuska w dniu 2 maja br. Miejscem uroczystej odprawy i pożegnania przez władze miasta historycznej ekspedycji będzie Stary Rynek, a w drodze goście zatrzymają się na krótko w miejscu historycznej siedziby Zajazdu Pocztowego goszczącego Napoleona z okresu Księstwa Warszawskiego, która mieściła się w okolicach dzisiejszej siedziby ODN przy Pl.Kościuszki w Łomży.

źródło: http://www.vilnius.lt/index.php?4250284047

3917 Ogólnie 1 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Łomża Niepodległa

Muzeum Północno - Mazowieckie w Łomży Zaprasza na Spotkanie w Ramach Obchodów Stulecia Odzyskania Przez Polskę NiepodległMościMateriały nadesłało Muzeum Północno - Mazowieckie[...]