Łomża – Fort IV

Fort IV (po lewej stronie drogi z Łomży do Miastkowa).

Mało kto wie o miejscu zwanym Fortem nr. 4 w Łomży. Położony przy ul. Wojska Polskiego, około 200 metrów od drogi nr. 61 Łomża – Ostrołęka, Fort zajmuje powierzchnię 4.2954 ha, użytkowa: 473 m². Do końca lat 80 miejsce to było terenem wojskowym. W chwili obecnej opuszczony i zniszczony.

Fort 4 został wybudowany w latach 1887-1889 i wchodził w skład łomżyńskiej twierdzy będącej częścią większego systemu obronnego na linii Narwi i Biebrzy zabezpieczającego zachodnie granice Cesarstwa Rosyjskiego. Obiekt ma charakter ziemnej reduty wzniesionej w systemie fortyfikacji polowej wzmocnionej, o narysie prawie regularnego pięcioboku z drogą forteczną, rowem fortecznym, wałami i trawersami. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Ochronie konserwatorskiej podlegają wały, rowy forteczne i dziedziniec wraz z gruntami.

Działka zabudowana jest 4 budynkami magazynowymi i 1 budynkiem ze zdemontowaną więźbą dachową. Dojazd do poszczególnych budynków utwardzony jest częściowo brukiem. Grunt w dużej części jest zadrzewiony (topola i brzoza) oraz zakrzaczony. Nieruchomość jest uzbrojona w instalację elektryczną. Teren w całości ogrodzony.

11727 Ogólnie 6 Dziś
  
 

13 Komentarzy

 1. 27 września 2009  19:30 przez Ślepy Wampir Odpowiedz

  Przy dzisiejszej pięknej pogodzie spacerowałem sobie po forcie IV.
  Przyroda jest tu gospodarzem.
  Osobom,którzy mają widzę,że przebywają na terenie ziemnej reduty,nie potrzeba wielkiej wyobraźni,żeby odtworzyć sobie w myślach to miejsce w czasach świetności i ujrzeć wśród wałów i rowów fortecznych krzątających się żołnierzy w carskich szynelach.
  Dla postronnych,zapewne z rzadka tu zaglądających,to tylko kępa drzew na uboczu szosy.
  Czy kiedyś znajdzie się ktoś z wizją wykorzystania fortu w celach np.rekreacyjnych,nie zapominając o historycznym znaczeniu tego miejsca?

 2. 27 września 2009  22:32 przez maciek Odpowiedz

  był jeszcze jeden Fort Ziemny w Zawadach. Gdzie się znajduje? Ma ktoś na ten temat informacje?

 3. 9 października 2009  18:09 przez Ślepy Wampir Odpowiedz

  Fort ziemny nr V,najmniej znany i wspominany z łomżyńskich fortów, znajdował się mniej więcej w miejscu obecnych ogródków pracowniczych na Zawadach.
  Zamknijmy oczy a potem popatrzmy na ukształtowanie terenu i dla każdego stanie się jasne,że miejsce było dobrze wybrane.
  Nikt nie zadbał o jego zachowanie a teraz próżno szukać śladów o nim świadczących.

 4. 9 października 2009  19:09 przez maciek Odpowiedz

  Dzięki za wyjaśnienie.

 5. 9 października 2009  21:03 przez Wojtek Odpowiedz

  Na mapie z 1934 fort jest jeszcze naniesiony P36_S34_E_Konarzyce

 6. 9 października 2009  23:54 przez maciek Odpowiedz

  Jeżeli jest to ta mapa, to fort jest w Zawadach

  http://www.mapywig.org/m/wig25k/P36_S34_E_Konarzyce.jpg

 7. 10 października 2009  1:03 przez Ślepy Wampir Odpowiedz

  Uwzględniając rozbudowę m.Zawady od czasu sporządzenia tejże mapy,teren fortu ziemnego nr 5 pokrywa się z tzw."działkami policyjnymi",czyli potwierdza to trafność moich spostrzerzeń.
  Aby w chwili obecnej odtworzyć zakres obszaru zajmowanego przezeń,należałoby przeprowadzić pomiary geodezyjne,ale zachodzi pytanie,kto by sfinansował takież przedsięwzięcie?

 8. 11 października 2009  12:15 przez Wojtek Odpowiedz

  Masz rację, fort wyrównano i zasypano w czasie budowy działek. Spróbuję uzyskać nieco informacji – mieszkam niedaleko. Przez mgłę pamiętam jeszcze to miejsce z dzieciństwa.

 9. 13 października 2009  22:30 przez crasy Odpowiedz

  ale nedza :/ ogrodki sa dokladnie w tym miejscu gdzie byl fort.
  czy nie bylo na prawde innego, ciekawszego miejsca, zeby hodowac warzywa?

  wystarczy wejsc na zumi.pl i widac dokladnie

 10. 11 listopada 2010  10:54 przez Ptysiu Odpowiedz

  Fort jest wyposażony w instalacje elektryczną ? chyba był. Fort jest zaniedbały i opuszczony nikt o niego nie dba. Dlaczego nie ma zdjęcia dwóch wałów które tez należą do fortu ale są poza ogrodzeniem,a to ważna część fortu.

 11. 16 listopada 2010  22:56 przez maciek Odpowiedz

  Ptysiu ten fort został opuszczony przez wojsko. Można jego zwiedzać, oglądać, zdjęcia robić, jest już zdewastowany. Być może niedługo to będzie ogród spacerowy przy kompleksie handlowym

 12. 31 marca 2015  9:13 przez Jerzy Odpowiedz

  Taki "fort" to ja sobie mogę na podwórku wykopać, bo mam bardzo duże. I też wymyślę historię do niego. Nikt w ten fort nie zainwestuje, bo nie ma szans na odzyskanie pieniędzy. Chyba, że miasto. Tylko jak przekonać radnych, że jest sens na takie "nic" wydać pieniądze?

 13. Pingback : W Łomży jest do kupienia... Fort. Przy drodze na Ostrołękę | Teraz Ostrołęka

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Legionowa Wigilia A.D. 2012

Legionowa Wigilia A.D. 2012  Serdecznym wigilijnym akcentem zakończył swoją działalność Społeczny Komitet Fundacyjny Tablicy upamiętniającej stacjonowanie i internowanie w Łomży l[...]