Fort IV (po lewej stronie drogi z Łomży do Miastkowa).
Mało kto wie o miejscu zwanym Fortem nr. 4 w Łomży. Położony przy ul. Wojska Polskiego, około 200 metrów od drogi nr. 61 Łomża – Ostrołęka, Fort zajmuje powierzchnię 4.2954 ha, użytkowa: 473 m². Do końca lat 80 miejsce to było terenem wojskowym. W chwili obecnej opuszczony i zniszczony.
Fort 4 został wybudowany w latach 1887-1889 i wchodził w skład łomżyńskiej twierdzy będącej częścią większego systemu obronnego na linii Narwi i Biebrzy zabezpieczającego zachodnie granice Cesarstwa Rosyjskiego. Obiekt ma charakter ziemnej reduty wzniesionej w systemie fortyfikacji polowej wzmocnionej, o narysie prawie regularnego pięcioboku z drogą forteczną, rowem fortecznym, wałami i trawersami. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Ochronie konserwatorskiej podlegają wały, rowy forteczne i dziedziniec wraz z gruntami.
Działka zabudowana jest 4 budynkami magazynowymi i 1 budynkiem ze zdemontowaną więźbą dachową. Dojazd do poszczególnych budynków utwardzony jest częściowo brukiem. Grunt w dużej części jest zadrzewiony (topola i brzoza) oraz zakrzaczony. Nieruchomość jest uzbrojona w instalację elektryczną. Teren w całości ogrodzony.
13 comments
Przy dzisiejszej pięknej pogodzie spacerowałem sobie po forcie IV.
Przyroda jest tu gospodarzem.
Osobom,którzy mają widzę,że przebywają na terenie ziemnej reduty,nie potrzeba wielkiej wyobraźni,żeby odtworzyć sobie w myślach to miejsce w czasach świetności i ujrzeć wśród wałów i rowów fortecznych krzątających się żołnierzy w carskich szynelach.
Dla postronnych,zapewne z rzadka tu zaglądających,to tylko kępa drzew na uboczu szosy.
Czy kiedyś znajdzie się ktoś z wizją wykorzystania fortu w celach np.rekreacyjnych,nie zapominając o historycznym znaczeniu tego miejsca?
był jeszcze jeden Fort Ziemny w Zawadach. Gdzie się znajduje? Ma ktoś na ten temat informacje?
Fort ziemny nr V,najmniej znany i wspominany z łomżyńskich fortów, znajdował się mniej więcej w miejscu obecnych ogródków pracowniczych na Zawadach.
Zamknijmy oczy a potem popatrzmy na ukształtowanie terenu i dla każdego stanie się jasne,że miejsce było dobrze wybrane.
Nikt nie zadbał o jego zachowanie a teraz próżno szukać śladów o nim świadczących.
Dzięki za wyjaśnienie.
Na mapie z 1934 fort jest jeszcze naniesiony P36_S34_E_Konarzyce
Jeżeli jest to ta mapa, to fort jest w Zawadach
http://www.mapywig.org/m/wig25k/P36_S34_E_Konarzyce.jpg
Uwzględniając rozbudowę m.Zawady od czasu sporządzenia tejże mapy,teren fortu ziemnego nr 5 pokrywa się z tzw.”działkami policyjnymi”,czyli potwierdza to trafność moich spostrzerzeń.
Aby w chwili obecnej odtworzyć zakres obszaru zajmowanego przezeń,należałoby przeprowadzić pomiary geodezyjne,ale zachodzi pytanie,kto by sfinansował takież przedsięwzięcie?
Masz rację, fort wyrównano i zasypano w czasie budowy działek. Spróbuję uzyskać nieco informacji – mieszkam niedaleko. Przez mgłę pamiętam jeszcze to miejsce z dzieciństwa.
ale nedza :/ ogrodki sa dokladnie w tym miejscu gdzie byl fort.
czy nie bylo na prawde innego, ciekawszego miejsca, zeby hodowac warzywa?
wystarczy wejsc na zumi.pl i widac dokladnie
Fort jest wyposażony w instalacje elektryczną ? chyba był. Fort jest zaniedbały i opuszczony nikt o niego nie dba. Dlaczego nie ma zdjęcia dwóch wałów które tez należą do fortu ale są poza ogrodzeniem,a to ważna część fortu.
Ptysiu ten fort został opuszczony przez wojsko. Można jego zwiedzać, oglądać, zdjęcia robić, jest już zdewastowany. Być może niedługo to będzie ogród spacerowy przy kompleksie handlowym
Taki „fort” to ja sobie mogę na podwórku wykopać, bo mam bardzo duże. I też wymyślę historię do niego. Nikt w ten fort nie zainwestuje, bo nie ma szans na odzyskanie pieniędzy. Chyba, że miasto. Tylko jak przekonać radnych, że jest sens na takie „nic” wydać pieniądze?