Pomnik Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Pomnik Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.

„Synowi tej ziemi – Prymasowi Tysiąclecia – diecezja łomżyńska” – głosi dedykacja na pomniku.

„Pomnik ten powstał staraniem biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka i biskupa Tadeusza Zawistowskiego jako wspólne dzieło Kościoła Łomżyńskiego w roku Prymasa Tysiąclecia”: głosi napis na tabliczce z boku

Wieczorem 4 sierpnia kard. Józef Glemp poświęcił przed łomżyńską katedrą pomnik Prymasa Tysiąclecia. Monument przedstawia kard. Wyszyńskiego, trzymającego w rękach kartki ze swoich zapisków: „właśnie tutaj w Łomży kształtowało się moje powołanie kapłańskie. I to nie gdzie indziej, tylko w tej katedrze…” Poświęcenie pomnika w Łomży i Msza św. w katedrze pod przewodnictwem metropolity białostockiego abp Wojciecha Ziemby zakończyły obchody setnej rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia. Z tej okazji, po Mszy św. w katedrze odbył się koncert dedykowany Prymasowi Tysiąclecia w wykonaniu orkiestry Simfonia Varsovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Podczas uroczystości Prymas Glemp zaapelował, aby wszyscy nawiedzający łomżyńską katedrę i stojący w jej pobliżu pomnik Prymasa Tysiąclecia odchodzili stamtąd „mocni duchem i pełni nadziei, a przechodzący obok szli dalej mężnie i radośnie podejmowali wielkie i małe zadania”. Autorem monumentu jest prof. Czesław Dźwigaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pomnik waży 700 kg i ma 2,85 m wysokości. Jest konstrukcją żelbetonową, obłożoną granitowym kamieniem. „Z Ziemią Łomżyńską związany jestem urodzeniem, Chrztem św. otrzymanym w Zuzeli nad Bugiem, Bierzmowaniem otrzymanym w Andrzejewie z rąk Biskupa Nowowiejskiego, ówczesnego Ordynariusza Płockiego. Związany jestem i mogiłą mej Matki, która została w Andrzejewie, i wspomnieniami szkolnymi z tego miasta, które stało się dla mnie bardzo drogie i bliskie.”
Takie wyznanie w kazaniu podczas Konsekracji Bpa Mikołaja Sasinowskiego 5 IV 1970 r. złożył Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Polski. Kończąc to kazanie Prymas Tysiąclecia dodał: „Nazwano mnie tutaj Łomżyniakiem. Bardzo Wam dziękuję, Drodzy moi, żeście się mnie nie wyrzekli, pomimo, że drogi moje prowadzą mnie po całej Polsce. Ale jestem Łomżyniakiem z krwi i kości, i nim pozostanę.”

Kardynał Stefan Wyszyński, zwany Prymasem Tysiąclecia, urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli nad Bugiem, w zaborze rosyjskim, zmarł 28 maja 1981 roku w Warszawie. Jest uważany za jednego z najważniejszych Polaków XX wieku. Czterokrotnie brał udział w konklawe jako członek kolegium kardynalskiego. Przyczynił się także do wyboru Karola Wojtyły na Tron Piotrowy w 1978 roku. W 1986 roku, pięć lat po śmierci rozpoczął się proces beatyfikacyjny. W roku 2001 na wniosek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzono Rok Kardynała Wyszyńskiego.

Opracował Henryk Sierzputowski na podstawie:

 

http://www.katedra.4lomza.pl/index.php?wiad=16
http://historia.gazeta.pl/historia/1,99427,6633927,Kardynal_Stefan_Wyszynski.html

5164 Ogólnie 1 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Łomżyńska Dolina Pamięci

Łomżyńska Dolina Pamięci. Wokół, istniejącej do dziś, kaplicy cmentarnej z przełomu XIX i XX wieku przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego powstała Łomżyńska Dolina Pamięci. Mi[...]