Łomża. Pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej

Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. odsłonięto w pobliżu Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Uroczystości, o godzinie 8.41 – czyli dokładnie w godzinie katastrofy lotniczej w której zginęło 96 osób, na czele z Prezydentem Rzeczypospolitej Lechem Kaczyńskim – rozpoczęły się włączeniem syren, odegraniem hymnu państwowego i odczytaniem nazwisk ofiar.

Pomnik stanął obok tablic upamiętniających zesłanych na Sybir w 1940 roku. Pomnik ufundowało miasto Łomża –  Pomnik powstał z inicjatywy prezydenta Łomży we współpracy z Kościołem. Pomnik jest bowiem na terenie sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Pomnik ma formę tablicy z czarnego granitu z napisem: „Smoleńsk 10 kwietnia 2010 roku”, znajduje się na niej także pęknięta szachownica – symbol polskiego lotnictwa. Na tablicy jest napis: „10 kwietnia 2010 roku w drodze na oficjalne obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem tragicznie zginęła 96-osobowa delegacja Rzeczypospolitej Polskiej pod przewodnictwem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”.

Przed odsłonięciem tablicy odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy z 10 kwietnia. Odegrano hymn państwowy.

Pomnik zaprojektował Tadeusz Babiel, a podczas porannych uroczystości poświęcił go biskup Stanisław Stefanek. W uroczystości uczestniczył prezydent Jerzy Brzeziński, samorządowcy i licznie zgromadzeni mieszkańcy Łomży,  była kompania honorowa wojska i orkiestra dęta.

Pomnik ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem stanął obok tzw. pomnika katyńskiego w Łomży, który stanowią trzy stalowe tablice upamiętniające zesłanych na Syberię 10 lutego 1940 roku. Jak tłumaczy Babiel, sąsiedztwo tych tablic to „naturalne” miejsce dla pomnika ku czci ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Do katastrofy lotniczej 10 kwietnia 2010 roku doszło gdy w samolot z polską delegacją, której przewodniczył Prezydent RP Lech Kaczyński, podchodzi do lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Pasażerowie samolotu udawali się do pobliskiego Katynia na oficjalne uroczystości 70. rocznicy mordu jakiego na polskich oficerach, jeńcach wojennych wziętych do niewoli po agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku, dokonali funkcjonariusze NKWD.

Idea, by upamiętnić ofiary katastrofy właśnie w tym miejscu w Łomży zrodziła się zaraz po tym wydarzeniu, podczas obchodów w Łomży 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Opracowano na podstawie:

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,105840,8641287,Odslonietopomnikkuczciofiarkatastrofy_smolenskiej.html
http://www.4lomza.pl/index.php?wiad=23482

5698 Ogólnie 12 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.