Ulica Piękna tak jak i inne ulice z dzielnicy Rembielin wytyczono w latach 1820-1826 związku z rozbudową miasta na północny – zachód. Bierze ona swój początek od obecnego Placu Kościuszki w owych czasach Nowy Rynek, przecina ulicę Wiejską, dalej łączy się z ulicą Feliksa Bernatowicza (Adamowska) dochodzi do ulicy Stacha Konwy (Wasilewska) i poprzez Stacha Kanwy, Nadnarwiańską, Groblą Jednaczewską, do zielonych płuc Łomży, Lasu Jednaczewskiego. Do lat siedemdziesiątych i początku lat osiemdziesiątych XX wieku nawet do la w dzielnicy Rembielin a w szczególności przy ulicy Pięknej występowała zwarta zabudowa drewniana w bardzo złym stanie technicznym. Dlatego rozebrano ją i zbudowano budynki mieszkalne wielopiętrowe, swoją wielkością i kształtem dostosowane do ukształtowania terenu i budynków już istniejących, co w powiązaniu z zielenią osiedlową tworzy dość harmonijną całość. Z okien domów rozciąga się malowniczy widok na pradolinę Narwi i Las Jednaczewski. Osiedle to nazwano 25 – lecia PRL, przez mieszkańców Łomży i tak nazywane Rembielinem.
Dzisiejsza piękna to zabytkowa kamienica róg Pięknej i Wiejskiej od strony I LO po przeciwnej stronie od strony dawnego szpitala św. Ducha, reszta to budynki wymienione wcześniej.
1. Widok na zjazd z ronda w ulicę Piękną. Zdjęcie wykonano z dachu budynku Długa 1.
2. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego. Dawna ćwiczeniówka Liceum Pedagogicznego.
3. Piękna 1. Stare Delikatesy. Lewa strona ulicy Pięknej od ronda.
4. Kamienica mimo, że była w nie najgorszym stanie, nadawała się do remontu została rozebrana i plac prawdopodobnie czeka na nowoczesną zabudowę.
5. Narożnik ulicy Pięknej i ulicy Wiejskiej od Szkoły Podstawowej nr 2. Właśnie część tej kamienicy została rozebrana.
6. Nowy budynek połączony z zabytkowym na ulicy Wiejskiej, od strony Nowogrodzkiej do ronda.
7. Widok na ulicę Piękną od ulicy Wiejskiej w kierunku ronda.
8. Narożnik ulicy Pięknej i Wiejskiej, zabytkowa kamienica z początku XX wieku.
9. Nowe budownictwo. B udynki wielorodzinne wzdłuż ulicy Pięknej, od ulicy Wiejskiej do ulicy Stacha Kanwy (lewa strona).
10. Widok na ulicę Piękną od ulicy Wiejskiej w dół.
11. Nowe budownictwo od strony ulicy Nadnarwiańskiej. Budynki mieszkalne 4-piętrowe tzw. punktowce, usytuowane w obrębie ulic Wiejska, Nadnarwiańska, Stacha Kanwy i Piękna.
12. Dalsze budynki (punktowce) nowe budownictwo. Bliżej ulicy Kanalnej.
13. Następne budynki (punktowce) naprzeciw ulicy Bernatowicza.
14. Budynki mieszkalne (punktowce) róg Stacha Konwy i ulicy Pięknej.
15. Widok na ulicę Piękną od strony ulicy Stacha Konwy.
16. Nowy budynek wielorodzinny od strony ulicy Stacha Konwy (prawa strona).
17-26. Przedwojenna zabudowa Pięknej w większości drewniana. Zdjęcie nr 17 – Widok ul. Pięknej od ulicy Wiejskiej w kierunku Nowego Rynku 1915 rok.
6 comments
budynki z fotografii nr 21,23,24,25,26 pamietam z lat 60-tych niedaleko nich Piekna 10 mieszkala moja babka i dziadek
Które zdjęcie ze stron 17-26 przedstawia budynek, w miejscu którego teraz stoi blok (chyba 9), przy którym jest sklep?
Trudno powiedzieć, które budynki było po lewej stroni ulicy. O ile sobie przypominam, to zdecydowana większość była po prawej stronie ulicy Pięknej
Dzisiaj na portalu internetowym https://youtu.be/aPcC6wU6ATk zamieściłem pokaz zdjęć z ulicy Pięknej w latach 1955 – 2011. Tylko 8 zdjęć barwnych pochodzi z okresu 2007 – 2011 i są to moje zdjęcia z aparatu cyfrowego. Autorem czarno – białych zdjęć jest Zygmunt Dudo, pierwszy etatowy fotograf w Muzeum Regionalnym w Łomży. A propos. Z. Dudo w latach 1955 – 1965 wykonał aparatem przedwojennym marki „Mentor” około 5 tysięcy negatywów 9×12 cm i około 800 negatywów 6×6 cm. Szkolny mój kolega i zapalony fotoamator Jurek Olbryś, jest autorem 15 zdjęć z września 1967 r. Zdjęcia te te przestawiają część prac rozbiórkowych parterowych drewnianych domów po nieparzystej stronie ulicy Pięknej.
Czy ma Pan jakieś przedwojenne fotografie zabudowy odcinka ul. Pięknej, w którym obecnie stoi budynek szkoły? W miejscu tym, przed wojną zlokalizowana była posesja mojego pradziadka. Nigdy nie widziałem jej albowiem została zniszczona w czasie wojny.
do Marek : Tu moze byc cos widac https://podlaskie.fotopolska.eu/779994,foto.html?o=b161915&p=1