UL. Spokojna
Ulica ta powstała tuż przed drugą wojną światową lub bezpośrednio po niej. Znajduje się na Łomżycy, jako jedna z najdłuższych ulic tego osiedla. Łączy ul Wojska z al. Legionów. Nazwę „Spokojna” nadano jej niewątpliwie z powodu spokojnej okolicy, w której się znalazła, ponieważ tuż po wojnie był to teren na obrzeżach miasta.
Witold Jemielity w książce Łomża w okresie międzywojennym na str. 11 i 13 w przypisach podaje, że w spisie okręgów wyborczych z 1934 roku nie ma jeszcze ul. Spokojnej, ale w okresie powojennym w spisie okręgów wyborczych z 14-02- 1946 roku ulica ta figuruje w okręgu wyborczym nr 16. Kiedy w roku 1954 Łomżycę przyłączono do miasta, Sokojna przestała już być ulicą peryferyjną.
25 sierpnia 1962 roku, mając na uwadze opłaty za tereny państwowe oddawane w użytkowanie lub wieczyste użytkowanie. dokonano podziału miasta na cztery strefy. W skutek tego podziału ulica Spokojna znalazła się w strefie III pośredniej.
W 1964 roku w wyniku planu zagospodarowania przestrzennego Spokojna znalazła się w Zespole C jako tereny przemysłowo składowe (linia kolejowa, rzeka Łomżyczka).
W latach 2010-2011 ulica Spokojna na odcinku od ulicy Fabrycznej do Al. Piłsudskiego uzyskał nową nawierzchnię. Odcinek od Al. Legionów do Al. Piłsudskiego został wykonany od nowa. Na całej długości wykonane są chodniki dla pieszych i ścieżki rowerowe.
Prawa strona Spokojnej (patrząc od ulicy Wojska Polskiego) to zabudowa parterowa (stare budownictwo) i piętrowa (budownictwo współczesne). W latach 80-tych XX na końcu tej strony ulicy powstała prywatna firma Boogmark mająca zamiar produkować strzykawki jednorazowe, ale z powodu różnych trudności produkcja nie doszła do skutku. W sąsiedztwie Bogmarku powstała firma Terrazyt produkująca najpierw tynki szlachetne, potem nowoczesne okna z plastiku. Niestety, firma ta, mając już za sobą okres prosperity, zakończyła działalność.
Lewa strona ulicy to zakłady prywatne, (m.inn. Novum), archiwum, zajezdnia MPK, Warsztat PKS i osiedle mieszkaniowe składające się z czterech budynków wielorodzinnych.
Opracowano na podstawie:
Anna Pańkowska, Justyna Piechocka – Nazewnictwo Miejskie Współczesnej Łomży.
Witold Jemielity – Łomża w okresie międzywojennym.
Witold Jemielity – Łomża w latach 1945-1999.
Witold Jemielity – Dzieje Łomży tysiącletnie.
Jerzy Smurzyński, Henryk Sierzputowski.
5 comments
“Łączy ul Wojska z al. Legionów.” Wydaje mi się, że powinno być napisane “ul. Wojska Polskiego z al. Piłsudskiego” ;)
Dlaczego Pan tak sądzi? Przecież ulica Spokojna poprzez skrzyżowanie z al. Piłsudskiego dochodzi do skrzyżowania z al. Legionów i ulicą Przykoszarową.
A to przedłużenie nie nazywa się “Nowa Spokojna”?
Proszę w galerii na samym początku obejrzeć wycinek zdjęcia skrzyżowania ulic. Jest zdjęcie mniejsze i mniej wyraźne, ale nazwy ulic można odczytać.
Ha :) Mój błąd. Oparłem się na mapy.google.pl . Wujek google potrafi zamieszać ;) Pozdrawiam