Łomża. Ulica Giełczyńska

Ulicą odchodzącą w kierunku południowym jest ulica Giełczyńska. Dlaczego Giełczyńska? Jeszcze w XVII wieku była to ulica zamiejska i nazywaną ją Warszawską. Była drogą wyjazdową z miasta przez Giełczyn (dlatego Giełczyńska) do Zambrowa. U jej wylotu stał mostek i szlaban przy którym pobierano opłaty.

Obecna ulica Giełczyńska od strony Starego Rynku, po prawej stronie ulicy, prywatna zabudowa piętrowa ze sklepami i zakładami usługowymi na parterze. Po lewej stronie aż do samej ulicy Dwornej znajduje się budynek mieszkalny wielokondygnacyjny ( Dworna35), w którym na rogu Dwornej i Giełczyńskiej odkąd pamiętam mieści się Apteka . Idąc dalej w kierunku południowym, po prawej stronie widzimy Katedrę z XVI wieku. Przy samej ulicy Figura Chrystusa na piedestale.

Na rogu ulicy Giełczyńskiej i Dwornej kamienica, dawna własność lekarza Markiewicza, więcej opiszę ją przy ulicy Dwornej. Mijając ten budynek w kierunku południowym, następny budynek,  Giełczyńska 11 wybudowany w 1911 roku.  Początkowo był to  „Hotel Bristol” miał 14 pokoi i stajnię na zapleczu, na początku lat 20 – tych Dom Schadzek, szkoła nr 4 funkcjonowała w tym budynku od jesieni 1921 r. a po wojnie do roku 1964,w czasie wojny zajmowany był przez Niemców. Od 1964 ZDZ, sklep PEWEX, sklepy prywatne. Teraz budynek stoi pusty i niszczeje Ostatnio przeprowadzono niewielki remont, w celu zabezpieczenia przed runięciem. Przy okazji rozebrano zabytkową oficynkę od zaplecza. Podczas prac remontowych runął szczyt budynku od stron ulicy Dwornej, postawiony został na nowo ale z innej cegły. Wymieniono pokrycie dachu na nowe ze wszystkimi obórkami blacharskimi.

Po prawej stronie za Katedrą w głębi ogrodów widać pałac biskupi, do którego można dostać się zabytkową bramą, ale mało uczęszczaną. Główne wejście do Pałacu Biskupiego jest od ulicy Sadowej. Nie co dalej w stronę Polowej znajduje się Dom księży emerytów i przy samej ulicy dawne Hale biskupie w których mieszczą się obecnie niewielkie zakłady usługowe i sklepy z różnego rodzaju towarem.Hale Biskupie powstały z inicjatywy biskupa Jałbrzykowskiego na początku 20-lecia i były przeznaczone wyłącznie dla kupców polskich. Obok Hal biskupich widzimy Plac Niepodległości (Rynek Zambrowski), ale to już inny temat. Ulica Giełczyńska łączy się z Rondami im. Hanki Bielickiej i ul. Polową.

1. Widok na ulicę Giełczyńską od Starego Rynku.
2
. Budynek mieszkalny wielorodzinny, ciągnący się od ulicy Senatorskiej aż do ulicy Dwornej, (Dworna 35) w narożniku budynku na parterze od ulicy Dwornej jest apteka ma numeracje, która jest w tym budynku od chwili oddania jego do użytku w 1962 roku ul. Dwornej 35  oddany został w 1962 r.
3. Figura Chrystusa na cokole. Widok od przodu.
4. Figura Chrystusa na cokole. Widok od ulicy Giełczyńskiej
5, 6. Informacja o fundatorach figury Chrystusa. Data fundacji 1914 rok.
7. Brama do Pałacu biskupa od ulicy Giełczyńskiej. Mało uczęszczana.
8.
Giełczyńska 11. Hotel  Brystol otwarty w 1911 roku własność Jankiela Szemiawicza( Współna Sprawa Nr36/1911r.) Szkoła nr 4 funkcjonowała w tym budynku od jesieni 1921 r. a po wojnie do roku 1964, – nowy budynek przy Kierzkowej , więcej na temat tego budunku w treści powyżej.

9
. Dom księży emerytów.
10. Hale Biskupie. Wybudowane na początku 20 – lecia z przeznaczeniem tylko dla kupców polskich.
11. Widok na ulicę Giełczyńską od Ronda Hanki Bielickiej.
12. Widok na plac Niepodległości (w głębi po lewej stronie dawny młyn).
13. Widok na trybunę honorową z lat świetności ( w głębi zabytkowe kamienice z początku XX wieku).
14. Domek należący do zespołu kościelnego z I połowy XX wieku.
15. Teatr Lalki i Aktora w budynku po byłej remizie strażackiej budynek wybudowany w 1935 Służył on straży do 1994 roku, potem został przekazany na potrzeby Teatru Lalki i Aktora.
16. Pałac Biskupa od strony ulicy Giełczyńskiej (1925r.)
17. Katedra, (prezbiterium, zakrystia) widok od ulicy Giełczyńskiej.
18.
Wyjaśnienie prawdziwej nazwy hotelu.
19.
Budynek hotelu jeszcze z oficynką od podwórka 2005 rok.

20.
Budynek hotelu już bez oficynki 2009 rok.

4748 Ogólnie 1 Dziś
  
 

9 Komentarzy

 1. Avatar
  12 lutego 2009  15:08 przez Jan Strzała Odpowiedz

  Swego czasu podałem informacje uzupelniające do tej ulicy ale widzę, że nie zostały uwzględnione

 2. 12 lutego 2009  16:39 przez pseudo-admin Odpowiedz

  Tyczyły się one chyba również ul. Senatorskiej która została z tego co pamiętam zaktualizowana o Synagogę. Czy chodzi o inne informacje?

  Wiem, że to wymaga pracy i nie zawsze ma się czas i ochotę lecz ułatwiłoby nam pracę, gdyby osoby wpisały bezpośrednio informację o którą warto wzbogacić dany artykuł.
  Może być nawet w komentarzach pod tematem chyba, że ktoś miałby ochotę pomóc w redagowaniu artykułów jako Autor.

 3. maciek
  12 lutego 2009  22:36 przez maciek Odpowiedz

  Może ja wtrącę swoje trzy grosze do komentarza Pana Jana Strzały dotyczącego ulicy Giełczyńskiej. Tak, napisał Pan ulicę Senatorską uzupełnić informacją o Wielkiej Synagodze i o budynku na rogu ulicy Giełczyńskiej i Dwornej. O Synagodze uzupełniłem i jeżeli Pan uważa, że jest potrzebna  informacja o tym budynku, uzupełnię. Tylko jest mały problem, nie wiem gdzie tej informacji szukać. Poproszę Pana o powtórne jej napisanie. Chyba, że Admin znajdzie.

 4. Avatar
  13 lutego 2009  8:35 przez Jan Strzała Odpowiedz

  19 stycznia forum.lomza.pl Serwis Historyczny Ziemi Łomżyńskiej str.5

 5. 13 lutego 2009  12:32 przez pseudo-admin Odpowiedz  Ul.Giełczyńska - ponieważ nie ma informcji o Synagodze przy temacie ul. Senatorskiej można podać je przy ul. Giełczyńskiej, stała frontem do tej ulicy.. Blok w którym jest apteka ma numeracje ul. Dwornej 35 a oddany został w 1962 r. tam gdzie księgarnia znajdował się sklep o ile wiem "1000 i jeden drobiazgów". Po przeciwnej stronie budynki zbudowane po II wojnie. Giełczyńska 11 to nie hotel Metropol a Brystol otwarty w 1911 roku własność Jankiela Szemiawicza Współna Sprawa Nr36/1911r. Szkoła nr 4 funkcjonowała w tym budynku od jesieni 1921 r. a po wojnie do roku 1964, - nowy budynek przy Kierzkowej. Hale Biskupie powstały z inicjatywy biskupa Jałbrzykowskiego na początku 20-lecia i były przeznaczone wyłacznie dla kupców polskich.
 6. maciek
  13 lutego 2009  17:43 przez maciek Odpowiedz

  Poprawki naniesione zgodnie z sugestiami pana Jana Strzały, za co Panu serdecznie dziękuję. Proszę zwracać uwagę na nasze pisanie.

 7. maciek
  14 lutego 2009  19:48 przez maciek Odpowiedz

  Dodałem 3 dodatkowe zdjęcia do ulicy Giełczyńskiej, celem pokazania zmian jakie tam ostatnio zaszły i wyjaśnienie nazwy hotelu.

 8. Avatar
  5 sierpnia 2020  20:44 przez Ada Odpowiedz

  Witam,czy może Pan napisać co znajdowało się pomiędzy terenem obecnego Muzeum Północno-Mazowieckiego a hotelem Metropol? Przez wiele lat jest parking, ale na archiwalnych zdjęciach znalazłam dom i słyszałam, że mieszkał tam sławny ślusarz- kasiarz (chyba pan Józef), którego kiedyś wezwano do stolicy by otworzył sejf, bo zgubiono do niego klucze.

 9. Avatar
  11 sierpnia 2020  17:07 przez Leszek Odpowiedz

  Po wojnie w w hotelu do do września 64r mieścila się szkola podstawowa 4. Obook przez płot w stroneę muzeum (dawna szkoła podstawowa nr,6) była olejarnia, króra spaliła się przed 65r. Następnie był warsztat szklarski pana Jaworskiego.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Łomża. Ulica Krzywe Koło

Ulica Krzywe Koło jest prawdopodobnie w miejscu dawnej drogi publicznej, która prowadziła przez Popową Górę, obok kościoła NMP i św. Apostołów (w tym miejscu obecnie klasztor Braci[...]