Łomża. Ulica Jana z Kolna

UL. JANA Z KOLNA

Powstała w II łowie XIX wieku. Położona jest w Centrum między ulicami Senatorską i Dworną. Na mapce Łomży z 1872 roku nazywała się RadzieckA i zaczynała się od ulicy Dwornej i kończyła na ulicy Rybaki Potem po zmianie nazwy ulicy Popowej na ulicę Radziecką, nazwano ją ulicą Projektną. W 1920 r. przemianowano ją na Jana z Kolna. Na mapce Łomży z 1923 roku Ulica Jana z Kolna zaczyna się też od ulicy Dwornej, ale kończy się już na ulicy Woziwodzkiej.

Nazwa jest wyrażeniem syntaktycznym, w którego skład wchodzą dwa rzeczowniki połączone przyimkiem z. ją od nazwy osobowej. Ma formę D., . p., r. m.

Patron ulicy, Jan z Kolna żył w XV . Był prawdopodobnie odkrywcą przed Kolumbem. Jak głosi legenda, do wybrzeży nowego kontynentu dotarł około 1476 roku. Był wtedy pilotem wyprawy dowodzonej przez Podhosta i Pininga, którą zorganizował król Danii, Krystian I.O pochodzącym z Polski Janie Scolnusie pisano w XVI-wiecznych księgach francuskich i flamandzkich, co odkrył wybitny historyk, Joachim Lelewel. To on spopularyzował tego wielkiego podróżnika i odkrywcę, którego chwałę przejął Krzysztof Kolumb. Jan pochodził z Kolna, miasteczka położonego o około 30 km od Łomży.

Obecna zabudowa ulicy to kilka prywatnych budynków, w większości piętrowych. Ile może być ich na ulicy która liczy około 100 metrów. Żadnego sklepu, żadnego zakładu. Cisza i spokój. Chociaż niedaleko do ulicy Zielonej, ale zieleni też nie za wiele.

Opracowano na podstawie:

Anna Pańkowska, Justyna Piechocka – Nazewnictwo  Miejskie  Współczesnej Łomży
Witold Jemielity – Dzieje Łomży Tysiącletnie

2125 Ogólnie 1 Dziś
  
 

7 Komentarzy

 1. 13 maja 2011  5:35 przez Jan Odpowiedz

  w 1872 roku nazywała się "radziecka"??

 2. maciek
  13 maja 2011  22:24 przez maciek Odpowiedz

  Dlaczego takie zdziwienie Panie Janku? Ulica Radziecka jest dotychczas w Łomży tylko w nie co innym miejscu i myślę, że prędko jej nazwa się nie zmieni. Co do ulicy Jana z Kolna to nazwę Radziecka znalazłem na mapce z 1872 roku w książce ks profesora Witolda Jemielitego na stronie 44 pt., Dzieje Łomży Tysiącletnie.

 3. 14 maja 2011  5:07 przez Jan Odpowiedz

  Sądziłem zawsze iż ów przymiotnik "radziecki" ma związek z bolszewikami,z krajem rad.
  Stąd moje zdziwienie!

 4. 14 maja 2011  5:18 przez Jan Odpowiedz

  Oto co znalazłem:
  "Forma radziecki została zaproponowana w miejsce rusycyzmu sowiecki w 1934 roku,przez sowietologa Wiktora Sukiennickiego"

  Pozostaje zatem pytanie skąd w końcu XIX w wzięła się naza ulicy,o kraju rad jeszcze w owych latach nie marzono?

 5. maciek
  14 maja 2011  21:51 przez maciek Odpowiedz

  Nazwa ulica Radziecka pochodzi od słowa radzić. Przy Ratuszu znajdował się Dom Radziecki w którym obradowali rajcowie. Ulica Radziecka prowadziła właśnie do tego domu. Więcej na temat linki poniżej:
  http://pl.wiktionary.org/wiki/radziecki
  https://historialomzy.pl/lomza-ulica-radziecka/

 6. 3 września 2017  13:31 przez Irena Odpowiedz

  Po likwidacji geta niemcy zasiedlali te dzielnice.Moja rodzina,ktora mieszkala w Bronowie zostala przeniesiona na ulice Jana z Kolna,tam sie urodzilam .Marzec 1943

  • 12 grudnia 2018  22:02 przez Tomasz

   witam serdecznie, czy mówi Pani coś nazwisko Karaszewskich ?

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Poczta Polska w Łomży

Cykl tematyczny projektu "Perły architektury okresu gubernialnego i międzywojennego miasta Łomży oraz ich architekci" Poczta Polska w Łomży (1843 r. - 1844 r.) Za powstanie p[...]