Łomżyńskie murale historyczne

Łomżyńskie murale historyczne

W sierpniu br zostały zakończone w Łomży prace związane ze stworzeniem na ścianach kamienic w obrębie staromiejskiej części miasta 4. wielkoformatowych obrazów. Murale o tematyce patriotyczno-historycznej pod hasłem przewodnim „Ku Niepodległej” zaprojektował dr sztuk pięknych Rafał Roskowiński, twórca Gdańskiej Szkoły Muralu – malarz i artysta uznawany w kraju za pioniera tej formy sztuki. W tworzeniu dzieł nowoczesnej sztuki pod jego kierunkiem prace brali udział muraliści z Fundacji RoskoArt oraz adept sztuki muralu z Mołdawi – Radu Dumbrava.

Pierwszy z murali i największy, bo liczący aż 220 m2 powstał na ścianie budynku przy ul. Wojska Polskiego 11. Nawiązuje do zdjęcia E. Zajączkowskiego z 1916 roku ukazującego mieszkańców Łomży przed krzyżem upamiętniającym miejsce stracenia powstańców przy Szosie Zambrowskiej.

Następny mural umiejscowiony na ścianie kamienicy przy ul. Polowej 57, poświęcono Jakubowi Ignacemu Wadze – związanemu z Łomżą autorowi „Flory Polskiej”.

Trzeci z kolei mural, który można podziwiać z dziedzińca Muzeum Północno-Mazowieckiego przy ul. Dwornej 24A, poświęcono etnografowi, muzealnikowi i twórcy Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie – Adamowi Chętnikowi.

Ostatni z murali, powstał na elewacji kamienicy przy ul. Rządowej 5 i przypomina sylwetkę kap. Mariana Raganowicza oraz jego 33. pułk piechoty podczas bitwy z 1920 r., w trakcie epizodu wojny z bolszewikami zwanego „Cud nad Narwią”.

Wszystkie murale wkomponowują się w trend zwiększenia świadomości historycznej mieszkańców i goszczących w Łomży turystów, podnosząc jednocześnie atrakcyjność turystyczną wielowiekowego grodu nad Narwią.

Według zapowiedzi Prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, miasto Łomża planuje także wydać informator przedstawiający powstałe malowidła wraz z historycznym opisem wydarzeń i postaci, których dotyczą.

 

Łomża , ul. Wojska Polskiego 11. Powstanie styczniowe

Łomża. Polowa 57. Jakub Ignacy Waga

Łomża ul. Dworna 24A Muzeum Północno-Mazowieckiego. Adam Chętnik

Łomża, ul. Rządowa 5. Rok 1920

/red. Wojciech Winko/

2150 Ogólnie 2 Dziś
  
 

1 Komentarz

  1. 14 sierpnia 2017  16:34 przez Jolanta Odpowiedz

    Wspaniałe! Moja Łomża zawsze patriotyczna i piękna.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Łomża i Mały Kapral

Taki przydomek dla Napoleona I Bonaparte nadali żołnierze francuscy, ponieważ ich wódz miał tylko 157 cm wzrostu. Urodził się 15 sierpnia 1769 roku na Korsyce. Zasłynął jako genial[...]