Masa Powstańcza 2014

Masa Powstańcza 2014

 

Hołd na grobach powstańców w Ostrowi Mazowieckiej

Hołd na grobach powstańców w Ostrowi Mazowieckiej

W sobotni ranek, 9 sierpnia grupa 12-stu cyklistów z Ostrowi, Łomży, Ostrołęki wyruszyła spod budynku pływalni MOSiR w Ostrowi Mazowieckiej do Warszawy na Masę Powstańczą , aby uczcić pamięć Powstańców Warszawskich. Przed wyjazdem delegacja rowerzystów oraz Pan Dariusz Wardaszka pojechali na groby uczestników powstania. Zapalono znicze na grobie Witolda Pileckiego Zastępcy Dowódcy Batalionu; Chrobry; oraz na grobie Kazimierza Nowackiego Dowódcy Zgrupowania; Żyrafa;. Uczestnicy wyprawy tego dnia przejechali 187 km. Trasa dojazdu wiodła z Ostrowi przez Brok-Porębę-Brańszczyk-Wyszków-Lucynów-Radzymin , aby następnie wspólnie z grupą ponad 2 tys. rowerzystów przejechać ulicami Warszawy (28 km) , docierając do miejsc, które zostały naznaczone krwią powstańców. Organizatorzy Masy Powstańczej: Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Stefana Starzyńskiego oraz Warszawska Masa Krytyczna przygotowali dla uczestnikówpamiątkowe koszulki oraz bidony. Natomiast organizator wyprawy Stowarzyszenie; Zakręcona Ostrów; przekazała swoim uczestnikom kubeczki oraz plakietki przypominające działania sprzed 70-lat z napisami; Pamiętamy i Będziemy Pamiętać;. W Wyszkowie , przy Kościele św. Idziego, cyklistów przywitał i pozdrowił Prezes Związku Piłsudczyków RP Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie pułkownik Konrad Wróbel.
Masa Powstańcza to już ósmy przejazd ulicami stolicy upamiętniający heroizm Powstańców. Po zakończeniu uroczystości; zakręceni; rowerzyści zapalili znicze pod murami Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnego dnia , w niedzielę , po wyjeździe z noclegu (gdzie bardzo ciepło i serdecznie zostali przyjęci rowerzyści przez Panią Elżbietę Sosnowską Dyrektorkę Gimnazjum w Zabrodziu) jadąc przez Jadów , urokliwy kurort Urle nad Liwcem grupa dotarła do Klasztoru Sióstr Loretanek. W tym cudnym miejscu , w otoczeniu pięknego lasu , Mszę Świętą w intencji Powstańców Warszawskich i rowerzystów celebrował ks. kanonik Zenobiusz Mosakowski. Msza była bardzo wzruszająca , napawająca zadumą i niepowtarzalna. Nie jednemu uczestnikowi wycisnęła łezkę z oka. Zapewne było to za sprawą niezwykłego miejsca i życzliwości sióstr zakonnych , ale przede wszystkim dzięki pięknej patriotycznej treści , jaka została wygłoszona przez księdza kanonika. Niezwykła atmosfera , jaka zapanowała w Domu Bożym w Loretto była również udziałem przyjaciół z zespołu; Largo;. Muzyczna uczta, jaką w głęboko religijnym i historycznym duchu włożyli w nasze serca artyści, pozwoliła zrekompensować trudy przebytego szlaku i zregenerować siły na dalszą podróż. Po mszy spotkanie z siostrą Łucją , uczestniczką Powstania w szeregach; Baszty&;. Były łzy wzruszenia , wyrazy największego szacunku no i oczywiście specjalna dedykacja muzyczna; Gdzie są kwiaty z tamtych lat;. Pozostało jeszcze kilkadziesiąt kilometrów do przejechania i około godziny 20:00 rowerzyści dotarli do Ostrowi Mazowieckiej , aby następnie z powstańczym duchem udać się do swoich domów. W poniedziałek , 11 sierpnia , czwórka uczestników wyprawy rowerowej: Beatka, Marysia, Kasia, Janek , Zbyszek oraz dziennikarka Radia Nadzieja Pani Katarzyna Tarasiuk odwiedzili żołnierza Powstania Warszawskiego mieszkańca Łomży Pana Mieczysława Bruszewskiego walczącego pod pseudonimem; Pudel; w Oddziale Specjalnym Zgrupowania; Gustaw;. Pan Mieczysław z wielkim pietyzmem opowiedział gościom swoją gehennę. Przypomniał okres wojny, opowiadał o potrzebie walki powstańczej i upokorzeniach doznanych w ciągu 8 lat więzienia.
Z wielką pokorą w podzięce za patriotyczną postawę
Jan Sikora

Lista rowerzystów, którzy nie bacząc na trudy wyprawy z potrzeby serca z własnej woli oddali hołd Polskim Patriotom mając w nadziei, że przyczynią się tym do trwałej Pamięci Narodowej tych tragicznych dla Polaków miejsc. Miejsc upamiętniających naszą historię, historię niezwykłą, historię zawiłą niejednokrotnie tragiczną, ale ukazującą szlachetne postawy Polaków kochających ponad wszystko wolność i prawość.
– Krysia Tyszka
– Beatka Zysk
– Anetka Maciejewska
– Kasia Golanko
– Kasia Karwowska
– Justynka Zawistowska
– Bożenka Bednarczyk
– Marysia Adamowska
– Kuba Olszewski
– Janek Sikora
– Zbyszek Ciszek
– Marek Kozłowski
do grupy cyklistów już w Muzeum Powstania Warszawskiego dołączyła piątka ostrowian
– Andrzej Sakowicz
– Małgosia Sakowicz
– Marcin Skrzyński
– Amelia Skrzyńska
– Dawid Załęgowski
oraz Marek Jakubowski z Wiązownej
Zarząd Stowarzyszenia; Zakręcona Ostrów& pragnie podziękować za wspólny udział w kultywowaniu pamięci historycznej i pomoc organizacyjną:
– organizatorom Masy Powstańczej z Panem Jackiem Chałupką na czele
– Prezesowi Związku Piłsudczyków RP Oddział w Wyszkowie Konradowi Wróblowi
– Księdzu Kanonikowi Zenobiuszowi Mosakowskiemu
– Dyrektor Biblioteki Publicznej w Wyszkowie Małgorzacie Ślesik
– Dyrektor Gimnazjum w Zabrodziu Pani Elżbiecie Sosnowskiej
– Małgorzacie Rybińskiej śpiew, Dariuszowi Wardaszka organy – śpiew, Bogdanowi Rybińskiemu śpiew z zespołu
– koledze Józkowi Szołkowskiemu
– koledze Marianowi Malcowi
– portalowi Polska na Rowery z Panem Michałem Brzozowskim na czele
– wszystkim przyjaciołom wspierającym działania cyklistów, Markowi i Zosi Jakubowskim
W imieniu Zarządu
Stowarzyszenia Zakręcona Ostrów

Jan Sikora
Prezes Zarządu
Ostrów Mazowiecka 12.08.2014r

DSCN4961

Ostatnia odprawa przed MOSiR w Ostrowi Mazowieckiej

DSCN5065

Przy kościele Św Idziego w Wyszkowie z Prezesem Piłsudczyków Konradem Wróblem

DSCN5152

W strojach masy przed Kubusiem na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego

DSCN5384

Zapalamy znicze przed tablicą pamiątkową na murze Muzeum

DSCN5444

W kościele u sióstr Loretanek

DSCN5446

Pamiątki dla siostry Łucji w Loretto

 Masa powstańcza rusza ulicami Warszawy

Masa powstańcza rusza ulicami Warszawy

DSCN5485

Przed pracownią powstańca Mieczysława Bruszewskiego w Łomży. Drugi z lewej strony

Temat nadesłał Pan Zbigniew Ciszek

2935 Ogólnie 2 Dziś
  
 

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.