Mieczysław Bruszewski odszedł od nas na wieczną wartę

Z wielki żalem i smutkiem żegnamy Mieczysława Bruszewskiego, żołnierza niezłomnego, kawalera Krzyża Virtuti Militari V klasy, Honorowego Obywatela Miasta Łomży. W poniedziałek 5 kwietnia 2021 r. w wieku 97. lat odszedł od nas Mieczysław Bruszewski, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, członek Łomżyńskiego Panteonu Pamięci. 

 

Kawaler Orderu Virtuti Militari V. klasy
Mieczysław Bruszewski
fot.: UM Łomża

Mieczysław Bruszewski: rocznik 1923 urodził się w Łomży, gdzie do czasu II wojny światowej ukończył 2. klasy Męskiego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Bernatowicza. Prowadząc od początku wojny pod pseudonimem „Pudel” w strukturach Narodowej Organizacji Wojskowej działalność konspiracyjną, uzyskuje tam awans na stopień plutonowego podchorążego.
Kontynuując swoją działalność podziemną przenosi się do Warszawy, gdzie przez dwa lata drukuje w tajnej drukarni w piwnicy Domu Fukiera przy Rynku Starego Miasta, prasę podziemną i ulotki. W trakcie powstania warszawskiego walczy w plutonie 1908 AK-NOW – Oddział Specjalny „Juliusz” na Woli i Starym Mieście, skąd jego oddział ewakuuje się do dalszej walki kanałami. We wrześniu 1944 r. ranny odłamkami pocisku artyleryjskiego zostaje ewakuowany do szpitala w Brwinowie, a 4. października 1944 r. rozkazem swojego dowódcy gen. Antoniego Chruściela ps. „Monter”, zostaje odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy. Po wojnie kontynuuje naukę w gimnazjum na ul. Hożej w Warszawie, gdzie wytropiony przez UB i oskarżony o posiadanie broni oraz współpracę z podziemiem, zostaje w 1949 r. aresztowany i skazany. W więzieniach w Warszawie i Rawiczu, kończy szkołę i zdobywa zawód introligatora. Na wolność zostaje wypuszczony we wrześniu 1957 r. Naznaczony wrogą wobec komunistycznego systemu działalnością wraca do Łomży, gdzie otwiera zakład introligatorski, który przez 50 lat daje jego rodzinie środki do życia.

Na wniosek Prezydenta Miasta Łomży Mariusza Chrzanowskiego, Rada Miejska Łomży w podzięce za Jego nacechowaną patriotyzmem i prawdą postawę troski o niepodległą i wolną Ojczyznę, uchwałą z dnia 28. października 2015 r. nadała Panu Mieczysławowi Bruszewskiemu tytuł Honorowego Obywatela Łomży, 

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !

 

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu :)

Jeśli chcesz być informowana(-y) o nowych artykułach, to polub naszą stronę na https://www.facebook.com/historialomzy
oraz
zgłoś swój akces do grupy na FB:
https://www.facebook.com/groups/historialomzy

 

693 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.