Nowość wydawnicza – książka „Panie Lutosławskie. Losy niezwykłych kobiet na tle historii dwóch stuleci”

Od redakcji:
W ramach działalności wydawniczej Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie ukazała się pozycja wydawnicza – „Panie Lutosławskie. Losy niezwykłych kobiet na tle historii dwóch stuleci”, autorstwa adiunkta muzeum Tomasza Szymańskiego.
To cenne dla łomżyńskiej historiografii wydawnictwo jest dostępne w sprzedaży wysyłkowej (zamówienie należy złożyć na adres e-mail: muzeumdrozdowo@wp.pl po wyborze opcji przesyłki oraz dokonaniu przelewu książka zostanie wysłana drogą pocztową) lub jest do nabycia bezpośrednio w siedzibie muzeum przy ul. Główna 38, 18-421 Drozdowo.

https://www.muzeum-drozdowo.pl/oferta-wydawnicza/1108-panie-lutos


Jest to popularnonaukowa publikacja ukazująca życiowe doświadczenia, troski oraz wartości moralne kolejnych pokoleń kobiet należących do ziemiańskiego rodu związanego z Drozdowem nad Narwią. Wśród Pań Lutosławskich przedstawionych na kartach książki znalazły się między innymi typowana do literackiego Nobla poetka i pisarka Sofia Casanova Lutosławska, patriotka dwóch ojczyzn – Polski i Hiszpanii; jej córka Izabella z Lutosławskich Wolikowska – autorka bestsellerowych w dwudziestoleciu międzywojennym powieści obyczajowych; doktor Maria Lutosławska – matka geniusza muzyki poważnej Witolda Lutosławskiego i zarazem lekarka oraz działaczka społeczna czy Maria z Lutosławskich Niklewiczowa – ostatnia właścicielka drozdowskiego dworu, który dzięki jej determinacji przetrwał najgorsze czasy PRL-u i mógł w 1984 roku stać się siedzibą muzeum przyrodniczego.
Losy tych oraz innych bohaterek tworzą panoramę historii kobiet z rodu Lutosławskich od czasów XIX-wiecznych powstań narodowych aż po drugą połowę XX wieku. Ich życie było ciekawe, wielowątkowe, twórcze, pełne uczuć i poświęcenia dla innych ludzi oraz ważnych spraw społecznych, nierzadko trudne, bo kształtowane przez wydarzenia historyczne takie jak powstanie styczniowe, rewolucja bolszewicka czy powstanie warszawskie. Wykraczało poza granice naszego kraju i dlatego czytelnik natknie się na kartach najnowszej publikacji drozdowskiego muzeum na rozsiane po całym świecie miejsca: Drozdowo nad Narwią i znajdujące się tam kiedyś dwa dwory, krakowski salon profesorstwa Lutosławskich w którym spotykała się krakowska elita i gdzie gościł zamyślony oraz uważnie słuchający prowadzonych rozmów Wyspiański, miejsce modlitwy i kontemplacji – klasztor Sióstr Wizytek w Warszawie (jedna z przedstawicielek rodu była ważną postacią życia zakonnego), pałacyk w Chludowie należący do przyjaciela Lutosławskich – Romana Dmowskiego, daleką Kanadę, a nawet dwór królewski w Madrycie.

 

SPIS TREŚCI
Słowem wstępu
Rozdział I. Dwie Matki-Polki
Rozdział II. Artystka słowa i patriotka dwóch ojczyzn
Rozdział III. Doktor Lutosławska – lekarka, społeczniczka i matka geniusza
Rozdział IV. Córka
Rozdział V. „Na szali leży tak szalone szczęście”
Rozdział VI. Grande dame Narodowej Demokracji
Rozdział VII. Kontemplacja i pomoc bliźnim
Rozdział VIII. Kustosz rodzinnej pamięci
Zakończenie

/red/


Dziękujemy za przeczytanie artykułu :)

Jeśli chcesz być informowana(-y) o nowych artykułach, to polub naszą stronę na https://www.facebook.com/historialomzy
oraz
zgłoś swój akces do grupy na FB:
https://www.facebook.com/groups/historialomzy

 

272 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.