Powrót z Łomży cudownego obrazu Matki Bożej
do Leśnej Podlaskiej
cześć I
Gdy pisałem wspomnienia o biskupie Stanisławie Łukomskim, na portalu Narodowego Archiwum Cyfrowego znalazłem kilka niezwykłych zdjęć, a wśród nich dwa zdjęcia biskupa Łukomskiego z 26 września 1927 r. Ukazują one ukoronowanie kilkudniowych uroczystości powrotu cudownego obrazu Matki Bożej do sanktuarium maryjnego w Leśnej Podlaskiej. Obraz ten w formie wypukłej rzeźby, wykuto w kamieniu drobnoziarnistym o czerwonawym odcieniu, prawdopodobnie w XVII wieku. Ma kształt owalny o wymiarach: 29 cm x 31,7 cm i około 5 cm grubości.
24 listopada 1700 r. obraz oficjalnie uznano i ogłoszono jako cudami słynący. Po kasacie diecezji podlaskiej 3 sierpnia 1867 r. deportowano biskupa i komisarza generalnego polskiej prowincji kapucynów o. Beniamina Szymańskiego do klasztoru kapucynów w Łomży. Tutaj zmarł po ciężkiej chorobie 15 stycznia 1868 r.. Jest pochowany w klasztornych katakumbach, które wielu łomżan odwiedziło w pierwszą noc muzeów w Łomży, wieczorem 19 maja br. Byli wtedy oprowadzani przez mego serdecznego i niestrudzonego kolegę o. Jana Bońkowskiego. To właśnie od niego dowiedziałem się, że bp. Beniamin Szymański pozostawił w Leśnej kopię obrazu Matki Bożej, zaś oryginał przewiózł do Łomży na przechowanie, aby ukryć go przed władzami carskimi, o czym wiedziało tylko kilka starszych sióstr (Alojza Piesiewiczówna „Kronika Panien Benedyktynek Opactwa Św. Trójcy w Łomży 1939 – 1954”, TPZŁ Łomża 1995, str. 9).
Dopiero 5 maja 1926 r. ks. prałat Józef Złotkowski rozpoznał obraz w bocznym ołtarzu św. Walentego, w kościele pw. Świętej Trójcy i Wniebowzięcia NMP w Łomży Płaskorzeźbę badali eksperci, którzy oglądali też jej kopię w prawosławnym klasztorze w Opovie, w dzisiejszej Serbii. W jakich okolicznościach to było, jak stwierdzono autentyczność obrazu, opiszę to niebawem, jest to bowiem niezwykle fascynująca historia.
Po odnowieniu obrazu wystawiono go w kaplicy podlaskiego Mniejszego Seminarium Duchownego, kilka dni później w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. Ordynariusz podlaski bp Henryk Przeździecki potwierdził oficjalnie autentyczność obrazu Matki Bożej Leśniańskiej w dniu 17 września 1927 r. .
22 września w tryumfalnym pochodzie cudowny obraz Matki Bożej wyruszył z Siedlec do Leśnej. W uroczystej procesji o charakterze religijnym i patriotycznym udział wzięły duże rzesze wiernych, delegacje miejscowych urzędów, instytucji społecznych, szkół, stowarzyszeń oraz orkiestra wojskowa. Pochód prowadzili siedleccy biskupi Henryk Przeździecki i Czesław Sokołowski. W Starej Wsi (obecnie dzielnica Siedlec) obraz pożegnali przedstawiciele władz państwowych oraz część duchowieństwa. Następnie biskupi, ojcowie paulini z Leśnej Podlaskiej, miejscowi posłowie prowadzili pochód wiernych przez Łosice, Kornicę i Bukowice. Po drodze mijano tryumfalne bramy z napisami powitalnymi ku czci Matki Bożej opiekunki Podlasia. W kaplicy w Bukowicach (parafia leśniańska) oczekiwała kompania honorowa z orkiestrą 34 pp. z Białej Podlaskiej, strażacy z Sitnika, banderia oraz wychowankowie seminarium nauczycielskiego w Leśnej.
W niedzielę 25 września pochód tryumfalnie dotarł do Leśnej, 12 km na północny – zachód od Białej Podlaskiej. 26 września 1927 r. w godzinach rannych, nabożeństwo w obrządku wschodnio – słowiańskim, celebrował ks. Marek Jaczynowski przy asyście redemptorysty bp Mikołaja Czarneckiego wizytatora apostolskiego i ks. Arkadiusza Nikolskiego.
W uroczystościach kościelnych w Leśnej wzięło udział około 30 tysięcy osób, między innymi: Karol Niezabytowski – minister rolnictwa i dóbr państwowych, gen. brygady Olgierd Pożerski – dowódca 20 dywizji piechoty, poseł książę Seweryn Czetwertyński, poseł dr Łobacz oraz ks. prałat Józef Złotkowski, wtedy proboszcz parafii w Kuleszach.
Uroczystą sumę celebrował bp Władysław Krynicki (później ordynariusz włocławski) przy asyście kapituły i licznego kleru. Podniosłe kazanie wygłosił bp Stanisław Kostka Łukomski, ordynariusz łomżyński, sekretarz Konferencji Episkopatu Polskiego.
Podczas sumy odczytano dekret biskupa Henryka Przeździeckiego o powierzeniu obrazu Matki Bożej ojcom Paulinom. Przypadała wtedy właśnie dwusetna rocznica ich przybycia do Leśnej. Przy śpiewie Boże, coś Polskę obraz uroczyście wniesiono do kościoła W jego progach przejęli go ojcowie Paulini, którzy umiesili płaskorzeźbę w głównym ołtarzu, późnobarokowego kościoła parafialnego pw. Narodzenia NMP i świętych apostołów Piotra i Pawła.
18 sierpnia 1963 r. cudowny obraz Matki Bożej Jedności i Wiary z Leśnej Podlaskiej koronował papieskim koronami Prymas Polski Stefan Wyszyński w asyście ordynariusza siedleckiego Ignacego Świrskiego.
Dwadzieścia lat później obchodzono uroczyście 300 -lecie zjawienia się Matki Bożej w Leśnej. Z tej okazji w 1984 r. sanktuarium leśniańskie podniesiono do rangi bazyliki mniejszej.
Sieradz, 28 lipca 2012 r. Adam Sobolewski
2 comments
Szanowny Panie Henryku
Z zainteresowaniem przeczytałam powyższy artykuł. Moim zdaniem historie sanktuariów podlaskich ze względu na swoje niezwykłe, lecz mało znane dzieje, jak najbardziej zasługują na rozpropagowanie. Pragnę jednak zwrócić na drobny błąd, jaki znalazł się w artykule: mianowicie Leśna Podlaska położona jest na północny zachód od Bialej Podlaskiej.
Serdecznie pozdrawiam
Bardzo dziękuję. Poprawiłem.
Pozdrawiam serdecznie.