Osiedlowy Klub Piłkarski „JANTAR” ŁOMŻA

OSIEDLOWY KLUB PIŁKARSKI „JANTAR” ŁOMŻA.

Data powstania – 1991 r. Barwy klubu – zielonożólte.
Latem 1991 r. trzej byli zawodnicy Łomżyńskiego Klubu Sportowego – Roman Getek, Rafał Roszkowski i Adam Szuba założyli drużynę piłkarską, której nadali miano Jantar, od nazwy osiedla, w których mieszkali. Spotkania rozgrywali z takimi jak oni „dzikimi” drużynami, okraszając je startami w Pucharze Polski, w którym nie zanotowali jednak większych sukcesów (w l991 r. odpadli w I rundzie, w 1992 r. w II).
W 1993 r. chłopcy postanowili sprawdzić się w rozgrywkach łomżyńskiej okręgówki (V liga). Drużyna przyjęła nazwę Osiedlowy Klub Piłkarski. Jej występy wspierała finansowo Spółdzielnia Mieszkaniowa, a sprawy organizacyjne prowadził Zarząd Miejski Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Opiekunem zespołu został Dariusz Tomaszewski.
Występy Jantara w sezonie ligowym 1993/94 ocenić można bardzo pozytywnie. Drużyna uplasowała się na wysokiej, piątej pozycji, ze stratą tylko jednego punktu do wicelidera. Na dodatek w rozgrywkach Pucharu Polski odpadła dopiero w III rundzie. Jak na debiutantów, pozbawionych trenerskiej opieki, był to duży wyczyn.
Piłkarze preferowali ofensywny styl gry, nie lękając się nikogo, co zaskarbiało im coraz większą rzeszę kibiców. Dlatego też, kiedy szkolenie zawodników podjął się prowadzić były zawodnik ŁKS – Jerzy Hapunik, zdawało się, że drużyna jest na najlepszej drodze do umocnienia swojej pozycji w lokalnym światku piłkarskim.
Niestety, euforia z sukcesów przyćmiła umysły piłkarzy. Zadufani w swe umiejętności, niechętni poddania się rygorom zaproponowanym przez trenera spowodowali, że ten po kilku treningach zrezygnował z prowadzenia zespołu.
W następnym sezonie drużyna została pozbawiona wsparcia finansowego (nadzieja pomocy ze strony władz miejskich okazała się iluzoryczna), do tego nękana kontuzjami, osiągała coraz gorsze wyniki, nieuchronnie zmierzając do kresu istnienia. 9 kwietnia 1995 r. Jantar na mecz ligowy ze Spartą Szepietowo nie wyjechał, nie będąc w stanie opłacić wynajmu środka transportu. 22 kwietnia na boisku Jednostki Wojskowej piłkarze rozegrali swój ostatni mecz, i to dzięki opłaceniu boiska i sędziów przez przeciwnika – Wissę Szczuczyn, co pozwoliło jedenastce zaistnieć w końcowej tabeli sezonu 1994/5.
Ogółem barw Jantara broniło 38 graczy. Do wyróżniających się należeli: bra­cia Sławomir i Adam Brzozowscy (1), Roman Getek (17), Mariusz Kaliś (2), Robert Racis, Andrzej Tomaszewski (18), Rafał Roszkowski (15) – w nawiasie ilość zdobytych goli.

Bilans gier: liga – 31 (16-4-11) 84:65

PP – 7 ( 3-0- 4) 12:20

Najważniejsze: zwycięstwo – Sokół Sokoły 12:0 (24.10.93 r.)

porażka – ŁKS II Łomża 1:10 (8.10.94 r.)

 Tabela rozgrywek

Odznaki
Klub wydał dwie odznaki:
1. zwykłą – na wzór koła z żółto-zielonym otokiem w barwach klubu. Na żółtym napis: OSIEDLOWY KLUB PIŁKARSKI, na zielonym: JANTAR ’91 ŁOMŻA. Wewnątrz czarnobiała piłka i umieszczona na niej stylizowana litera J. W środku niej na czerwonym polu złoty jeleń skaczący przez siwe głazy.

 jantar - okrągła

2. zwykłą – o kształcie zaokrąglonej u dołu tarczy. Na jej żółtym, górnym pasie widnieje napis; OSIEDLOWY KLUB PIŁKARSKI i zielony otok z napisem: ŁOMŻA. Wewnątrz, podobnie jak w odznace (1), umiesz­czone są te same elementy graficzne, za wyjątkiem daty: ’91 ulokowanej w białym punkcie zamykającym tarczę z lewej strony. Charakterystyka podobna jak w odznace (1).
charakterystyka: metalowa, emaliowana, mocowanie – igła na podkładce
projekt: Henryk Pestka
wykonanie: Grawerstwo – Zdzisław Kowalski (Lublin)
rok wydania: 1995
nakład: 50 sztuk.

Odznka 2

jantar

Jedenastka Jantara przed meczem ze Spartą Szepietowo na boisku Jednostki Wojskowej. Od lewej: Zbigniew Szumowski, Krzysztof Robakiewicz, Wojciech Matejkowski, Robert Racis, Rafał Roszkowski, Adam Brzozowski. Klęczą: Sławomir Brzozowski, Roman Getek, Piotr Firmuga, Mariusz Kaliś, Edward Kosakowski. Zbiory autora

Materiał opracował Pan Henryk Pestka.

Kolekcjoner łomżyński 7/97

3091 Ogólnie 2 Dziś
  
 

2 Komentarzy

    • 17 sierpnia 2014  0:46 przez Henryk Sierzputowski Odpowiedz

      Podpis uzupełniony. Bardzo przepraszam za pomyłkę. Pozdrawiam serdecznie.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.