W czwartek 21 stycznia o g.10 licznie zgromadzeni żałobnicy pożegnali znamienitą osobę historyka i społecznika łomżyńskiego śp. Henryka Sierzputowskiego.
Po koncelebrowanej przez duchownych mszy pogrzebowej w kaplicy pw. Św. Józefa Domu Pogrzebowego Marczyka, pogrążeni w smutku i żałobie krewni, przyjaciele i sąsiedzi wzięli udział w pochówku śp. Henryka na cmentarzu przy ul. Przykoszarowej w Łomży.
Przedwcześnie zgasły śp. Henryk Sierzputowski był szeroko znanym w regionie i Polsce pasjonatem, społecznikiem oraz historykiem – regionalistą. Jako współtwórca i redaktor naczelny serwisu historycznego ziemi łomżyńskiej historialomzy.pl, od 12 lat niestrudzenie popularyzował oraz dokumentował dzieje Łomży i regionu.
Pożegnanie wielkiego duchem łomżyniaka
Liturgię pogrzebową odprawił ks. proboszcz Jerzy Abramowicz z parafii Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży, przy udziale Ojca Jana Bońkowskiego z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży. W mowie pogrzebowej ks. proboszcz wspomniał osobę i drogę życiową śp. Henryka, podnosząc liczne przymioty Jego osoby, w tym benedyktyńską wręcz pracę przy utrwalaniu korzeni łomżyńskiego dziedzictwa kulturowego. Przypomniał także, że śp. Henryk, który obchodził w 2020 r. rocznicę 50-lecia zawarcia małżeństwa, poza rolą przykładnego męża, ojca i dziadka, znajdował jeszcze czas na honorową działalność społeczną w licznych organizacjach społecznych. Ks. proboszcz przekazał na koniec mowy pogrzebowej wyrazy wsparcia dla pozostających w żalu i bólu krewnych oraz przyjaciół przedwcześnie zmarłego.
Ostatnia droga
W kondukcie pogrzebowym na miejsce wiecznego spoczynku śp. Henrykowi towarzyszyła liczna rodzina, znajomi i przyjaciele z redakcji portalu historialomzy.pl, Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, Łomżyńskiego Bractwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Historycznego o/Łomża, Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska oraz stowarzyszenia Aktywizacji Społecznej „BONUM” w Śniadowie. Brak Jego, wielokrotnie honorowanej nagrodami za społeczne dokonania Osoby, odznaczy się jako bolesna i niepowetowana strata dla dalszych badań oraz dokumentowania prac nad łomżyńskim i regionalnym dziedzictwem kulturowym.
oprac.: redakcja portalu historialomzy.pl