W dniu 17 września 2021 r. spotkaliśmy się na dorocznej leśnej lekcji historii w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku. Tegoroczna lekcja, wspólna dla społeczności szkolnej szkoły w Dobrzyjałowie oraz szkoły w Jeziorku, miała na celu przede wszystkim włączyć kolejne pokolenia dzieci i młodzieży w dzieło pamięci o Ofiarach zbrodni niemieckich dokonanych w lesie jeziorkowskim oraz w dzieło ustawicznej troski o tę leśną nekropolię. Doskonale wpisała się również w realizację kierunku polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022 pn. „Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenia w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych. Szersze i przemyślane wykorzystanie w tym względzie m.in. wycieczek edukacyjnych”.
Tradycyjnie powitał nas ostatni żyjący ocalały skazaniec z 15 lipca 1943 roku pan Jerzy Smurzyński, który w swoim liście zwrócił uwagę na to, że: „właśnie mija 25 lat kiedy rozpocząłem moją współpracę z waszymi ówczesnymi koleżankami i kolegami – uczniami szkoły w Dobrzyjałowie. To oni pomogli mi wtedy szukać informacji o ks. Szulcu. I wtedy po raz pierwszy włączyli się w opiekę nad tym miejscem pamięci. Wtedy też spotkaliśmy się na tej polanie. Niestety, z uwagi na wiek i stan zdrowia, od kilku lat, nie mogę już przyjeżdżać do Jeziorka, ale jestem tam zawsze duchem i sercem. Jestem tak i dzisiaj duchowo z Wami i bardzo Wam dziękuję za to, że kontynuujecie to co zainicjowali ćwierć wieku temu Wasi ówcześni koledzy, a niewykluczone, że dzisiaj już nawet Wasi Rodzice.”
Lekcja była ilustrowana fotografiami ludzi, którzy zginęli w tym miejscu oraz zdjęciami członków tzw. „Rodziny Jeziorkowskiej” – nieformalnej organizacji skupiającej członków rodzin osób zamordowanych i ukierunkowana szeregiem pytań, na które uczniowie obu szkół odpowiedzieli na zakończenie spotkania. Najaktywniejsi spośród uczestników zdobyli dyplom uznania „za aktywny udział w leśnej lekcji historii oraz wzorowe zachowanie w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeziorku”. Z dumą zauważam, że dzięki cyklicznie odbywającym się lekcjom pamięci, ich uczestnicy mając coraz bogatszą wiedzę są coraz bardziej czynnie zaangażowani w ich przebieg, częściej zadają pytania, coraz lepiej łączą fakty, prowokują do dyskusji, wyciągają trafniejsze wnioski. Tegoroczne spotkanie było wyjątkowo udane pod tym względem. Gratuluję uczniom, ich nauczycielom i rodzicom patriotycznej postawy, która nieodmiennie co roku sprawia, że chętnie wspólnie wracamy do tego szczególnego miejsca, by powspominać, pomodlić się za Ofiary, uprzątnąć ich groby. Pięknie podsumowali tegoroczną lekcję nauczyciele z Dobrzyjałowa pisząc w Złotej Księdze: „Jesteśmy stąd, będziemy pamiętać”. I niech tak się stanie. Z wdzięcznością wszystkich pozdrawiam i wspieram w tym dziele.
Beata Sejnowska-Runo, społeczny kustosz Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku
Fot. Aneta Sobczyńska