Patriotyczne spotkanie pokoleń – Jeziorko 2011
Tegoroczna wieczornica patriotyczna – spotkanie pokoleń w Jeziorku odbyła się dnia 9 listopada o godzinie 17.00 i trwała prawie trzy godziny. Uroczystość została zorganizowana przez Szkołę Podstawową w Jeziorku we współpracy z młodzieżą z koła teatralnego Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy, miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich oraz strażakami z OSP w Jeziorku . Takie wieczory szkoła w Jeziorku organizuje cyklicznie od ośmiu lat. Odbywają się zawsze w kontekście Święta Niepodległości, ale co roku omawiana jest inna tematyka. Tegoroczny wieczór poezji i pieśni patriotycznej w Jeziorku poświęcony był 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Remiza strażacka w Jeziorku zgromadziła wielu uczestników, wśród których oprócz dzieci, młodzieży, nauczycieli, społeczności lokalnej znaleźli się zaproszeni goście w osobach: Starosty Łomżyńskiego Pana Lecha Marka Szabłowskiego,Wójta Gminy Piątnica P. Edwarda Łady, prezesa Sądu Rejonowego w Łomży Pana Michała Gąsiewskiego, Sybiraka P. Kazimierza Wojewody, Ks. Roberta Czeladko, Dyrektora Muzeum Przyrody w Drozdowie P. Anny Archackiej, P. prof. dr hab. Henryki Sędziak , P. Bernarda Szymańskiego właściciela BTS „Szymańscy” w Łomży oraz innych. Nie sposób pominąć tu harcerzy z 11. Starszoharcerskiej Drużyny Specjalnościowej “Exodus” im. 33 Pułku Strzelców Kurpiowskich stojących na warcie honorowej w trakcie całej wieczornicy. Gościliśmy też redaktorów Radia Nadzieja.
W konwencji uroczystości było, jak zwykle, coś dla ducha i coś dla ciała. Zaprezentowano krótki film o Powstaniu Warszawskim wprowadzający w tematykę i nastrój, a potem montaż słowno – muzyczny „Pieśń o walczącej Warszawie” w wykonaniu chóru Szkolne Słowiki z SP w Jeziorku ze specjalnym udziałem uczniów z piątnickiego gimnazjum oraz P. Tomasza Gawrycha, który przygrywał na akordeonie. Uczestnicy mieli także okazję obejrzeć prezentacje multimedialne, jedną – dotyczącą pieśni powstańczej pt. „Pałacyk Michla” i drugą – prezentującą Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.
Po części oficjalnej na wszystkich czekał słodki poczęstunek przygotowany przez jeziorkowskie gospodynie.
Uczestnicy wieczornicy ochoczo śpiewali, zwłaszcza że zostały na tę okoliczność przygotowane specjalne śpiewniki. W trakcie wieczoru chór Szkolne Słowiki zaprezentował 25 pieśni patriotycznych z różnych okresów dziejów Polski w aranżacjach: Piotra Kai, Hieronima Chamskiego oraz Mirosława Żelaznego.
W taki oto sposób, w świat pieśni patriotycznych udało nam się wprowadzić kolejne pokolenia dzieci i młodzieży, by pamięć o chlubnych kartach historii Polski była wciąż żywa, bo jak mawiał Oskar Kolberg , polski etnograf, folklorysta, muzyk i kompozytor, żyjący w XIX wieku : “Naród, który przestaje śpiewać, przestaje żyć.”
1. Polska walcząca.
2. Starosta łomżyński Pan Lech Marek Szabłowski
3. Pani Dyrektor i Ks. Robert.
4. Aktywne śpiewanie.
5. Harcerze.
6. Nasi absolwenci z gimnazjum.
7. Szkolne Słowiki.
Beata Sejnowska – Runo, społeczny kustosz Miejsca Pamięci Narodowej w Jeziorku, opiekun chóru „Szkolne Słowiki”