Piątnica – Fort I

Fort I (przy drodze z Łomży do Drozdowa).

Jest on najlepiej zachowany. Wał międzyfortowy z fosą ciągnący się od strony Narwi jest zniekształcony tylko nieznacznie. Wydaję się jednak, że procesy prowadzące do zniekształceń ciągle trwają. Znajduje się w tym wale zniszczony kojec flankujący podwórze fortu oraz fosę w stronę Narwi. Betonowe koszary szyjowe z kojcem skarpowym znajdują się w dobrym stanie i są stosunkowo mało zniszczone, nadając się niewątpliwie do adaptacji. Na podwórzu widoczne są betonowe słupki, w których osadzona była prawdopodobnie podwójna krata forteczna.

Bramy na dziedziniec fortowy, wiodące z podwórza fortu przez koszary, są zamurowane z poprzebijanymi otworami, które zniekształcają całość. Dziedziniec fortowy otacza wał bojowy o wydzielonych stanowiskach artyleryjskich i odcinkach wyłącznie ręcznej broni ogniowej. Dziedziniec fortowy jest dobrze zachowany łącznie ze skarpami wałów, odarniowany, bez krzewów i drzew. Również w dobrym stanie znajdują się dwa kojce przeciwskarpowe połączone galerią z chodnikiem komunikacyjnym.

Można domniemywać połączenia kojców i galerii poterną osiową z koszarami. Powolnemu niszczeniu ulega wał między fortem I i II, w którym znajdują się dwie kazamaty betonowe. W stosunkowo dobrym stanie znajdują się również schrony pogotowia na międzypolu.

Zapraszam do wirtualnego spaceru po forcie nr I oglądając poniższy film.

YouTube Preview Image
Źródło:
www.lomza.com/forty
fot. P. Znaniecki
film: Tomasz Paslawski
5444 Ogólnie 1 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Avatar

Łomża - Fort IV

Fort IV (po lewej stronie drogi z Łomży do Miastkowa). Mało kto wie o miejscu zwanym Fortem nr. 4 w Łomży. Położony przy ul. Wojska Polskiego, około 200 metrów od drogi nr. 61 Łom[...]

33 PUŁK PIECHOTY - I

POWSTANIE 33-go PUŁKU PIECHOTY. Tajna praca wojskowa na ziemi łomżyńskiej skończyła się jeszcze w okresie okupacji niemieckiej, podczas rządów Rady Regencyjnej. Mianowicie, rozkaz[...]