Piątnica – Fort III

Fort III (między drogami z Łomży do Czarnocina i z Łomży do Kisielnicy).

Fort ten był lustrzanym odbiciem fortu I. Obecnie jest on najbardziej zniszczony. Dziedziniec fortowy zachowany jest w całości i ujęty wałami bojowymi; jedynie południowo – wschodni schron pogotowia jest lekko popękany od eksplozji, drugi schron w lepszym stanie. Wokół występowała fosa, obecnie nie zachowana na całym obwodzie. W czole północnym fosy oskarpowania wału są dobrze zachowane. W dnie fosy zdwojona kaponiera główna z przelotnią jest lekko spękana. Galeria przeciwminowa łączy ją z kaponierą barku zachodniego. W dnie fosy widoczny jest głaz do poterny łączącej kaponierę ze schronem pogotowia. Koszary szyjowe nie zachowały się, są wysadzone, ale na miejscu leżą ogromne bryły ich betonowych części.

Przylegający do nich teren szyi i południowo – wschodni wał szyjowy są zniwelowane. Od strony południowo – zachodniej, za drogą fortową otwiera się szeroki plac koszarowy między ziemną działobitną, a szyją fortu i wałem międzyfortowym prowadzącym w stronę Narwi. W wale od fortu do Narwi występują betonowe kazamaty. Stoki zewnętrzne fosy są zawłaszczone na działki rekreacyjne wzdłuż czół i barku fortu, ingerując przestrzennie wraz z domkami w przyforteczny krajobraz.

Muzeum „Klub Fort” znajduje się w jednym ze schronów pogotowia bojowego przy Forcie III w Piątnicy. W wyremontowanym i zaadoptowanym na ten cel schronie zgromadzono eksponaty związane z historią militarną regionu – najstarsze z okresu wojen szwedzkich.


Muzeum FORT jest jedynym tego typu obiektem prywatnym na terenie województwa podlaskiego i jedynym prywatnym fragmentem fortów w Piątnicy udostępnionym dla zwiedzających. Urządzenie i wyposażenie zrealizowano ze środków prywatnych bez wykorzystania jakiejkolwiek pomocy materialnej z innych źródeł. Do czasu podpisania umowy o współpracy z MON, było ono siedzibą Stowarzyszenia Klub FORT.

Działalność zasadnicza to zapoznanie z historią militarną regionu. Nawiązano także współpracę ze szkołami z Zambrowa i Ostrołęki. Dużą grupę zwiedzających stanowią zorganizowane wycieczki z okolicznych hoteli, w których odbywają się różne kursy i konferencje. Coraz częściej zwiedzającymi są turyści z gospodarstw agroturystycznych, w tym goście z zagranicy.

 

 

Źródło:
www.lomza.com/forty
fot. z internetu

13214 Ogólnie 2 Dziś
  
 

4 Komentarzy

  1. 20 września 2009  23:41 przez Łukasz S. Odpowiedz

    Kiedys mialem przyjemnosc czesto zwiedzac Fort III i okoliczne bunkry, poniewaz mam tam dzialke. Pamietam, ze marzylem by odnowiono te trzy forty. Poniewaz forty maja bardzo bogata historie, to oczami wyobrazni widzialem trzy forty i kazdy zrekonstruowany na inny okres. Pole do popisu byloby ogrone. W jednym widzialem okres carski, drugim polska zaloge, a trzeci przedstawialby II WS. To byly tylko marzenia, ale do dzis mi sie podobaja :-)

  2. 20 września 2009  23:51 przez pseudo-admin Odpowiedz

    Póki co to Fort II stał się okresem Gospodarstwa Agroturystycznego :) Tak w ogóle to może ma ktoś jeszcze zdjęcia Fortu III?

  3. 20 września 2009  23:58 przez Łukasz S. Odpowiedz

    Poszukam w archiwum rodzinnym, bo powinny byc. Zlozylem prace mgr na swej uczelni, wiec mam troche czasu zanim zaczne kolejne studia i planuje przejrzec wszystkie albumy rodzinne w poszukiwaniu zdjec architektory naszego Miasta i jego okolic. Jesli cos znajde, to dam znac.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

33 PUŁK PIECHOTY - I

POWSTANIE 33-go PUŁKU PIECHOTY. Tajna praca wojskowa na ziemi łomżyńskiej skończyła się jeszcze w okresie okupacji niemieckiej, podczas rządów Rady Regencyjnej. Mianowicie, rozkaz[...]

Forty Piątnica - historia

Apogeum rozwoju fortyfikacji europejskich przypada na koniec XIX i początek XX w. Znaczną część powstałych w tym czasie obiektów stanowiły fortyfikacje rosyjskie, a wśród nich i t[...]