Łomża. Plac Niepodległości

(Nowa Ameryka (tak nazywano też Nowy Rynek), Świński Rynek, Plac Zambrowski) i od 1968 roku do dnia dzisiejszego Plac Niepodległości.
W 1920 roku mamy w wykazie placów i ulic miasta Łomży, chyba po raz pierwszy nazwę placu Nowa Ameryka. Powstał on przy zbiegu ulic Giełczyńskiej, Polowej i Szosy Zambrowskiej na początku XX wieku (nie mam dokładnych notatek co do powstania placu). Po oddaniu do użytku w 1928 roku Hali Targowej w Łomży handel straganowy podczas jarmarków, targów został przeniesiony na wówczas już Plac Zambrowski. Plac Zambrowski placem targowym był aż do 1968 roku, kiedy to ówczesne władze przemianowały go na Plac Niepodległości i przeniosły tu Dworzec Autobusowy ze Starego Rynku. W miejscu tym po wybudowaniu trybuny honorowej odbywało się wiele zgromadzeń, no i oczywiście 1 majowych również. Na Placu Niepodległości w dniu 25 maja 1975 roku na krótko przed powstaniem województwa łomżyńskiego (28 Maj 1975 rok) Łomża została odznaczona Orderem Sztandaru Pracy II klasy. Odznaczenie wręczał ówczesny Przewodniczący Rady Państwa Pan Henryk Jabłoński. W 1991 roku Dworzec Autobusowy został przeniesiony, po wybudowaniu stanowisk dla autobusów i niewielkich poczekalni u zbiegu ulic Sikorskiego, Świerczewskiego (obecnie Al. Legionów), Dworcowa i od zachodu terenem kolejowym i na tym skończyła się popularność Placu Niepodległości. Obecnie służy za parking, który najbardziej ożywa w dniu Wszystkich Świętych. Od czasu do czasu odbywają się okolicznościowe wystawy, ale już coraz rzadziej. Stoi taki duży plac w centrum miasta i żadna z władz jakie zmieniają się co cztery lata nie ma pomysłu na jego zagospodarowanie. Pomysły może by były, ale wszystko rozbija się kasę. Chociaż w czasie dwóch ostatnich zim uruchamiane jest lodowisko. Lodowisko o powierzchni 800 m2 jest wspólnym przedsięwzięciem władz Łomży i firmy Echo Investment. W 2008 r0ku zostały uporządkowane trybuna i jej okolice. Wykonano rabaty z kwiatów przedstawiające nazwę Łomża, i herb miasta Łomży. Orzeł na trybunie honorowej został odnowiony i ukoronowany.


1. Plac Niepodległości widok od klasztoru Benedyktynek.
2. Plac Niepodległości widok od Szosy Zambrowskiej.
3. Plac Niepodległości widok od Teatru Lalki i Aktora.
4. Trybuna honorowa, przed remontem. Miejsce wielu manifestacji w okresie PRL- u
5. Skwer od strony Szosy Zambrowskiej.
6. Budynek po byłym młynie od podwórka Od strony północnej w rogu placu został budynek po byłym młynie, który był czynny bodajże do lat sześćdziesiątych
7. Budynek po byłym młynie widok od Placu Niepodległości.
8. Plac Niepodległości 3. Kamienica z przełomu XIX i XX wieku.
9. Plac Niepodległości 9. Kamienica z przełomu XIX i XX wieku.
10. Plac Niepodległości 10 Kamienica z przełomu XIX i XX wieku.
11. Tablica z nazwą placu.
12. Plac Niepodległości 11. Róg Kierzkowej, kamienica z przełomu XIX i XX wieku. Najbardziej zniszczona.
13. Plac Niepodległości 13. Róg Szosy Zambrowskiej. Kamienica z przełomu XIX i XX wieku
14 Teatr Lalki i Aktora i rondo Hanki Bielickiej od strony Szosy Zambrowskiej. Od strony cmentarza mamy budynek    wybudowany w 1935 roku Plac Zambrowski 4 (obecnie Plac Niepodległości 14 na potrzeby Straży Pożarnej. Służył on straży do 1994 roku. W tym roku strażacy przeprowadzili się na ulicę Sikorskiego do nowej siedziby, a budynek został przekazany na potrzeby Teatru Lalki i Aktora.
15. Rondo Hanki Bielickiej od ulicy Polowej . W celu usprawnienia ruchu drogowego na skrzyżowaniach ulic Zawadzkiej, Szosy Zambrowskiej i Placu Niepodległości oraz Giełczyńskiej, Polowej i Szosy Zambrowskiej wybudowano w 2005 roku dwa niewielkie ronda i nazwano je rondami Hanki Bielickiej.
16. Lodowisko od strony południowo – wschodniej z widokiem na jego zaplecze.
17. Widok na lodowisko od strony płd. – wsch. bez widoku zaplecza.
18 Widok na lodowisko od strony płn. –
19. Plac Niepodległości po remoncie trybuny honorowej.

[slideshow id=16]

7482 Ogólnie 11 Dziś
  
 

3 Komentarzy

 1. 9 lutego 2009  22:50 przez maciek Odpowiedz

  Może ktoś z szanownych użytkowników wie dlaczego ówczesny Plac Targowy, późniejszy Plac Zambrowski w Łomży nazywano Nową Ameryką?

 2. 4 maja 2009  14:23 przez Jan Strzała Odpowiedz

  Plac powstał pod koniec XIX wieku , w 1910 roku był już nazywany Nowa Ameryka -"Wspólna Praca" 1910 r. Nr 20

 3. 4 maja 2009  16:09 przez Kolank0 Odpowiedz

  Zawsze się zastanawiałem jak wygladała pierzeja rynku od strony "czwórki", gdzie jest plac po dawnym parkingu PKS. teraz juz wiem i moje domysły zostały potwierdzone zdjęcien nr 1. :)

  dodam tylko, że ten plac obecnie jest dość równy. przed przebudową był mocno "pochylony" w kierunku Giełczyńskiej. Swoją drogą całkiem duzy skos. wystarczy prównać poziom uliczki za trybuną honorową a poziomem Giełczyńskiej.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

Łomża. Plac Pocztowy

Łomża. Plac pocztowy - W 1838 roku wytyczono w Łomży nowy plac zwany Poprawczym (Nazwa Plac Poprawczy wywodzi sie od wzniesionego w latach 1824 -1825 Więzienia Policji Poprawczej W[...]

Łomża. Ulica Farna

Z południowo – zachodniego rogu Starego Rynku odchodzi w kierunku zachodnim ulica Długa, a w kierunku południowym Farna. Zarówno ulica Farna jak i Długa powstały w XV wieku. Nazwa [...]