W redakcji Gońca Łomżyńskiego o pasji, hobby i sposobie na życie rozmawiamy z ”nieuleczalnymi” miłośnikami historii i tradycji ziemi łomżyńskiej. Henryk Sierzputowski i Mariusz Patalan to dwaj fascynaci historią naszej ziemi, a jednocześnie twórcy i właściciele serwisu internetowego dla miłośników historii www.historialomzy.pl, który 13 stycznia 2011r będzie obchodził swoje drugie urodziny.
red: Jak można było się dobrać w korcu … historycznego maku ?
Mariusz Patalan: O naszej współpracy przesądził czysty przypadek. Jako administrator kilka lat temu prowadziłem forumową stronę internetową, na której ze swoimi wpisami regularnie pojawiał się niejaki „maciek”. Lubował się w przypominaniu kart z dziejów miasta, publikowaniu starych zdjęć oraz tzw. zagadek historycznych dotyczących łomżyńskich ulic oraz zabytków Łomży. Jego posty cieszyły się sporym zainteresowaniem, a ja wyczułem w nim pokrewną duszę i tak to się zaczęło.
red: Skąd więc Panie Henryku wziął się „maciek” i pomysł na portal historyczny?
Henryk Sierzputowski: … śmiech /przyp. red/. Odpowiedź jest bardzo prosta, historia pasjonowała mnie od zawsze, a Maciek to imię mojego kochanego wnuczka. Do pomysłu „historycznego” zostałem namówiony przez kilku uczestników forum, o którym wspomniał Mariusz. Wykupiłem właściwą domenę internetową i rozpocząłem swoją przygodę. Szybko jednak okazało się, że najwłaściwszym partnerem do wspólnego przedsięwzięcia okazał się Mariusz, a nasz portal wystartował oficjalnie 13 stycznia 2008r.
red: Czy projekt ten jest w założeniu przedsięwzięciem komercyjnym?
H.S.: Od samego początku naszej współpracy przyjęliśmy założenie, że idziemy w kierunku realizacji naszej wspólnej historycznej pasji, ale nie traktujemy tego jako pomysłu na biznes.
M.P.: Potwierdzam. Wspólnie ponosimy wszelkie koszta, a w praktyce ja bardziej odpowiadam za sferę techniczną funkcjonowania strony, Henryk zaś bardziej za warstwę merytoryczną i historyczną. Nie jest to dla nas działalność gospodarcza, raczej miejsce do realizacji naszych wspólnych zainteresowań. Przekonaliśmy się także, że w realizacji naszej pasji możemy liczyć na pomoc wielu przyjaciół, dla których ważna jest pamięć historyczna oraz skąd wywodzi się … nasz łomżyński ród.
red: No właśnie, jak twórcy portalu historycznego rozumieją nasze łomżyńskie korzenie?
H.S.: Historyczna ziemia łomżyńska, która od zawsze stanowiła część Mazowsza obejmowała poza samym miastem o przebogatej historii, m.innymi teren obecnego powiatu kolneńskiego, zambrowskiego, ostrołęckiego, a nawet wysokomazowieckiego. Dla nas partnerem w szukaniu śladów historycznej tożsamości naszych ziem jest każdy, kto zechce do wspólnej skarbnicy historycznej wiedzy wnieść swoją, choćby najdrobniejszą cegiełkę.
M.P.: Mogę dodać, że nasza historyczna inicjatywa znalazła odzew nawet poza granicami Polski, w USA, a nawet w Brazylii. Poza zgłoszeniami z terenu całej Polski mamy więc także zgłoszenia od łomżyniaków rozsianych po całym świecie, którzy także często wnoszą do naszego portalu wiele cennych uwag i materiałów faktograficznych. Nasz portal historyczny często stanowi dla nich sentymentalną cząstkę ich własnej przeszłości oraz jest łącznikiem z ziemią łomżyńską dnia dzisiejszego.
red: Czy Panów zdaniem działalność takiego jak Wasz portalu jest dzisiaj potrzebna?
H.S.: To powinni ocenić najlepiej jego użytkownicy, na których brak raczej narzekać nie możemy. Po wpisach widać, że czytają nas młodzi i starsi. Zgromadziliśmy w naszej bazie co najmniej kilka tysięcy dokumentów fotograficznych, setki zarchiwizowanych artykułów i fragmentów historycznym publikacji i książek. Na naszym portalu stworzyliśmy też możliwość spotkań dla fanów historii Łomży i ziemi łomżyńskiej, którzy po zalogowaniu dostają możliwość wnoszenia na portal swoich własnych archiwaliów. Jest to jak sądzę, najlepsza – bo żywa lekcja historii.
M.P.: Przez dwa lata naszej działalności odnotowaliśmy prawie 200000 odwiedzin naszej strony. Napływają do nas ciekawe pomysły naszych użytkowników, a sama strona zyskuje wciąż nowe funkcjonalności, dzięki którym łatwiejszy jest dostęp do niemałej już skatalogowanej przez nas wiedzy historycznej.
Nasz wspólny pomysł jest także alternatywą dla historii „zamkniętej” w muzeach, bibliotekach lub izbach pamięci. Zapraszamy u nas do kontaktu z historią „żywą” i na wyciągnięcie ręki, z historią doby internetu przedstawianą w formie multimedialnej, z historią do której można „wkroczyć” w każdej chwili, bez potrzeby wychodzenia z domu.
red: Czy zajmując się historią jako pasjonaci możecie liczyć na wsparcie i współpracę ze strony historyków zawodowych?
H.S.: Tak, niejednokrotnie mieliśmy się o tym okazję przekonać. Łączy nas z nimi przecież miłość do historii, a naszą z Mariuszem zasadą jest także korzystanie z wiedzy i doświadczeń zawodowych historyków. W chwili obecnej na naszym serwisie upubliczniona jest chociażby pozycja książkowa „rasowego” badacza historii – Jerzego Smurzyńskiego pt. „Czarne lata na łomżyńskiej ziemi”, mamy także inne propozycje popularyzowania ciekawych pozycji historycznych.
Potwierdzeniem naszych poważnych intencji oraz rzetelności jest fakt, iż w tym roku nasz Serwis Historyczny Ziemi Łomżyńskiej uzyskał sądownie status czasopisma internetowego działającego na zasadach prawa prasowego.
red: Czego w przededniu 2-gich urodzin można życzyć twórcom tak unikalnego internetowego wydawnictwa historycznego?
H.S.: Mnie jako redaktorowi naczelnemu Serwisu Historycznego Ziemi Łomżyńskiej byłoby miło, gdyby nasz portal przyciągał co raz to szersze grono miłośników naszej lokalnej historii. Był miejscem zarówno spotkań, refleksji, wspomnień, jak i lekcją żywej historii dla młodego pokolenia, historii o której zawsze warto przypominać.
M.P.: Na pewno wytrwałości i kolejnych owocnych lat prowadzenia oraz doskonalenia tego łomżyńskiego historycznego projektu. Mnie jako wydawcę czasopisma internetowego www.historialomzy.pl, ucieszyłoby również gdyby w tym roku znalazło się do stałej współpracy przynajmniej kilku nowych redaktorów naszego serwisu.
Przypominając o naszej dewizie, że to „ludzie tworzą historię” zapraszamy jednocześnie wszystkich chętnych do korzystania i współtworzenia naszego Serwisu Historycznego Ziemi Łomżyńskiej.
red: Dziękuję w imieniu czytelników Gońca Łomżyńskiego za miłą rozmowę.
/kow/
Goniec Łomżyński nr 8
http://www.mignet.pl/goniec_archiwum.html
2 comments
Napiszcie jak zaplanowane jest spotkanie jubileuszowe , mam zamiar złożyć wizytę z życzeniami. Pozdrawiam serdecznie.
@autochton – zapraszamy :)