Podsumowanie roku 2011 – statystyki

Jak to już bywa tradycyjnie w moim obowiązku administracyjnym co roku na urodziny staram się robić podsumowanie technicznie minionego roku z działalności naszego Serwisu Historycznego Ziemi Łomżyńskiej. Ostatni artykuł można znaleźć tutaj Podsumowanie roku 2010

Miło nam, że możemy dać Wam coś, czego szukacie i chętnie powracacie na naszą stronę. Ogólna liczba odwiedzających osób w 2011 roku wyniosła 63 325 (w 2010 r. – 65 720) z czego prawie 40  tyś. to nowi użytkownicy.

Pomimo, że wynik ten jest nie co niższy od zeszłorocznego, to mimo wszystko pozytywnie zaskoczył nas pewien parametr w statystykach, który okazuje się BARDZO ważny i mobilizujący do dalszej pracy. Mianowicie wynika, że zyskaliśmy w tym roku prawie 3000 stałych czytelników, którzy odwiedzają portal co drugi dzień! Z ciekawości porównaliśmy ten wynik z zeszłym rokiem i okazało się że było to zaledwie 528 os. Niezmiernie cieszymy się taką lojalnością użytkowników oraz zainteresowaniem. Dodać wypada, że średni czas jednej wizyty na stronie wynosi ok. 3,5 minut i utrzymuje się na podobnym poziomie do zeszłorocznego wyniku.

 Największa liczba internautów bo, aż 6 428 odwiedziła nas w marcu (w 2010 r. – 7 151 os. maj) Na wynik ten przypuszczamy, że miały wpływ 2 czynniki. Po pierwsze rozpoczęliśmy cykl tematyczny dotyczący „Kultury Ludowej na Ziemi Łomżyńskiej”, po drugie nasi współpracownicy (Jerzy Smurzyński, Adam Sobolewski, Czesław Rybicki) zamieścili w tym miesiącu na Serwisie opracowywania fantastycznych łomżyńskich wspomnień. Czytalność tych artykułów powinna być nagrodą ale również podziękowaniem za włożony trud i pracę – dziękuje!

 Największa liczba odsłon Serwisu przypadła w listopadzie 27 726 (ogółem 216 570). Zakładamy, że znaczący wpływ na te wyniki miały informacje dotyczące historycznych wydarzeń listopadowych oraz oficjalnie informacje na portalu dotyczące utworzenia Łomżyńskiego Bractwa Historycznego oraz Łomżyńskiej Galerii Historycznej Na Farnej, które również pojawiły się w lokalnych mediach.

Jak zazwyczaj trafiają do nas osoby?

Tu podział od zeszłorocznego trochę się zmienił, a to wszystko w dużej mierze przez portal społeczności facebook, na którym utworzyliśmy własną stronę i zintegrowaliśmy ją z serwisem. Obecnie to właśnie facebook jest liderem nr 1, który generuje nam największe tj. ok. 2300 przekserowań do artykułów. Na drugim miejscu uklasyfikowała się wyszukiwarka Google, która od samego początku polubiła nasz serwis. Trzecie miejsce i tu bardzo miłe zaskoczenie otrzymuje w statystykach  MyLomza.pl. Pomimo, iż portal działa zaledwie od paru lat to w ciągu tego roku, dzięki otwartości i chęci współpracy przeskoczył portal 4lomza.pl, który spadł aż na pozycję 4. Pozycja piąta to Serwis katalogszlachty.com.

Top 15 – witryn odsyłających:

facebook.com – 2300
google.pl – 1616
mylomza.pl – 1516
4lomza.pl – 651
katalogszlachty.com – 365
kupiski.blog.onet.pl – 355
lks.4lomza.pl – 218
poczta.wp.pl – 173
gonieclomza.pl – 168
wikipedia.org – 107
wizna1939.eu
skyscrapercity.com
mojepisanie.vdl.pl
forgen.pl
albumpolski.pl

Top 5 – wyszukiwarek

google – 37 353
onet – 876
wp.pl – 556
bing – 374

Statystyki widziane technicznym okiem

Jeżeli chodzi o dział techniczny tu standardowo chyba bez większego zaskoczenia. Ciągle dominuje system operacyjny Windows, prawie 1% to użytkownicy Macintosha.
W przeglądarkach również nie dało się odczuć znaczących zmian. Na pierwszym miejscu klasyfikuje się ciągle Firefox (46%) – pozostałe to Internet Explorer (28%), Chrome (15%).
Rozdzielczości ekranu używane przez użytkowników:

1024×768  / 24% użytkowników
1280×800 / 19% użytkowników
1280×1024 / 16% użytkowników

Urządzenia przenośne (nowość!)

Nowym parametrem, który pojawił się w statystykach dzięki rozwojowi technologicznemu, można by to tak nazwać jest przeglądanie naszego Serwisu w telefonach komórkowych czytelników. Śmiechem, żartem nie możecie się z nami rozstać i chętnie zabieracie nas ze sobą na wczasy, czytacie w podróży czy też podczas spacerów :)  Jest to dość istotna informacja ponieważ trzeba zaznaczyć, że już 2 lata temu nasz portal został przystosowany do przeglądania go w urządzeniach przenośnych i w tym roku możemy się przekonać, że jednak warto było wyjść o 2 kroki w przyszłość z technologią internetową aby dziś można było widzieć efekty wcześniejszej pracy nad Serwisem. Od początku istnienia portalu powtarzam jedno zdanie: „Dla Was zmieniamy się na lepsze!” Wszystkie zgłoszenia, uwagi i pomysły naszych czytelników traktujemy poważnie i rozpatrujemy je aby Serwis był jak najbardziej przyjazny pod względem użytkowania.

Na urządzeniach przenośnych czyta nas prawie 400 osób!
najbardziej rozpowszechnionym systemem jest:
Android – 152 os.
iPhone – 89 os.
iPad – 80 os.
SymbianOS – 30 os.
iPod – 13 os.

Oglądalność z zagranicy

Dużym sukcesem, który nas cieszy od samego początku istnienia Serwisu jest fakt, że zyskujemy co raz większą liczbę czytelników zza granicy i w tym roku wyniosła ona 5261 osób z 70 krajów. Najczęściej pochodzą oni z:
(dla porównania Polska – 58 tys.)

1. Stany Zjednoczone – 1 635
2. Wielka Brytania – 548
3. Niemcy – 513
4. Islandia – 395 (nowość)
5. Kanada – 316

Oglądalność w Polsce

Jeśli chodzi o Polskę, ze statystyk wynika, że najczęstsze połączenia ze stroną odbywają się z miast:
Łomża – 17 287
Warszawa – 15 975
Bialystok – 4 696
Poznań – 1929
Krakow – 1 598
Łodź, Gdańsk, Wroclaw, Katowice, Lublin

Co szukaliście, żeby tu trafić?

To chyba zawsze jest bardzo ciekawa część statystyk, bo pokazuje co wpisywaliście w wyszukiwarkę, że trafiliście na nasz Serwis. W zależności od miesiąca pojawiały się różne słowa kluczowe. Jest ich kilka tysięcy dla tego wybieram tylko te powtarzające ponad 50 razy:

historia łomży – 1062
hanka bielicka – 601
historialomzy.pl – 558
serwis historyczny ziemi łomżyńskiej – 487
obrona wizny –  373
mylomza.pl 263
bitwa pod Wizną -217
Leon paliwoda – 180
forty Piątnica – 173
Jerzy Smurzyński – 161
Wizna polskie Termopile
stara waciarnia Łomża
rodzina Hanka bielicka
goniec łomżyński
Strękowa gora
wzgórze św. Wawrzyńca
stara Łomża
nazwa ulica fabryczna w Łomży
felczer
jankiel szemianowicz
Franciszek Piaścik
łomżyńskie towarzystwo wioślarskie
herb Łomży
obrona Nowogrodu
elżbieta Prószyńska
kim był Roman Dmowski
wywózka z Łomży na Syberię
Łomża dr. Czarnecki
Łomża ul. Zjazd
browar Drozdowo
raginis

Najpopularniejsze artykuły ogółem

70 rocznica bitwy pod Wizną – Góra Strękowa (14357 czytany)
Witold Roman Lutosławski (12702 czytany)
Kapucyni. Klasztor i kościół (11396 czytany)
Grodzisko w Starej Łomży (9227 czytany)
Wzgórze św. Wawrzyńca (8054 czytany)
Obrona Wizny – Polskie Termopile (8796 czytany)

oraz Top 15 w 2011 r.

70 rocznica bitwy pod Wizną – Góra Strękowa
Obrona Wizny – Polskie Termopile
Kapucyni w Łomży – klasztor i kościół
Franciszek Nikodem Kossakowski
Hanka Bielicka w Łomży
Gubernia łomżyńska – powstanie i podział administracyjny
Grodzisko w Starej Łomży
Szpital św. Ducha w Łomży

Czarne lata na łomżyńskiej ziemi. Rozdział II. 8.

Łomża w latach II wojny światowej

Zagadka 87

Leon Kaliwoda

ŁKS Łomża – 83 rocznica jego powstania

Piekarnia Wejrocha

Perły Architektury łomży

Nasi użytkownicy

Na portalu zarejestrowanych jest 142 użytkowników.

Poniżej prezentuje osoby, którym w szczególności chciałbym podziękować za duże zaangażowanie i komentowanie tematów:

 Kolank0  /30 komentarzy
Kkostrz
/
20 komentarzy
jasza
/19 komentarzy

Adam Sobolewski / 17
Michal_D  /15
Tutejszy  /11
Jan Strzała /9

Dodatkowo nie sposób jest nie wspomnieć o Zespole Redakcyjnym, który w tym roku znacząco się rozrósł, co mnie niezmiernie cieszy i napawa dumą oraz optymizmem. Są jeszcze pomocne osoby na których można polegać. Chciałbym serdecznie podziękować za trud, starania oraz ciężką pracę wkładaną w rozwój Serwisu dla Henryka Sierzputowskiego, Jerzego Smurzyńskiego, Pani Iwony Krzepkowskiej-Bulat, Adama Sobolewskiego, Czesława Rybickiego, Tadeusza Rawa, Wojtka Winko oraz Ojca Jana Bońkowskiego – Dziękuje!

 

1116 Ogólnie 2 Dziś
  
 

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.